استمرار پیگیری های مهر؛

فلك الافلاك به شورای ملی رفت

فلك الافلاك به شورای ملی رفت

خسارات سیل و زلزله به فلك الافلاك یكی از خبرسازترین مسائل حوزه میراث فرهنگی طی سال جاری بود كه حالا شورای تخصصی امور پایگاه ها برای نجات سپهر سپهران جلسه تشكیل داد.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: در جریان زلزله ۵.۱ ریشتری ۱۷ اردیبهشت ماه امسال، قلعه تاریخی «فلک الافلاک» متحمل خسارت شد؛ ایجاد ترک در دیواره این اثر تاریخی و ریزش آجرهای کنگره و همین طور لطمه به قسمتی از موزه قلعه فلک الافلاک همچون این خسارات بود.
این در حالیست که ۱۰۰ اثر تاریخی لرستان در جریان سیلاب فروردین ماه سال قبل گرفتار خسارت شدند و در این میان پل تاریخی «کشکان» و قلعه فلک الافلاک از مهم ترین آثار تاریخی بودند که در جریان سیل خسارت دیدند.
خسارات سیل و زلزله به فلک الافلاک مسئولان را دست به کار مرمت اضطراری کرد اما نجات این بنا که در نوبت ثبت جهانی بوده نیازمند احیای طرح استواری بخشی و تامین اعتبارات مورد نیاز است.در این راستا طرح استواری بخشی قلعه فلک الافلاک در شورای تخصصی امور پایگاه ها به صورت ویدئوکنفرانس با استان لرستان و حضوری در دفتر معاونت میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بررسی گردید.
در این جلسه گزارش اولیه از وضعیت مطالعات پیشین و مطالعات انجام شده درباب مقاوم سازی بستر و سازه قلعه و روش های بهسازی و مقاوم سازی از طرف مشاور طرح ارائه شد.
تحلیل و ابعاد مدلهای ارائه شده، نتایج آزمایش ها بر روی نمونه های نقشه های سه بعدی منجر به ساخت مدل سازه، معرفی و پیشنهاد روش های بهسازی و روش های مقاوم سازی با نتایج تحلیل ها و مشاهده های میدانی همچون موضوعات مطرح شده در این جلسه از طرف مشاور طرح بود.
بهسازی خاک با بهره گیری از شمع، میکروپایل، سبک سازه بام قلعه، تقویت دیوار به دو روش، «شانکریت» دیواره ها و ایجاد هسته مرکزی و پس کشیده همچون روش های پیشنهادی بود که بگفته مشاور طرح با تحلیل تحقق پذیری طرح پیشنهاد شده است.موضوعات و پیشنهادهای ارائه شده از طرف حاضران در این جلسه که با حضور معاون میراث فرهنگی کشور، مدیرکل امور پایگاه ها، رئیس موزه ملی ایران، از اعضای شورای پایگاه ها در تهران به صورت ویدئو کنفرانس انجام شد مورد بحث بررسی قرار گرفت.
محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور با اشاره به تجربیات استفاده از یکی از روش های معرفی شده در مجموعه های تاریخی تخت سلیمان و ارگ بم، بر ضرورت پرهیز از استفاده از روش هایی که موجب دخالت گسترده در اثر شود و بهره برداری از تجربیات مشابه در دیگر کشورها تاکید نمود.
حفظ اصالت و هویت فرهنگی اثر، توجه به مبانی نظری بناهای تاریخی، ضرورت حضور متخصص مرمت بناهای تاریخی در گروه مشاور طرح و بهره برداری از نظرات متخصصان خارجی و اقدامات میان رشته ای از دیگر موضوعاتی بود که از طرف محمدحسن طالبیان درباب مقاوم سازی بنای قلعه فلک افلاک و جلوگیری از رانش خاک عنوان شد.
اقدامات مقاوم سازی در آثاری همچون تخت سلیمان و ارگ بم، دروازه ارگ سمنان، سبک سازی، شناخت خاک، بررسی نقاط لطمه دیده، استفاده از تجربیات مشابه در کشورهای خارجی، بررسی بستر و سازه به صورت مستقل، پرهیز از مداخله بیش از اندازه و… از موضوعات بحث و بررسی اعضای حاضر در این جلسه بود.بنابراین گزارش، قلعه باستانی فلک الافلاک یکی از شاخص ترین آثار تاریخی ایران و جهان است، بنای عظیم آجری مربوط به دوره ساسانی که همچنان استوار بر روی تپه ای باستانی در مرکز شهر خرم آباد میزبان دوستداران میراث فرهنگی این مرزوبوم است.
زیبایی و معماری اعجاب انگیز قلعه فلک الافلاک باعث شده که این قلعه تاریخی و باستانی لرستان از طرف خیلی از کارشناسان بعنوان یکی از شاهکارهای مهندسی و معماری دنیا لقب گیرد.
این قلعه به لحاظ موقعیت راهبردی خود در قرن چهارم هجری قمری بعنوان مقر حکومت آل حسنویه و گنجور در زمان آل بویه درآمد و از قرن ششم هجری بعد از ساخته شدن شهر جدید خرم آباد این قلعه نیز بنام خرم آباد معروف شد و احتمالاً نام فلک الافلاک در دوره قاجار به آن اطلاق شده است.
این بنای کم نظیر مربوط به دوره ساسانی است و به شماره ۸۸۳ در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

1399/05/11
15:14:43
5.0 / 5
1951
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
ttma تور و گردشگری