پیشبینی خطرات تغییرات اقلیمی برای سلامت و رفاه بشر

پیشبینی خطرات تغییرات اقلیمی برای سلامت و رفاه بشر

به گزارش تور و گردشگری، تغییرات اقلیمی تهدیدهای زیادی برای سلامت و رفاه همه افراد در جهان به دنبال دارد.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از «سایت اطلاع رسانی آژانس حفاظت محیط زیست ایالات متحده آمریکا»، تغییرات اقلیمی بر غذایی که می خوریم، هوایی که تنفس می نماییم، آبی که می نوشیم و مکان هایی که ما از آنها بعنوان سرپناه استفاده می نماییم، تأثیر می گذارد.
تغییرات اقلیمی همینطور می تواند با تشکیل دگرگونی در فراوانی یا شدت رویدادهای شدید آب و هوایی و انتشار آفات و بیماری های خاص، بر سلامت و رفاه افراد تاثیر بگذارد.
به قول کارشناسان، تغییرات آب و هوایی از دو طریق بر سلامت افراد تاثیر می گذارد:
- با تغییر در شدت یا فراوانی مشکلات سلامتی که افراد هم اکنون با آن مواجه هستند
- با تشکیل مشکلات بهداشتی جدید یا پیشبینی نشده در افراد
اثرات تغییرات آب و هوایی بر سلامتی شامل بیماری های تنفسی و قلبی، بیماری های در رابطه با آفات مانند بیماری لایم و ویروس نیل غربی، بیماری های در رابطه با آب و غذا و جراحات و مرگ ومیر است. تغییرات آب و هوایی همینطور با افزایش جرایم خشن و به صورت کلی کاهش سلامت روان مرتبط می باشد.
افراد می توانند به صورت همزمان یا در مراحل مختلف زندگی با چندین مورد از اثرات تغییرات اقلیمی مواجه شوند.
«تدروس آدهانوم قبریسوس»، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت (WHO) هم به تازگی گفته است: سازمان جهانی بهداشت انتظار دارد که در ماههای آینده رویدادهای آب و هوایی شدید همچون امواج گرما، سیل و توفان در سطح جهانی آغاز شود.
بنابر گزارش اسپوتنیک، او همینطور اظهار نمود: روز ۳ ژوئیه (ماه جاری میلادی)، جهان گرم ترین روز خویش را ثبت نمود. در ماههای آینده هم ما انتظار داریم که مجموعه ای از رویدادهای شدید آب و هوایی همچون خشکسالی، سیل، توفان و موج گرما که همگی به سلامت انسان صدمه می زنند، رخ دهند.
دبیر کل سازمان جهانی بهداشت اضافه کرد: خشکسالی پایدار در شاخ آفریقا الان سبب گرسنگی، افزایش مهاجرت و بیماری ها شده و خدمات بهداشتی محلی را به میزان قابل توجهی تحت فشار قرار داده است.
وی اظهار داشت: سال جاری حدودا ۶۰ میلیون نفر در هفت کشور در منطقه شاخ آفریقا شامل جیبوتی، اتیوپی، کنیا، سومالی، سودان جنوبی، سودان و اوگاندا با ناامنی غذایی مواجهند.
بر مبنای داده های سازمان جهانی بهداشت، بیشتر از ۱۰ میلیون کودک بالای پنج سال امسال میلادی (۲۰۲۳) گرفتار سوء تغذیه شدید خواهند شد.
سازمان جهانی هواشناسی (WMO) هم اخطار داد که شرایط پدیده آب و هوایی ال نینو برای نخستین بار در هفت سال قبل در منطقه استوایی اقیانوس آرام بوجود آمده است که احیانا منجر به افزایش دمای جهانی و تغییرات اقلیمی می شود.
میانگین دمای جهان روز دوشنبه گذشته مصادف با تاریخ سوم ژوئیه با عبور از ۱۷ درجه سانتیگراد رکورد جدید را ثبت کرده است.
به گزارش بی بی سی، کارشناسان آمریکایی گفتند که این رکورد، بالاترین از زمان شروع ثبت رکوردها در انتها قرن ۱۹ است.
کارشناسان تصور می کنند که این وضع پیامد تلفیقی از یک رویداد طبیعی به نام ال نینو و ادامه تصاعد دی اکسید کربن توسط انسان باشد.
همینطور تایید شد که ماه پیش هم گرم ترین ژوئن ثبت شده از زمان آغاز ثبت رکوردها بوده است.
کارشناسان در «مراکز ملی پیشبینی های زیست محیطی آمریکا» گفتند که میانگین دمای جهان در روز سوم ژوئیه سال جاری ۱۷.۰۱ درجه سانتیگراد بود که رکورد ۱۶.۹۳ درجه ای اوت ۲۰۱۶ را می شکند.
از آغاز سالجاری تاکنون، کارشناسان نگران افزایش دمای خشکی ها و دریاها بوده اند.
در همین حال بر مبنای گزارشی که به تازگی از جانب سازمان جهانی هواشناسی و سرویس تغییرات اقلیمی «کوپرنیک» اتحادیه اروپا انتشار یافت، اروپا باید خویش را برای موج های گرمای کشنده تر که بیشتر ناشی از تغییرات آب و هوایی است، آماده کند.
به گزارش یورونیوز، این گزارش همینطور اعلام نمود که اروپا سریع تر از هر قاره دیگری در جهان درحال گرم شدن است و این قاره سال قبل حدود ۲.۳ درجه سانتیگراد گرم تر از دوران قبل از صنعتی شدن بوده است.
خشکسالی های گسترده، دمای بی سابقه سطح دریا و ذوب بی سابقه یخچال ها در این قاره همچون پیامدهایی است که در این گزارش به آن اشاره شده است.
این قاره که از دهه ۱۹۸۰ میلادی دو برابرِ میانگین جهانی گرم شده، سال قبل گرم ترین تابستان خویش را هم تجربه نمود و کشورهایی همچون فرانسه، آلمان، ایتالیا، پرتغال، اسپانیا و انگلیس شاهد گرم ترین سال تاریخ خود بودند.
«پتری تالاس»، دبیرکل سازمان جهانی هواشناسی هم ضمن اشاره به گرمای شدید اروپا در سال گذشته، به آتشسوزی های جنگلی شدیدی اشاره نمود که به قول او منجر به شکل گیری دومین منطقه سوخته بزرگ در تاریخ اروپا شد و هزاران مرگ و میر ناشی از گرمای بیش از اندازه را برجا گذاشت.
این گزارش که تحت عنوان «وضعیت آب و هوا در اروپا در سال ۲۰۲۲ میلادی» انتشار یافته، همینطور اعلام می دارد که درجه حرارت در سرتاسر این قاره طی ۳۰ سال قبل یعنی از سال ۱۹۹۱ تا ۲۰۲۱ میلادی ۱.۵ درجه سانتیگراد افزایش پیدا کرده است.
آمارهای آن همینطور از آن حکایت می کند که گرمای شدید سال گذشته، بیشتر از ۱۶ هزار کشته برجا گذاشته و سیل و توفان هم بیشترین سهم را از خسارت دو میلیارد دلاری ناشی از شرایط آب و هوایی داشته است.
«کارلو بوونتمپو»، مدیر اقلیم برنامه کوپرنیک اتحادیه اروپا هم از این وقایع ضمن اشاره به سهم انسان و عملکرد کشورها در افزایش دمای کره زمین ابراز تاسف کرده است.1402/04/18
09:05:44
5.0 / 5
295
تگهای خبر: خدمات , زمین , زندگی , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری