میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته

راهیابی سرویسهای بهداشتی به بورس

راهیابی سرویسهای بهداشتی به بورس

تور و گردشگری: بررسی یافته های جدید در شهر سوخته، تعیین تکلیف دولت برای صیانت از میراث فرهنگی و ایجاد صندوقی در بورس برای خدمات بهداشتی همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری کشور در نشستی در رابطه با خانه مسافر اظهار داشت: ما با خانه مسافر مخالف نیستیم اما قائل هم نیستیم که خانه مسافر دردانه گردشگری می باشد که باید تمام ساختارها را برای آن کنار بزنیم. معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی گردشگری صنایع دستی در رابطه با دغدغه سرویس بهداشتی، توضیح داد: آقای ضرغامی جسارتی دارد و قائل است باید حرف هایی که در رودربایستی های معمول است، گفته شود. حدود یک سال است که برای پشتیبانی از این ایده از ستاد اقامه نماز بعنوان مسئول کمیته نمازخانه ها و سرویسهای بهداشتی در ستاد سفر دعوت شده است. تا یک ماه آینده صندوقی در بورس برای کمک های خیرخواهانه جهت سرویسهای بهداشتی اعلام خواهد شد تا مشارکت عمومی مردم را برای ساخت و نگهداری همراه خود داشته باشیم. شالبافیان در رابطه با ستاره هتل ها هم مطرح کرد: ما در این حوزه تحت فشاریم که چرا ستاره فلان هتل را گرفتید. او همینطور در رابطه با جلسه با شورای امنیت ملی اظهار داشت: درحال پیگیری برای تعیین جلسه هستیم گرچه چنین مطالبه ای در این حوزه تا کنون نداشتیم اما تلاش می نماییم بمحض تعیین جلسه از بخش خصوصی هم برای حضور در آن دعوت نماییم. از طرفی درِ اتاق ما و آقای وزیر برای ملاقات با بخش خصوص باز است و ما درخواست جلسه ای با بخش خصوصی نداشتیم. معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی گردشگری صنایع دستی در رابطه با ساماندهی مترجم های زبان چینی هم توضیح داد: جاهایی که فکر می کنید مترجم های غیرمجاز مشغول فعالیت هستند جهت پیگیری معرفی کنید.
شبکه گاز کاخ گلستان بعد از ۳۰ سال استانداردسازی شد مدیر کاخ گلستان از استانداردسازی شبکه گاز فشار قوی و فشار ضعیف کاخ گلستان بعد از سه دهه استانداردسازی که مورد تأیید سازمان نظام مهندسی و شرکت ملی گاز قرار گرفته است، اطلاع داد. آفرین امامی با بیان این مطلب اظهار داشت: یکی از چالش های مدیر موزه یا دست اندرکاران امر موزه داری، نحوه ی استفاده از فناوری روز و زیرساخت های امروزی در ابنیه های تاریخی و موزه ها است. همچون این موارد میتوان به شبکه برق تلفن، تأمین سرمایش و گرمایش موزه ها (تأسیسات مکانیکی) و شبکه گاز اشاره نمود که باید بگونه ای اجرا شود تا سیما و چهره تاریخی مخدوش نشود و اصالت بنا تحت تاثیر قرار نگیرد. مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی میراث جهانی کاخ گلستان افزود: برای دستیابی به چنین هدفی، نگاه دقیق و کارشناسانه و استفاده از تجربیات بین المللی و مطالعه، یکی از طریق هایی است که به مدیران موزه برای اجرای زیرساخت ها کمک می نماید، براین اساس طبیعی است که امروزه با ورود تکنولوژی های مختلف به جهان، موزه داران و مدیران موزه درصدد استفاده از آنها برآیند، کاخ گلستان هم همواره درصدد این بوده که از تکنولوژی ها به بهترین شکل استفاده نماید بدون آنکه سیمای تاریخی مجموعه جهانی مخدوش شود. وی خاطرنشان کرد: یکی از این زیرساخت ها که از سال ۱۳۷۵ در کاخ گلستان اجرا شده شبکه گاز است، این شبکه در آن سال ها اجرا شد و تا سال ۱۳۹۹ بگونه ای بود که اگر در زمان وقوع حادثه، دست اندرکاران مجموعه جهانی مجبور می شدند شبکه گاز را به صورت اضطراری قطع کنند این امر امکان وجود نداشت.
برگزاری اولین رویداد فرش عشایری نمایشگاه فرش عیاری شامل ۴۰ تخته فرش و دستبافت است که تعداد زیادی از آنها متعلق به آرشیو گنجینه موزه فرش ایران است و برای اولین بار به نمایش در خواهد آمد. ‎ نمایشگاه فرش عشایری به همت موزه فرش ایران از ۲۰ آبان ماه برگزار می شود و تا ۳۰ آبان ۱۴۰۲ ادامه می یابد. فرش های دستباف با عنایت به مناطق و خاستگاه خود، دارای خصوصیات و ظاهر مختلفی است. یکی از زیبا و اصیل ترین فرش های دستباف ایران، فرش دستباف عشایری است. با عنایت به وسعت بالای مناطق عشایری در ایران، این فرش ها جایگاه بسیار مهمی را در ایران دارند.
استقبال ترکمن ها از موسیقی ایرانی در جشنواره گردشگری عشق آباد این هفته جشنواره گردشگری ایران در ترکمنستان طی سه روز در آکادمی دولتی هنرهای عشق آباد با حضور شرکتهای گردشگری ایرانی و ترکمنی، فعالان صنایع دستی ایرانی و گروه موسیقی آئینی کوژین به همت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور ترکمنستان برگزار گردید. در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه و جشنواره سفرای کشورهای خارجی و مسؤلان گردشگری و دولتی ترکمنستان به همراه مقامات سفارت ایران در ترکمنستان حضور پیدا کرده بودند. علی مجتبی روزبهانی که اخیرا بعنوان سفیر ایران به عشق آباد آماده بود در این مراسم شرکت کرد و در طول برگزاری نمایشگاه هم از تک تک غرفه ها دیدن کرده و با فعالیتهای صنایع دستی و گردشگری آنها آشنا شد.
آغاز انتخاب استادان منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی مدیرکل آموزش صنایع دستی از شروع به کار برنامه داوری و انتخاب بهترین استادان صنایع دستی منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی در موزه منبت چوب شهر دونگ یانگ اطلاع داد.
ویدا توحدی اظهار داشت: برنامه داوری و انتخاب بهترین استادان صنایع دستی منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی با سخنرانی رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه و همینطور معاون شهردار شهر جهانی دونگ یانگ شروع به کار کرد و سپس داوران از کشورهای مختلف نظراتشان را برای داوری اساتید اعلام نمودند.
وی با اشاره به اینکه برنامه داوری و انتخاب بهترین اساتید صنایع دستی منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی در شهر دونگ یانگ چین برگزار می شود، اظهار نمود: این برنامه از ۵ تا ۹ نوامبر مطابق برنامه پیشبینی شده برگزار می گردد.
توحدی اضافه کرد: در این رویداد ۱۴ داور از ۱۱ کشور منطقه شامل ایران، هند، استرالیا، سریلانکا، سنگاپور، تایلند، مالزی، ازبکستان، چین، قزاقستان و هند در برنامه حضور دارند.
تشکیل شبکه ای برای متخصصان گردشگری خارج از کشور چند روز پیش علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری کشور در نشست وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اعضای کارگروه گردشگری شورایعالی امور ایرانی ها خارج از کشور به پیشنهاد وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای تشکیل این کارگروه اشاره و به تشریح چهار محور اصلی فعالیتهای این کارگروه پرداخت. وی به شناسایی ظرفیتهای ایرانی ها خارج از کشور در حوزه گردشگری بعنوان نخستین محور فعالیتهای این کارگروه اشاره نمود و اضافه کرد: ۴۵۰ متخصص گردشگری شناسایی و با استفاده از ظرفیتهای آنها شبکه ای با عنوان «شگرف» (شبکه متخصصین گردشگری فارسی زبان) تشکیل شده است که در حوزه گردشگری به کار گرفته خواهد شد. پیرو تشکیل این شبکه، پرفسور جعفر جعفری، استاد پیشکسوت گردشگری و رئیس هیأت مؤسس این شبکه در گفتگو با خبرنگار مهر بیان نمود: شگرف در حاشیه کنفرانس سه روزه توسعه پایدار و تاب آوری گردشگری که با حضور تعدادی از فعالان، متخصصان، استادان دانشگاه و پژوهشگران حوزه گردشگری در استانبول ترکیه روز ۱۸ شهریور سال قبل برگزار شد متولد شده است. در حاشیه این کنفرانس فعالان و متخصصین گردشگری فارسی زبان از ایران و سایر کشورها در نشست هم اندیشی روند تأسیس و فعالیت شبکه متخصصین گردشگری فارسی زبان (شگرف) را که از حدود یک سال قبل از کنفرانس شروع شده بود، بررسی و مورد تأیید قرار دادند.
ضرورت اقدام عاجل یونسکو برای صیانت از آثار تاریخی غزه وزیر میراث فرهنگی در نامه ای به مدیرکل یونسکو خواهان اقدام عاجل این سازمان برای صیانت از از آثار، اماکن و میراث فرهنگی سرزمین های اشغالی بخصوص غزه شد. در نامه عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی جمهوری اسلامی ایران به ادری آزوله مدیرکل سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) آمده است: همانطور که مستحضر هستید، حدود یک ماه از آغاز جنگ در غزه می گذرد و متأسفانه یک نسل کشی گسترده در سرزمین های اشغالی در حال انجام می باشد. این حملات رژیم صهیونیستی به علت تخریب زیرساخت ها و کشتار غیرنظامیان بخصوص کودکان و زنان، علاوه بر این که فرصت های آموزشی را از این منطقه متراکم جمعیتی می گیرد، خطر نابودی آثار فرهنگی تاریخی را در این منطقه به همراه دارد. منطقه ای که قدمت آن ۵ هزار سال تخمین زده می شود و شامل قلعه ها، حمام ها، مساجد و کلیساهای تاریخی است. صیانت از آثار، اماکن و میراث فرهنگی سرزمین های اشغالی بخصوص غزه، نیازمند توجه بیشتر سازمان یونسکو است و اقدام عاجل سرکار عالی را می طلبد.
تاریخ شهر سوخته ۳۰۰ سال قدیمی تر شد در این هفته مراسم رونمایی از بازی های رومیزی «باستانی شهر سوخته» و «مار و دُم شهر سوخته» به همت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با همکاری شورای نظارت بر اسباب بازی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار گردید.
در این نشست سید منصور سید سجادی سرپرست جستجوهای دیرینه شناسی شهر سوخته ضمن اشاره به بازی باستانی شهرسوخته اظهار داشت: بازی هایی از این دست را در خاورمیانه؛ ترکمنستان، قبرس، مصر و معروف ترین آنرا در گورستان سلطنتی «اور» در عراق امروزی داریم که شباهت فراوان و شگفت انگیزی به بازی شهر سوخته دارد.
وی ضمن اشاره به این که در دیرینه شناسی به دنبال رقابت نیستیم خاطرنشان کرد: در پژوهشها و آزمایش های اخیر بر مبنای شواهد و یافته ها متوجه شدیم که شهر سوخته برخلاف آن چه تصور می کردیم متعلق به ۳۲۰۰ سال قبل از میلاد نیست بلکه حداقل ۳۰۰ سال قدیمی تر از آن چیزی است که فکر می کردیم یعنی این شهر حداقل ۳۵۵۰ سال قبل از میلاد بنیانگذاری شده است.


منبع:

1402/08/19
17:40:34
5.0 / 5
270
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری