آغاز فاز ۲ پروژه شهر توریست با همكاری وزارت كشور

آغاز فاز ۲ پروژه شهر توریست با همكاری وزارت كشور

به گزارش تور و گردشگری مدیركل دفتر مطالعات و آموزش گردشگری از شروع فاز دوم پروژه «شهر گردشگر» با بیان آمادگی هشت استان برای ارزیابی، با همكاری و حمایت وزارت كشور اطلاع داد.


زاهد شفیعی با بیان این خبر اضافه کرد: بعد از مکاتبات و جلسات مختلف با معاون عمرانی وزیر کشور (رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور)، موافقت برای حمایت و همکاری با پروژه شهر گردشگر را گرفتیم و بر طبق این توافق شهرداری ها ملزم به پشتیبانی از این پروژه شده اند.
او خاطرنشان کرد: از آنجائیکه برای اجرای این پروژه احتیاج به همکاری زنجیره ای از بازیگران است، این توافق و حمایت شهرداری ها در تسریع اجرایی تاثیر بسزایی خواهد داشت.
مدیرکل دفتر مطالعات و آموزش گردشگری با اشاره به اجرای فاز یک این طرح، افزود: سال قبل با ارزیابی شهرهای شیراز، کرمان، همدان، یزد، اردبیل انجام شد که هر چهار شهر موفق به کسب سه ستاره شدند. برنامه ریزی ما برای اجرای فاز دوم ارزیابی تمام شهرهای کشور تا اردیبهشت بود که به دلیل کرونا این امر میسر نشد و به تعویق افتاد.
او با اشاره به اهمیت حضور توریست در شهرهای مورد ارزیابی، اضافه کرد: به این دلیل که در این طرح مبحث توریست اهمیت دارد منتظر بودیم وضعیت کرونا رو به بهبود برود که کار اجرایی را آغاز نماییم. با عنایت به اعلام آمادگی استان های یزد، کردستان، کرمان، البرز، کهگیلویه وبویراحمد، مرکزی، خوزستان و آذربایجان غربی برای ارزیابی و مشخص نبودن زمان آخر کرونا، اجرای فاز دوم را با رویکرد بررسی زیرساخت های گردشگری و شناسایی کمبودها و پتانسیل شهرها آغاز می نماییم.
شفیعی با اشاره به اینکه در حال آماده کردن زیرساخت ها هستیم، خاطرنشان کرد: برنامه ریزی ها انجام شده و مکاتبات با استان ها در ارتباط با اهمیت این طرح صورت گرفته است که بزودی وارد فاز اجرا خواهیم شد.
به گزارش میراث آریا او پروژه شهر توریست را دارای ساختاری تعاملی و پویا عنوان نمود و در ارتباط با مزایای چندجانبه آن اظهار داشت: به مدیران محلی کمک می نماید که بدانند وضعیت گردشگری شهر در چه سطحی قرار دارد. در ارتباط با مزایای مقصد به توریست اطلاعات می دهد. رقابتی بین مقاصد گردشگری با رویکرد و ادبیات گردشگری بوجود می آورد. برای توزیع تخصصی منابع بین مقاصد به ما کمک می نماید که کدام مقصد عملکرد بهتری داشته، کدام نقطه ضعیف عمل کرده و دلیل این تفاوت چیست.
مدیر کل دفتر مطالعات و آموزش گردشگری خاطرنشان کرد: همینطور این طرح با ایجاد اکوسیستم شفاف و کارآمد مبنایی برای خودتنظیمی است که باعث می شود مقصد به نقاط ضعف و قوت عملکرد خود پی ببرد.
او با تاکید بر اهمیت تقاضا محور بودن رویکرد این طرح، اضافه کرد: در گذشته ارزیابی ها مشکل داشت و تنها سمت عرضه لحاظ می شد. همینطور هیچ معیار دقیقی برای سنجش کیفیت مقصد از منظر توریست وجود نداشت، اما در رویکرد کنونی نظر توریست درباره شهر لحاظ می شود و توریست بازیگر اصلی است.
شفیعی با اشاره به اهمیت تجربه توریست از مقصد و تعامل مقصد با گردشگر، افزود: در این طرح توریست از نظر تجربه، استقبال، اتمسفر، خدمات دهی، دسترسی، میهمان نوازی شهر مقصد مورد پرسش قرار می گیرد و پاسخ های توریست به این پرسش ها روی رتبه نهایی شهر تأثیرگذار است.
او تاکید کرد: شهر توریست جزو پروژه های اصلی وزارتخانه برای رتبه بندی و ارزش گذاری شهرها با رویکرد رقابت پذیری مقصد است که بر مبنای چارچوب علمی شهرها استانداردسازی و از لحاظ خدمات و زیرساخت های گردشگری توسعه پیدا می کنند.
مدیر کل دفتر مطالعات و آموزش گردشگری متنوع سازی محصول گردشگری مقاصد کشور، معرفی محصولات جدید مقاصد کشور و مدیریت بهینه منابع گردشگری را همچون خروجی های اجرای طرح شهر توریست عنوان نمود.منبع:

1399/05/27
22:14:32
5.0 / 5
1665
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
ttma تور و گردشگری