مهر و میراث ظرفیتی برای حمایت بیشتر از تشكل های مردم نهاد

مهر و میراث ظرفیتی برای حمایت بیشتر از تشكل های مردم نهاد

معاون سرمایه گذاری و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره كارگروه مشورتی «مهر و میراث» اظهار داشت: این طرح می تواند به توسعه و بهبود زیرساخت های گردشگری و صنایع دستی كمك نماید.


ساسان تاجگردون با اشاره به ضرورت همکاری و همراهی نهادهای ذیربط در توسعه و بهبود زیرساخت های گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: توسعه و بهبود زیرساخت های گردشگری و صنایع دستی یکی از مهمترین اولویت های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است که با بهره بردن از طرح هایی که منجر به همکاری دراین زمینه شود به دست می آید. در کشورهای پیشرفته عمده تکالیف و اختیارات در زمینه های اجتماعی، آموزشی و فرهنگی در اختیار شهرداری هاست، موضوعی که در کشور ما تنها قسمتی از آن به روال مرسوم چند دهه گذشته در حال انجام می باشد.
او اضافه کرد: باتوجه به رویکرد جدید وزارت کشور و شهرداری ها، در خصوص توجه ویژه به مقوله گردشگری، شاهد همکاری خوبی دراین زمینه هستیم، به نحوی که خیلی از شهرداران با مدیران کل ستادی و استانی این وزارتخانه ارتباط خوبی دارند و دائماً در حال ارائه راهکار برای حمایت و کمک به زیرساخت ها در شهرهای خود، کمک به توسعه بازارچه های صنایع دستی و عرضه بهتر محصولات هنرمندان و کوشش برای جذب بیشتر توریست هستند.
تاجگردون افزود: از طرفی می توان شوراهای شهرها و شهرداران را چکیده اراده مردم دانست، برای اینکه در کنار ده ها اداره و نهادی که مسئولان آنها به روش انتصابی منصوب می شوند، اعضای شوراها به صورت مستقیم (و شهردار به صورت غیرمستقیم)، منتخب آرای مردم هستند.
به گزارش میراث آریا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، او درباب لزوم انجام مفاد تفاهم نامه منعقد شده سال ۹۵ با وزارت کشور اضافه کرد: با هدف گسترش همکاریهای فی درخلال در زمینه های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دفتر امور مجامع و تشکل های مردم نهاد معاونت سرمایه گذاری و امور مجلس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری وقت در سال ۹۷ پیشنهاد تشکیل کارگروه مهر و میراث را در امتداد اجرایی شدن مفاد تفاهم نامه مذکور به سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور ارائه کرد.
وی اضافه کرد: در ادامه با برگزاری جلسات مشترک میان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری وقت و نمایندگان سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور دستورالعمل اجرایی کارگروه نیز خردادماه ۹۹ به بخش های مرتبط ابلاغ گردید.
معاون سرمایه گذاری و امور مجلس کشور اشاره کرد: در همین ارتباط قرارشد در شهرهای زیر یک میلیون نفر جمعیت (در صورت وجود شرایط) مبادرت به تأسیس نهاد یا کارگروه مشورتی تحت عنوان مهر و میراث شود تا شاهد توجه بیشتر مقامات محلی به حوزه های سه گانه وزارتی شامل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از یک سو و رشد و گسترش تأسیسات گردشگری و رفع موانع و مشکلات پیش روی میراث فرهنگی و صنایع دستی آن از طرف دیگر باشیم. بنابراین، نهاد مذکور با همکاری ادارات کل استانی و با ترکیبی که تعیین می شود ظرف مدت شش ماه از زمان ابلاغ این نامه در شهرهای مختلف کشور تأسیس و شروع به کرده است.
او با اشاره به اهمیت تعیین هدف برای اجرای بهتر طرح های اجرایی در حوزه توسعه گردشگری اظهار داشت: از اهداف اجرای این طرح می توان به تقویت نقش و جایگاه مدیریت شهری و روستایی در توسعه پایدار گردشگری، مدیریت بافت های تاریخی و فرهنگی، ترویج و توسعه صنایع دستی و هنرهای سنتی، حفظ و احیای بافت ها و عناصر باارزش تاریخی، فرهنگی، طبیعی و رشته های صنایع دستی و هنرهای سنتی در شهرها و روستاها، اشاره نمود.
تاجگردون با اشاره به سازوکار تعیین اعضا در کارگروه های شهرها افزود: در زمینه نحوه اجرا و دسته بندی های صورت گرفته در امتداد تشکیل این کارگروه ها در استانها و شهرستان های واجد شرایط، شهرهایی تا ۵۰ هزار نفر جمعیت هفت عضو اصلی، شهرهای که بین ۵۰ هزار تا ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند ۹ عضو، شهرهای بین ۲۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار نفر ۱۱ عضو و شهرهای بین ۵۰۰ هزار تا یک میلیون جمعیت ۱۳ عضو اصلی در این کمیسیون دارند.
وی تصریح کرد: اعضای این کارگروه متشکل از این افراد است؛ شهردار، رئیس اداره یا نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهر یا شهرستان، نماینده از شورای شهر به انتخاب اعضای شورای شهر، فعال (سرمایه گذاران و صنعت گران) در حوزه های تخصصی وزارتی که دارای مجوز فعالیت از وزارتخانه هستند با تأیید مدیرکل استان، فعال حوزه تشکل های مردم نهاد شهر یا شهرستان که دارای مجوز رسمی فعالیت از وزارتخانه متبوع بنا به انتخاب دفتر امور مجامع و تشکل های مردم نهاد وزارتخانه است که فعال حوزه های تخصصی وزارتخانه و فعال حوزه مردم نهاد شهر یا شهرستان باتوجه به جمعیت شهر متغیر است.
وی در زمینه نحوه گزارش گیری از کارگروه های تشکیل شده اضافه کرد: گزارش های اقدامات انجام شده در استانها باید به صورت ماهانه برای کارگروه ملی متشکل از مدیرکل دفتر امور مجامع و تشکل های مردم نهاد وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، مدیرکل دفتر برنامه ریزی و مدیریت توسعه شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، مدیرکل دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات روستایی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور واقع در تهران فرستاده شود تا مورد ارزیابی و بررسی قرار گیرد.


1399/05/29
22:38:23
5.0 / 5
1656
تگهای خبر: آموزش , تاریخی , تخصص , توریست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری