سقوط صنعت توریسم در سال ۲۰۲۰

سقوط صنعت توریسم در سال ۲۰۲۰

به گزارش تور و گردشگری برآوردهای سازمان جهانی گردشگری، نشان داده است كه صنعت توریسم پس از چند دهه پیشرفت متمادی، حالا به وضعیت سال ۱۹۸۰ عقب گرد كرده است.


مردم، حداقل در ایران، سفرهایشان را از سر گرفته اند. افزایش ۵۹ درصدی تردد در جاده چالوس در روزهای تعطیلات عید فطر، گواه این مساله است. گردشگران حرفه ای هم با تغییراتی در برنامه هایشان، باردیگر دست به سفر زده اند. «هدی رستمی» جهانگردی که یکی از تاثیرگذاران(اینفوئنسر) اینستاگرامی به حساب می آید؛ در صفحه شخصی اش نوشته است: «دوران قرنطینه کرونا کم کم در همه جای جهان داره جاش رو می ده به دوران احتیاط و بازگشت تدریجی به روتین زندگی، اما با تغییراتی که اسمش رو می ذاریم عادی جدید! دنیای سفر هم جدا از این عادی جدید نیست و احیانا بسیاری از رسومات سفر و توریسم هم تغییر می کنه. اینطور نیست که بزودی یه روز خاص برسه و در جهان اعلام کنن که حالا روز شروع سفر و تفریحاته...»
اما با این حال، در سه ماه اخیر، صنعت توریسم رسما سقوط کرده است. این گزاره را، داده های سازمان گردشگری جهانی تایید می کند؛ امکان دارد که تعداد گردشگران بین المللی در سال ۲۰۲۰، ۷۸ درصد سقوط کند.
پایگاه داده پردازی استاتیستا می نویسد: «در حالیکه صنایع بسیاری به علت تاثیرات عالم گیری کووید-۱۹ مختل شده اند، حدودا هیچ کدام از آنها به اندازه بخش گردشگری صدمه ندیده اند. در حالیکه نمی توان صدمه های کووید-۱۹ را به صورت دقیق ارزیابی کرد؛ سازمان گردشگری جهانی(UNWTO) سه سناریو درباره تاثیرات گردشگری بین المللی در سال ۲۰۲۰ منتشر نموده است. متاسفانه، حتی در حتی در خوش بینانه ترین سناریو هم تاثیرات ویروس کرونا روی صنعت توریسم، ویران گر است.»
در سناریوی خوش بینانه در صورتیکه مرزها باز شوند و محدودیت های سفر از اوایل ماه جولای برداشته شود، جابجایی گردشگران بین المللی ۵۸ درصد سقوط می کند و به ۶۱۰ میلیون نفر در سال جاری می رسد. این وضعیت، صنعت توریسم جهان را به سال ۱۹۹۸ بازمی گردانند؛ در آن زمان هم تعداد گردشگران بین المللی به همین میزان پایین بود.
در سناریوی بعدی، اگر محدودیت های سفر در ماه دسامبر برداشته شود؛ تعداد گردشگران به ۳۲۰ میلیون نفر سقوط می کند. این وضعیت در میانه دهه هشتاد میلادی دیده می شد.
تا قبل از شیوع کرونا، صنعت توریسم جهانی برای دهه ها رشد بی وقفه را تجربه کرده بود. از سال ۱۹۸۰، تعداد گردشگران بین المللی موشک وار جهش کرد و از ۲۷۷ میلیون نفر به ۱.۵ میلیارد نفر در سال ۲۰۱۹ رسید.
در سه ماهه اول ۲۰۲۰ اما ویروس کرونا شبیه به طوفانی مهیب، تمام این صنعت را در هم شکسته است. شرکت هواپیماسازی «ایرباس»، تولید خویش را به یک سوم کاهش داده است. ایرلاین امارات هم بعنوان نماد جهانی شدن، تا سال ۲۰۲۲ نمی تواند وضعیت خویش را بازیابی کند.
صنعت گردشگری، ۵.۷ تریلیون دلار گردش مالی دارد و مسئول شغل ۳۱۹ میلیون نفر است. به عبارتی دیگر، حدودا از هر ۱۰ نفر روی کره زمین، یک نفر در این صنعت کار می کند. به اعتقاد کارشناسان، ویروس کرونا بزرگترین بحران صنعت توریسم از زمان حمله تروریسی ۱۱ سپتامبر تا کنون است.
بر اساس گزارش استاتیستا، در طول نیم قرن اخیر تنها دوبار صنعت توریسم با سقوط ناگهانی روبرو شده بود؛ یک مرتبه در سال ۲۰۰۹ با شیوع بیماری سارس و بار دوم در زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸-۲۰۰۹.
نمودار زیر که از این پایگاه به فارسی برگردانده شده، وضعیت وخیم صنعت توریسم را بر مبنای تعداد گردشگران در سه سناریوی برداشتن محدودیت های سفر از ماه های جولای، سپتامبر و دسامبر نشان می دهد:
1399/03/17
23:27:25
5.0 / 5
2135
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
ttma تور و گردشگری