یك هفته كرونایی با میراث فرهنگی؛

آلبوم عكس سلطنتی پیدا شد، دولت بسته حمایتی در نظر گرفت

آلبوم عكس سلطنتی پیدا شد، دولت بسته حمایتی در نظر گرفت

همزمان با روزهای كرونایی، میراث فرهنگی و زیر مجموعه های آن با اخباری چون مفقود و پیدا شدن آلبوم عكس سلطنتی ناصری در كاخ موزه گلستان و خبر خوش معاون گردشگری، وزارت میراث فرهنگی از در نظرگرفتن تسهیلات خاص دولت برای صنعت گردشگری حكایت داشت كه با چند خبر دیگر نوید روزهای خوش را برای این حوزه رقم زد.خبر مفقود شدن آلبوم ناصری از دومین آلبوم خانه سلطنتی و غنی دنیا یعنی کاخ گلستان ۱۳ مرداد امسال انتشار یافت، چیزی حدود پنج ماه پس از اطلاع مدیریت این مجموعه جهانی. با انتشار این خبر مفقودی، آفرین امامی مدیر این کاخ جهانی اعلام نمود: آخر اسفند سال ۹۸ امین اموال آلبوم خانه کاخ گلستان در آخرین انبارگردانی خود متوجه شد که یک آلبوم ناصری حاوی ۱۰۰ قطعه عکس کوچک در قفسه نیست. این مساله را به من اعلام کرد، بلافاصله برای پیش گیری از موضوعات سوء بعدی، اقدامات حقوقی انجام شد. با واحدهای ذی صلاح وزارتخانه، پلیس اینترپل و قوه قضائیه نیز دراین زمینه مکاتباتی انجام دادیم، حتی مشخصات و تصاویر اثر نیز برای پلیس اینترپل ارسال شد.

این آلبوم در مخزن آلبوم خانه کاخ گلستان نگهداری می شد و تابحال برای نمایش در هیچ نمایشگاهی، از این مخزن خارج نشده است.

آلبوم ناصری کاخ گلستان پیدا شد

آفرین امامی مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان، اظهار داشت: آلبوم ناصری در جریان کنترل، بازنگری و سرشماری حساب اموال (انبارگردانی رسمی) آلبوم خانه این کاخ بامداد روز سه شنبه (۲۸ مرداد ۹۹) پیدا شد.

وی، اظهار داشت: آلبوم ناصری در کنترل، بازنگری و سرشماری حساب اموال (انبارگردانی رسمی) آلبوم خانه کاخ گلستان که توسط کمیته ای متشکل از نمایندگان اداره کل موزه ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی، اداره کل حراست، یگان حفاظت میراث فرهنگی و ذی حسابی و اداره کل امور مالی وزارتخانه و مدیریت کاخ گلستان انجام شد، در آلبوم خانه کاخ گلستان پیدا شد.

امامی اضافه کرد: این آلبوم به شماره ۳۶۲ در ابعاد ۲۲ در ۱۵.۵ سانتی متر مربع بوده و شامل ۱۰۰ قطعه عکس از کودکان و زنان قاجاری است که روز سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹ با سرشماری حساب اموال که توسط این کمیته انجام شد، در ساعت ۱۱: ۳۰ در یکی از قفسه های آلبوم خانه کاخ گلستان پیدا شد و تمام ۱۰۰ قطعه عکس در این آلبوم موجود است.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان، گفت: پس از اعلام امین اموال آلبوم خانه کاخ گلستان در اسفند ۹۹ در خصوص مفقود شدن آلبوم و احتمال جابه جا شدن در قفسه های آلبوم خانه، بلافاصله توسط خود امین اموال انبار گردانی انجام شد، اما پیدا نشد.

مدیر میراث جهانی کاخ گلستان اشاره کرد: باتوجه به مذاکراتی که با اداره کل موزه ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی انجام شد و طی نامه ای که از طرف این اداره کل به مدیریت کاخ گلستان ابلاغ گردید، با دستور معاون میراث فرهنگی کشور و هماهنگی معاون توسعه مدیریت و مدیرکل حراست و یگان حفاظت میراث فرهنگی وزارتخانه انبارگردانی رسمی توسط این کمیته شروع شد.

امامی اشاره کرد: با توجه به این که تعداد آلبوم های عکس موجود در آلبوم خانه کاخ گلستان بسیار بوده و ابعاد آن بزرگ است و آلبوم ناصری کوچک بود در قفسه های آلبوم خانه جابه جا شده بود.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان اظهار داشت: آلبوم ناصری در جریان کنترل، بازنگری و سرشماری حساب اموال (انبارگردانی رسمی) آلبوم خانه این کاخ بامداد روز سه شنبه (۲۸ مرداد ۹۹) پیدا شد.

بناهای تاریخی به سیستم نوبت دهی مجهز می شوند

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: بناهای تاریخی بمنظور جلوگیری از فرسایش و تخریب، مجهز به سیستم نوبت دهی می شوند.

خشایار نیکزاد با بیان خبر ارتقای سیستم های کارت های الکترونیکی موزه ها و دیگر بناهای تاریخی به نوبت دهی اظهار داشت: کارشناسان میراث فرهنگی ظرفیت های هر کدام از بناهای تاریخی را تعیین و برمبنای آن نوبت دهی اماکن تاریخی را اعلام می کنند. بسیاری کشورها این امکان را مهیا و محدودیت ها را تعیین کردند.

وی بیشترین مزیت سیستم نوبت دهی را حفاظت و جلوگیری از فرسایش اماکن تاریخی اعلام و افزود: اماکن تاریخی از سال آینده به این سیستم مجهز می شوند.

نیکزاد با بیان این که الان ۷۰ کاخ موزه کشور مجهز به سیستم کارت الکترونیک هستند و ۱۰۰ موزه و مکان تاریخی نیز تا آخر سال به این امکان مجهز می شوند، اظهار داشت: در صدد ایجاد همین سازوکار در مراکز آب درمانی هستیم تا از حضور بیش از اندازه افراد در بعضی ساعات شلوغ جلوگیری شود.

با این امکان، اطلاعات ساعت مجاز حضور در موزه و یا دیگر اماکن تاریخی و نیز پرداخت هزینه بلیت در منزل در دسترس بازدیدکنندگان خواهد بود.

ثبت «خون بس» در دستور کار نیست

مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی اظهار داشت: به هیچ عنوان موضوع ثبت خون بس در دستور کار شورای ملی ثبت میراث فرهنگی ناملموس قرار ندارد.

مصطفی پورعلی، اظهار داشت: باتوجه به بررسی های انجام شده رسم خون بس با شرایط مطرح شده در تعارض با حقوق زن و طبیعتا مغایر با شاخصه های ثبت مواریث فرهنگی ناملموس در لیست آثار ملی است.

وی اضافه کرد: کوشش برای صلح و دوستی بین اقوام و طایفه های مناطق مختلف کشور بسیار حائز اهمیت می باشد اما بدیهی است تحقق چنین موضوعی نباید خللی به حقوق افراد شامل زنان وارد کند.

پورعلی اشاره کرد: شورای ملی ثبت میراث فرهنگی ناملموس طبق قانون الحاق ایران به کنوانسیون حراست از میراث فرهنگی ناملموس و البته رویه کارشناسی اعضای این شورا، به هیچ عنوان برنامه ای برای ثبت رسومی نظیر خون بس که مغایر با حقوق بانوان است، ندارد.

مسجد شیخ فضل الله پایتخت تا اختتام آذر امسال مرمت می شود

مدیر عامل سازمان عمرانی مناطق شهرداری تهران اظهار داشت که عملیات مرمت و مقاوم سازی مسجد شیخ فضل الله در منطقه ۱۲، تا اختتام آذر سال جاری به پایان می رسد.

سید مجیدغمخوار به آغاز عملیات کاشی کاری گنبد مسجد شیخ فضل الله اشاره نمود و اظهار داشت: اجرای زیرسازی و نصب کاشی گنبد شروع شده است و طبق برنامه زمانبندی ادامه دارد.

به گفته وی پیشرفت عملیات بازسازی در این پروژه متعاقب اتمام کار تخریب و تخلیه کاشی و بتن گنبد، عملیات زنگ زدایی و ایجاد ضدزنگ، به مرز ۲۰ درصد رسیده است.

مدیر عامل سازمان عمرانی مناطق شهرداری تهران بیان کرد: ترمیم گنبد مسجد، کاشی کاری و مقاوم سازی بنای مسجد شیخ فضل الله از مهمترین اقدامات سازمان عمرانی مناطق در این پروژه به شمار می آید.

مسجد شیخ فضل الله به خاطر برگزاری نماز جماعت توسط شیخ فضل الله نوری (از رهبران قیام تنباکو) در آن، به این نام این عالم شهید دوره مشروطه معروف شده و زمین آن از موقوفات میرزا یونس خان، جارچی دربار قاجار بوده است.

این مسجد در دوران پهلوی دوم توسط حسین غفاری (روحانی) و حسین لرزاده احیا شد. مسجد شیخ فضل الله نوری در دوران نظام جمهوری اسلامی ایران توسط محمدباقر قالیباف و مهدی چمران باردیگر احیا و به نام مسجد شیخ فضل الله نوری نام گذاری شد.

تردد خودرو ها در جنگل ابر نیازمند بررسی و تحقیق است

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار داشت: باتوجه به ثبت جهانی جنگل های هیرکانی، لازم است برنامه ریزی برای جذب توریستهای خارجی برمبنای ضوابط جهانی باشد و در مورد رفت و آمد خودرو ها به درون جنگل ابر نیز باید تحقیق لازم صورت گیرد.

علی اصغر مونسان در حاشیه بازدید از جنگل ابر شاهرود درباره تامین زیرساخت های گردشگری این منطقه اظهار داشت: حالا جنگل ابر راه خوبی ندارد و برای ارتقای وضعیت آن کارشناسی لازم باید صورت گیرد.

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ظرفیت های تاریخی و طبیعی شاهرود را باارزش توصیف کرده و توریستهای داخلی و خارجی را به دیدن آنها فراخواند و اظهار داشت: از مردم دعوت می کنم حتما شاهرود را ببینند، آرامگاه بایزید و شیخ ابوالحسن ۲ عارف نامی جهان از مزیت های بسیار مهم این منطقه است.

وی افزود: در کنار آثار تاریخی، جنگل هیرکانی ابر که پارینه به ثبت جهانی رسید یک مزیت بسیار بزرگ دیگر این منطقه است، بدین سبب لزوم دارد که گردشگران بعد از ریشه کنی ویروس کرونا این منطقه را بعنوان مقصد سفر انتخاب کنند.

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در باره ایجاد زیرساخت های لازم برای جذب توریست هم اظهار داشت: در نشستی با حضور فرماندار و نماینده این شهرستان در مجلس شورای اسلامی این مساله بررسی می شود.

وی با بیان این که حالا هم توریستهایی به ویژه کسانی که به طبیعت علاقمند هستند به این منطقه مسافرت می کنند، اضافه کرد: جنگل های هیرکانی ظرفیت تبدیل شدن به قطب گردشگری در بخش مرکزی کشور را دارند.

مونسان اظهار داشت: در کنار جنگل های زیبای ابر، کویر بسیار خوبی هم در جنوب شاهرود وجود دارد، بدین سبب گردشگران می توانند در فرصت کوتاه زمانی و نیز طی مسافت کم علاوه بر بازدید از آثار تاریخی، جنگل و کویر را هم دیدن کنند.

تعیین تکلیف تملک کاروانسرای سمنان با همکاری قوه قضاییه

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: نامه نگاری و رایزنی با سید ابراهیم رییسی رئیس قوه قضاییه برای تملک کاروانسرای سمنان توسط شهرداری را انجام می دهم.

مونسان در جریان بازدید از کاروانسرای سمنان که اخیرا از کاربری زندان خارج شده است، در گفت و گو با خبرنگاران استان سمنان را دارای ظرفیت تاریخی زیادی ذکر کرد و اضافه کرد: بهره گیری از کاروانسرای سمنان بعنوان نزندان در فضای شهری کارکرد خوبی نبود.

وی افزود: با همکاری شهرداری سمنان و توافق اولیه انجام شده، روند آزادسازی کاروانسرای سمنان با هدف تقویت مسیر گردشگری در شهر سمنان شروع شد.
او افزود: شخصا پیگیر می شوم تا با مساعدت و دستور رئیس قوه قضاییه کاروانسرا که حالا در مالکیت اداره کل زندان ها و دادگستری سمنان است به تملک شهرداری سمنان در آید.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اشاره کرد: شهرداری آمادگی پرداخت هزینه تملک را دارد و لازم است با شهرداری برای تملک همراهی شود.
عضو کابینه دولت دوزادهم اظهار داشت: میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آمادگی همکاری با شهرداری سمنان برای بازسازی و مرمت را دارد.

۱۳ اسکلت از آبراهه های تخت جمشید کشف شد

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید اظهار داشت: در فصل سه و چهارم احیای آبراهه های تخت جمشید، بقایای استخوانی و اسکلت ۱۳ انسان و حیوان کشف شد.

حمید فدایی در این باره با اشاره به کشف اسکلت در حین مرمت و احیای آبراهه های تخت جمشید گفت: این کشفیات در چارچوب برنامه کاوش و احیای آبراهه ها بوده است، مجاری این آبراهه ها گسترده و از لحاظ حجاری و مهندسی یک شگفتی شمرده می شود.

او با اعلان اینکه آبراهه ها در تخت جمشید برای هدایت آب های سطحی بوده است، اظهار داشت: این آبراهه ها در دوره های تاریخی پر شده بود و از زمانی که موسسه شرق شناسی کاوش را شروع کرد بخش هایی از آن پاکسازی شد، اما بعد از آن تا دهه ۸۰ به فراموشی سپرده شد.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با اعلان اینکه این پایگاه پاکسازی آبراهه ها را در چند فصل تعریف و در دستور کار قرار داد، اضافه کرد: علت اصلی برای مرمت و احیای آبراهه ها این بود که کاخ ها آبگیر بودند و ممکن بود که به کاخ ها لطمه وارد شود بنا بر این برای حفظ کاخ ها احیای کانال آبراهه ها مجدد در دستور کار قرار گرفت.

فدایی با تشریح جزئیات این کشف اشاره کرد: در دروازه نیمه تمام که کاوش ها را به سمت حیاط صدستون لایروبی می کردیم به این بقایای اسکلتی برخوردیم که البته چرایی وجود این استخوان ها در این مکان، جای سوال است و مطالعات درباره این ها کامل نشده است.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با اعلان اینکه شاید در آینده بتوان جوابی درباره وجود این اسکلت ها پیدا کرد، اظهار داشت: در کاوش امسال، بقایای اسکلتی از حیوان نیز مشاهده شد که در هر صورت قدمت این ها اساسا تاریخی و مربوط به پس از ساخت تخت جمشید است.

فدایی با اعلان اینکه در قطعات استخوانی کشف شده آشفتگی دیده می شود، اشاره کرد: اینکه مربوط به دوره اسلامی یا قبل از اسلام باشد معین نیست و نکته جالب این است که این استخوان ها در ارتفاع دو متری از کف آبراهه ها قرار داشته پس مشخص است که در لایه های تاریخی بوده، اما تشخیص زمان آن هنوز معین نیست.

او با اعلان اینکه این کشفیات یک سناریو است که در کنار آثار دیگر این مجموعه معنا پیدا می کند، اظهار داشت: هدف اصلی احیای آبراهه ها بود که در حین انجام آن ۱۳ اسکلت نیز کشف شد.

استخوان های تازه کشف شده در تخت جمشید چه می گویند؟

انتشار خبر یافته شدن ۱۱ اسکلت انسانی و ۲ اسکلت سگ سانان در جریان لایروبی آبراهه از دروازه نیمه تمام به سمت حیاط صدستون، گمانه زنی هایی درباره رویدادهای مربوط به تصرف تخت جمشید و آتش سوزی آنرا باری دیگر بر سر زبان ها انداخته است.

عنوان شده این اسکلت ها احتمال دارد مربوط به انسان هایی بوده باشد که در جریان این رویداد کشته شده و به درون کانال ها انداخته شده باشند؛ البته پاسخ به این پرسش ها تا انجام کامل پژوهش های تکمیلی مشخص نخواهد شد.

در تخت جمشید سه کیلومتر کانال زیر زمینی وجود دارد که تابحال دو کیلومتر آن لایروبی شده است. این آبراهه ها در دوره های تاریخی پر شده بود و از زمانی که موسسه شرق شناسی کاوش را شروع کرد بخش هایی از آن پاکسازی شد، اما بعد از آن تا دهه ۸۰ به فراموشی سپرده شد؛ به همین دلیل پاکسازی آبراهه ها در چند فصل صورت گرفته و همچنان ادامه دارد.

شاید در آینده بتوان جوابی درباره وجود این اسکلت ها پیدا کرد. در کاوش امسال، بقایای اسکلتی از حیوان نیز مشاهده شد که در هر صورت قدمت این ها اساسا تاریخی و مربوط به پس از ساخت تخت جمشید است.

خطر خروج یک اثر تاریخی اصفهان از لیست آثار ملی با حکم دیوان عدالت اداری

خانه تاریخی سیدمحمد کتابی واقع در حریم چهارباغ اصفهان بگفته کارشناس ارشد اداره کل میراث فرهنگی استان با حکم دیوان عدالت اداری در آستانه خروج از لیست ثبت آثار ملی قرار گرفته است.

علیرضا خواجویی افزود: برمبنای اطلاعات موجود متولیان این خانه تاریخی درصدد خروج آن از لیست ثبت آثار ملی هستند که این اقدام می تواند نخستین قدم در جهت تخریب این بنا باشد.

وی از دیوان مسئولان عدالت اداری خواست در مورد سرمایه های ملی کشور با دقت نظر بیشتری داوری کند.

کارشناس ارشد اداره کل میراث فرهنگی اصفهان اظهارداشت: عمارت و قسمتی از باغ عمارت به مساحت تقریبی ۷۰۰ مترمربع بنا بر وصیت مرحوم کتابی که از فرهیختگان و خیرین زمان خود محسوب و منشأ خیلی از خدمات عمرانی در شهر اصفهان بود وقف حوزه علمیه شد که در کمال تاسف و ناباوری عواملی از نهاد متولی در صدد خارج نمودن بنای مذکور از لیست ثبت آثار ملی هستند.

خارجی ها علاقمند برگزاری نمایشگاه های آثار تاریخی با ایران هستند

معاون میراث فرهنگی، وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی با اشاره به رعایت استانداردهای جهانی در موزه ملی حین برگزاری نمایشگاه ها با دیگر کشورها اظهار داشت: خارجی ها علاقمند برگزاری نمایشگاه های مشترک آثار تاریخی با ایران هستند.

محمد حسن طالبیان درباره نمایشگاه های دو جانبه ایران با دیگر کشورها اظهار داشت: چند نمایشگاه آثار تاریخی ایران در دیگر کشورها و بالعکس برگزار شده و آماده ادامه این روند هستیم؛ اما حالا شیوع گسترده ویروس کرونا در سراسر جهان این روند را با اختلال مواجه کرد.

طالبیان اظهار داشت: بعنوان نمونه مسئولان آلمان علاقمند برگزاری نمایشگاه آثار نمکی با ایران هستند. آلمانی ها بعضی از این آثار نمکی در اختیار دارند و ما مردان نمکی را در استان زنجان داریم؛ اما در شرایط کنونی زمان برای انجام این کار به علت شیوع ویروس کرونا مناسب نمی باشد. البته در چند سال اخیر اقدامات مختلفی در این خصوص انجام شده و امیدواریم بعد از شیوع ویروس کرونا بتوان این نمایشگاه ها را مجدد برگزار کرد.

تسهیلات بخش گردشگری محدودیت ندارد

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار داشت: محدودیتی برای پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به متقاضیان سرمایه گذاری در بخش های مختلف گردشگری وجود ندارد.

اصغر مونسان اضافه کرد: تسهیلات و منابع مالی که در اختیار سرمایه گذاران بخش های مخلتف گردشگری و صنایع دستی گذاشته می شود ۱۴ درصد بهره دارد.

مونسان با اعلان اینکه ظرفیت های فراوان صنعت گردشگری در رونق اقتصادی اثرگذار می باشد، اظهار داشت: توجه به زیرساخت های بخش گردشگری، بومگردی و احیای بناهای تاریخی در اولویت برنامه های وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار دارد.

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اعلان اینکه ویروس کرونا به بخش های مختلف گردشگری خسارت زد، اشاره کرد: با مهار حداقلی کرونا و رعایت شیوه نامه های بهداشتی به سرعت گردشگری داخلی رونق پیدا خواهدنمود. گردشگری یک صنعت نوظهور است که به اشتغالزایی و توسعه اقصادی مردم و کشور کمک می نماید.

دولت بسته ویژه حمایتی برای گردشگری در نظر گرفته است

معاون گردشگری، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از درنظرگیری تسهیلات خاص دولت برای صنعت گردشگری آگاهی داد.

ولی تیموری با بیان این خبر اظهار داشت: در جلسه ستاد اقتصادی مقابله با کرونا که بعد از شیوع این ویروس در کشور تشکیل شد، بسته حمایتی برای تمام مشاغلی که، بخاطر شیوع ویروس کرونا لطمه دیده بودند، اختصاص یافت که تاسیسات گردشگری را نیز شامل شد. ولی واقعیت این است که صنعت گردشگری بیش از دیگر صنایع از کرونا لطمه دیده و الان نیز بخاطر شرایط کشور سفر ممنوعیت دارد و مشخص نیست این شرایط تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.

وی اضافه کرد: از دولت خواسته شد تسهیلات بیشتری برای صنعت گردشگری در نظر بگیرد که با موافقت مواجه گردید.

تیموری اظهار داشت: دولت با وجود محدودیت های مالی که دارد تصمیم گرفت بسته حمایتی دیگری تنها به مشاغل در رابطه با صنعت گردشگری اختصاص دهد؛ هنوز به صورت کامل جزئیات مشخص نشده است اما امکان به تعویق انداختن پرداخت مالیات ها و بیمه کارکنان امسال همچون این موارد است. تسهیلات دیگری مد نظر است که بزودی در این بسته ویژه حمایتی صنعت گردشگری اعلام می شود.

هدف تعاونی گردشگری، آسان سازی سفر است

نادر عادلی نیا رییس هیئت مدیره تعاونی تامین نیاز شرکت ها و موسسات گردشگری هدف تاسیس این تعاونی را بازگشت سفر به سبد خانوارها دانست و اظهار داشت: علاقمندان از آذرماه می توانند قسطی به سفر روند.

نادر عادلی نیا هدف از راه اندازی این تعاونی را بازگشت سفر به سبد خانوارها خواند و اظهار داشت: این روزها به علت مشکلات اقتصادی خانواده ها و شیوع ویروس کرونا سفر رفتن از سبد خانوارها کنار گذاشته شده است. در نظر داریم با تمهیداتی امکان سفر رفتن باردیگر ایجاد شود.

وی اضافه کرد: هدف اصلی تعاونی، آسان سازی سفر است. در این راستا آماده عضویت تمام آژانس های مسافرتی که حدود ۵ هزار آژانس است هستیم تا بتوایم با ارائه تسهیلاتی امکان سفر را برای مردم مهیا نماییم.

عادلی نیا اظهار داشت: در اولین مرحله که برای ۵ سال آینده برنامه ریزی شده در مورد مساله گردشگری داخلی و یک میلیون سفر برنامه ریزی شده است و امیدورایم بتوایم با بهتر شدن شرایط کرونا از آذرماه فعالیت را آغاز نماییم.

ارسی و کاشی های هفت رنگ کاخ گلستان مرمت می شوند

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان اظهار داشت: پروژه های مرمتی کاخ گلستان اولویت بندی شده، ارسی ها و کاشی ها در اولویت مرمت قرار دارند.

آفرین امامی اظهار داشت: بناها و بخش هایی که نیاز به مرمت فوری داشته در اولویت قرار دارند، به این منظور قسمتی از ارسی های کاخ گلستان، کاشی های هفت رنگ، عایق بندی بام ها، رفع نشتی و رطوبت بعضی از بناها، پاک سازی آیینه کاری های قسمتی از فضای این مجموعه میراث جهانی، پاک سازی و استواری بخشی درها و پنجره های ضلع شمال مرمت می شوند.

او اضافه کرد: مرمت این آثار از یک ماه قبل از محل درآمدهای اختصاصی با تلاش معاونت توسعه مدیریت و با همکاری معاونت میراث فرهنگی شروع شده و باتوجه به نوع و حجم پروژه ها زمان اتمام آن متفاوت می باشد.

امامی اشاره کرد: انجام حفاظت و مرمت نیازمند مطالعه است، به همین دلیل مطالعات پروژه های مرمتی، حفاظت کاتدی، سیستم گازرسانی و ایمن سازی برق، لطمه شناسی و تهیه طرح سیستم الکترونیکال این مجموعه در حال انجام می باشد.

کرونا ۱۲ هزار میلیارد تومان به گردشگری خسارت زد

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: شیوع بیماری کرونا ۱۲ هزار میلیارد تومان به بخش گردشگری کشور تا مرداد ماه خسارت زد.

مونسان در جریان بازدید از مجتمع گردشگری سرخه در استان سمنان در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: کرونا به بخش های مختلف اقتصادی خسارت زد و یکی از بخش ها گردشگری ست، البته شیوع ویروس کرونا به بخش حمل و نقل و کسب و کارهای کوچک نیز به اندازه گردشگری خسارت وارد کرد.
وی افزود: اگر همچنان سفارش به نرفتن سفر به علت شیوع ویروس کرونا ادامه یابد خسارت گردشگری بیشتر خواهد شد.
مونسان گفت: هشت میلیون نفر توریست خارجی سال قبل به کشور سفر کردند و ایران دومین کشوری است که گردشگری با سرعت در آن رو به توسعه است.
وی گفت: گردشگری یکی از ظرفیت های اقتصادی کشور است و در زمان حاضر ۲ هزار و ۴۰۰ طرح با اعتبار ۱۳۷ هزار میلیارد تومان در این عرصه در حال اجراست.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اشاره کرد: گردشگری اقتصاد نوظهور مردم پایه است که به اشتغالزایی کمک می نماید.
وی افزود: ۵۰ هزار میلیارد تومان دولت برای جبران خسارت ناشی از کرونا درنظر گرفت و تابحال گردشگری توانست تنها ۱۱۰ میلیارد تومان از این محل دریافت داشته باشد که امید است با تلاش شخص رئیس جمهوری پرداخت تسهیلات جبران خسارت ناشی از کرونا سرعت یابد. تلاش می شود با استمهال وام در بخش گردشگری و استمهال مالیات فشار بر بخش گردشگری برداشته شده و این صنعت در کشور احیا شود.

آزمون جامع دوره های کوتاه مدت گردشگری برگزار شد

در پی موافقت ستاد ملی کرونا، آزمون جامع هماهنگ و سراسری دوره های کوتاه مدت گردشگری در ۶ رشته راهنمایان گردشگری (در سه زیرشاخه راهنمایان فرهنگی، طبیعت گردی و زمین گردشگری)، مدیران فنی دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی، کارشناسان ارزیاب طرح تطبیق و مدیران طرح تطبیق بامداد و عصر امروز در ۳۱ استان کشور به اضافه جزیره ی کیش به شکل هماهنگ و سراسری و با رعایت پروتکل ها و فاصله گذاری اجتماعی انجام شد.

زاهد شفیعی مدیرکل دفتر آموزش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ضمن اعلام این خبر، اظهار داشت: برگزاری این آزمون که با مدیریت و نظارت دفتر آموزش گردشگری و با بهره گیری از توان شرکت مادر تخصصی ایرانگردی و جهانگردی بعنوان بازوی اجرایی وزارتخانه برگزار شد؛ تعداد ۶۰۶۱ فراگیر در رشته های فوق الذکر، آموخته ها و دانش اکتسابی خود در دوره های مختلف گردشگری در موسسات آموزش گردشگری سراسر کشور را در معرض سنجش و امتحان قرار می دهند.


1399/06/05
13:07:34
5.0 / 5
1783
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
ttma تور و گردشگری