رویكرد جدید وزارت میراث فرهنگی و گردشگری؛

توسعه تنوع بخشی گردشگری به بخش معدن و عشایر

توسعه تنوع بخشی گردشگری به بخش معدن و عشایر

معاون گردشگری كشور با اشاره به تنوع بخشی به محصولات گردشگری اظهار داشت: ایران علاوه بر گردشگری تاریخی و طبیعی در گردشگری سلامت، كشاورزی، معدن و عشایری نیز جذابیت دارد و به موازات تنوع بخشی به محصولات گردشگری، این بخش ها در حال توسعه است.


ولی تیموری به مناسبت روز جهانی گردشگری در وبینار گردشگری در ایران؛ فوریت های کووید- ۱۹، فرصت ها و چالش ها که توسط رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا با ارائه گزارشی از آخرین وضعیت گردشگری ایران در سه سال اخیر قبل از شیوع ویروس کرونا برگزار شد، اظهار داشت: ایران در سال ۲۰۱۸ میلادی با میزبانی از ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار گردشگرخارجی، ۵۲ درصد در جذب توریست خارجی نسبت به سال ۲۰۱۷ رشد داشته و با این میزان رشد در سال ۲۰۱۸ در رتبه دوم رشد سریع گردشگری در جهان قرار گرفته است. در صورتیکه به رغم شیوع ویروس کرونا در ۲ ماه پایانی سال ۲۰۱۹ در این سال نیز، ایران با ۱۱درصد رشد نسبت به سال قبل میلادی، ۸ میلیون و ۸۰۰ هزار توریست خارجی جذب کرده است.
تیموری اضافه کرد: در گام نخست همزیستی حوزه گردشگری با کرونا، شیوه نامه های سفرهای ایمن با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تهیه و به هتل ها و دیگر نهادهای ذیربط ابلاغ و اجرا شد که در نتیجه، سفرهای داخلی در ایران به شکل مسئولانه و ایمن نمایش داده شده است. همین طور با همکاری وزارتخانه های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، امورخارجه و راه و شهرسازی در جمهوری اسلامی ایران، شیوه نامه های سفرهای خارجی نیز تدوین و جهت ارزیابی به ستاد کل مبارزه با کرونا ارائه شده است که بعد از تصویب نهایی، اجرا می گردد.به گزارش روابط عمومی معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به ارتباط عمیق ناشی از ریشه های مشترک تاریخی میان مردم ایران و ایتالیا، ایرانیان را دوستدار گردشگران خونگرم ایتالیایی معرفی و نسبت به حضور هرچه سریعتر گردشگران ایتالیایی در ایران ابراز امیدواری کرد و اضافه کرد: طی دو دهه فعالیت در این عرصه تابحال با گردشگری مواجه نشده ام که ناخرسند ایران را ترک کند. ایران برای گردشگران ایتالیایی نیز بسیار جذاب است و ما به میزان گردشگرپذیری؛ گردشگرفرست هم هستیم.
همین طور تیموری با یادآوری شعار امسال سازمان جهانی گردشگری به مناسبت روز جهانی گردشگری؛ یعنی گردشگری و توسعه روستایی، از توافق برای برگزاری اجلاس جهانی سازمان گردشگری در منطقه «اورامانات» آگاهی داد که بواسطه شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاده است و تصمیم به برگزاری این اجلاس را نشانگر اهمیت منطقه در گردشگری روستایی ایران دانست.
وی با اشاره به حضور کارشناسانی از یونسکو در اورامانات از در جریان بودن ارزیابی های این کارشناسان جهت ثبت نام این منطقه در لیست جهانی یونسکو و برگزاری نشستی طی هفته آینده با حضور این کارشناسان آگاهی داد که به موضوع توسعه گردشگری پایدار در منطقه اورامانات اختصاص خواهد داشت.
معاون گردشگری در خاتمه، با تاکید بر توجه ویژه وزارت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری به موضوع تنوع بخشی به محصولات گردشگری اصرار کرد و اظهار داشت: ایران علاوه بر گردشگری تاریخی و طبیعی در گردشگری سلامت، کشاورزی، معدن، و عشایری نیز جذابیت دارد و به موازات تنوع بخشی به محصولات گردشگری، زیرساخت های گردشگری در ایران نیز در حال توسعه است که در حوزه بوم گردی، تغییر کاربری برخی ابنیه به اقامتگاه های بوم گردی نمونه ای از آن است که خلاء وجود اقامتگاه در این مناطق را جبران می کند و مجموع این اقدامات، توزیع زمانی و جغرافیایی گردشگری کشور را متناسب می سازد.
ریشه های تاریخی مشترک و ایجاد جذابیت میان گردشگران
همین طور در این وبینار محمد تقی امینی، رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا، اظهار داشت: دو فرهنگ و تمدن غنی و پرقدمت ایران و ایتالیا از حیث جاذبه های تاریخی و طبیعی گردشگری در رتبه های نخست جهان جای گرفته و ریشه های تاریخی مشترک متقابلا این جایگاه را برای گردشگران هر دو کشور تقویت کرده است؛ به نحوی که در گذشته ای نه چندان دور، در یک دوره زمانی ایران در جایگاه اولین مقصد خارج از اتحادیه اروپا برای گردشگران ایتالیایی جای داشته است.
وی ادامه داد: شبکه مناسبات دو کشور در این عرصه، بسیار فراتر از تبادل توریست در جریان است و مشارکت در جستجوهای باستان شناسی، مرمت آثار باستانی، همکاریهای موزه ای و دانشگاهی، اعطاء فرصت های مطالعاتی متقابل و همکاریهای تحقیقاتی و برگزاری همایش های مشترک و غیره در این عرصه را نیز فرا می گیرد که در سند برنامه اجرایی همکاریهای فرهنگی دو کشور مفاد آن تصریح شده و برمبنای تفاهم نامه میان طرفین ذیربط با هماهنگی و پیگیری رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا، در جریان است.
امینی افزود: رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا علاوه بر این مستقلا همایش های دانشگاهی و نمایشگاه های پرشماری را در این عرصه برگزار کرده است و با طراحی و راه اندازی جامع ترین و بزرگ ترین پایگاه ایران شناسی ایتالیایی زبان به آدرس بانک جامعی به زبان ایتالیایی از اطلاعات گردشگری ایران برای گردشگران ایتالیایی به وجود آورده است.

ظرفیت های گردشگری ایران بیشمار است
سخنران پایانی این وبینار پروفسور چرتی استاد ایران شناسی دانشگاه ساپینزا شهر رم اظهار داشت: گردشگران ایتالیایی غالبا از معروف ترین مقاصد گردشگری ایران بازدید می کنند که از قبل با نام آنها آشنا هستند. ظرفیت های گردشگری ایران بی شمار است و آنرا می توان بسیار بیشتر از این مقاصد معروف، ارزیابی کرد.
وی با ارائهگزارشی از کارهای خود در حوزه کاوش ها و تحقیقات دیرینه شناسی در ایران که با همکاری وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جمهوری اسلامی ایران انجام گرفته؛ طرح پیشنهادی خود درباب بوم گردی استان کرمانشاه را معرفی نمود و اضافه کرد: طبق این طرح پیشنهادی گروه های گردشگری کوچک تر از گروه های گردشگری معمول با صرف زمانی طولانی تر از سفرهای کلاسیک به ایران از مقاصد گردشگری کمتر شناخته شده در استان کرمانشاه بازدید خواهند کرد و به موازات آن با میراث معنوی این استان نیز آشنا می شوند.
چرتی بعد از معرفی اجمالی کارهای تحقیقاتی دپارتمان های تخصصی دانشگاه ساپینزا شهر رم در حوزه گردشگری پایدار و آموزش متخصصان این حوزه برای همکاری با متخصصان دیگر کشورها در تکمیل توضیحات خود درباب طرح بوم گردی استان کرمانشاه با ارائه لیستی از میراث فرهنگی مادی و معنوی این استان، هدف این طرح را تنظیم سفر گردشگری مطابق شیوه نامه بهداشتی سفر در شرایط ویروس کرونا توسط گروهی در منطقه ای کوچک معرفی نمود که توأمان از میراث فرهنگی مادی و معنوی استان بازدید خواهند کرد و ارزی که وارد می شود در همان منطقه صرف خواهد شد.


1399/07/10
19:26:12
5.0 / 5
1625
تگهای خبر: آموزش , تاریخی , تخصص , توریست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری