تیموری مطرح كرد؛

همه روستاها، هدف گردشگری هستند

همه روستاها، هدف گردشگری هستند

به گزارش تور و گردشگری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: هدف از پیشبرد پروژه اعتبارسنجی، ارزیابی و رتبه بندی مقاصد گردشگری روستایی این است كه همه روستاها، هدف گردشگری باشند.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی در نشست هم اندیشی و بررسی فاکتورهای پروژه اعتبارسنجی، ارزیابی و رتبه بندی مقاصد گردشگری روستایی که با حضور کارشناسان و مسئولین نهادهای فرابخشی در رابطه با موضوع روستاها در محل سالن خلیج فارس معاونت گردشگری برگزار شد؛ اظهار داشت: باتوجه به انتخاب شعار امسال سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) با عنوان «گردشگری و توسعه روستایی» که از تاریخ ۲۷ سپتامبر سال میلادی جاری تا همین تاریخ در سال آینده مورد توجه است؛ می خواهیم همانند سایر اعضای این نهاد بین المللی، تمرکز کاملی روی این مساله در سال آتی داشته باشیم.
وی با اعلان اینکه الان کارگروهی با عنوان «کارگروه گردشگری روستایی» ذیل دفتر همکاری و توافق های ملی معاونت گردشگری شکل گرفته است؛ اضافه کرد: هدف ما این است که با کمک بخش های تخصصی فرابخشی مرتبط نقشه راه یا سند بخشی توسعه گردشگری روستایی را آماده نماییم. هم اکنون شرح خدمات آن تهیه شده است و به تأیید شورای پژوهشی وزارت نیز رسیده است. این کار همزمان با سال توسعه گردشگری روستایی بعنوان الگوی اجرائی، بستر سایر پروژه های مرتبط همچون اعتبارسنجی، ارزیابی و رتبه بندی مقاصد گردشگری روستایی را سبب خواهد شد.
معاون گردشگری اشاره کرد: دیدگاه کلی ما در معاونت گردشگری و متخصصین همراه فرابخشی در پروژه های مرتبط در نظر گرفتن توسعه پایدار و مسئولانه ضمن مشارکت فعال با جامعه محلی است.
تیموری با اعلان اینکه روستاها در منظومه گردشگری ما بسیار مهم هستند؛ اظهار نمود: روستاها بعنوان گنجینه هایی از آداب، رسوم و خرده فرهنگ های ملی و بومی اقوام مختلف ایرانی به شمار می آیند و هر کدام حداقل یک خاصیت برجسته را دارند تا بتوانند بعنوان جاذبه گردشگری مطرح و در بسته های سفر جای بگیرند.
تیموری همین طور در تشریح خط و مشی کلی فعالیت در حوزه روستاها بعنوان مقاصد مهم گردشگری کشور اظهار داشت: روستاییان ما قرار نیست شغل و کار اصلی خودرا کنار بگذارند و تنها به موضوع گردشگری بپردازند. آنها امور روستایی را ادامه می دهند و وقتی متوجه می شوند که کار آنها، نحوه و زندگی معیشت شان برای دیگران مهم و مورد توجه است؛ چه بسا با احساس غرور و افتخار بیشتر در روستایشان حضور پیدا خواهند کرد. بدین سبب آنچه ما به دنبال آن هستیم این نیست که پروسه کلی زندگی روستاییان متوقف شود ما با این رویکرد موافق نیستیم.
وی اشاره کرد: در واقع هدف این است که گردشگری و صنایع دستی کمک نماید تا درآمدهای روستاییان متنوع شود؛ به شکلی که وقتی درآمد آنها تا قبل از این از باغداری، باغبانی، کشاورزی، دامداری و غیره بوده یک گزینه و شاخه جدیدی تحت عنوان کارهای گردشگری به تامین معیشت شان اضافه شود.
وی اشاره کرد: تحقق رویکرد مذکور بی گمان می تواند روند خالی شدن روستاها از سکنه را کند کرده و ضمن حفظ فرهنگ و آداب و رسوم بواسطه اشتغالزایی مهاجرت معکوس را سبب شود.
معاون گردشگری در بخش دیگری از سخنان خود اشاره کرد: این که گفته می شود روستایی به بخش و یا شهر تبدیل گشته است؛ پیشرفت به حساب نمی آید؛ اشاره کرد: این تحول با تغییرات عمیق در معماری و ساختار روستا هم راه است و ضمن از بین بردن فرهنگ بومی و محلی، پیشینه هویت مربوطه را از آن می گیرد؛ در نتیجه در طرح ها و پروژه های گردشگری روستاها به صورت مستقل در ابعاد اصیل خود مورد توجه و تبدیل شدن به مقصد گردشگری هستند.
معاون گردشگری همین طور با اعلان اینکه الان موضوع تدوین برنامه ملی توسعه گردشگری نیز در دست اقدام است؛ اشاره کرد: این مساله شرایط مطلوبی را برای پرداختن در حوزه گردشگری روستاها ایجاد می کند؛ چونکه مشاوران داخلی و بین المللی باتوجه به شعار امسال بطور قطع ظرفیت روستاها را احصا و مورد توجه قرار خواهند داد.
وی همین طور باتوجه به موافقت سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در خصوص میزبانی رویدادی بین المللی با عنوان گردشگری روستایی در جمهوری اسلامی ایران، اشاره کرد: پیرو پیگیری صورت گرفته در اجلاس اجرائی اخیر سازمان جهانی گردشگری در تفلیس، این مساله به محض بهبود شرایط بیماری کرونا در راه اجرا قرار خواهد گرفت تا پشتوانه علمی بین المللی قابل اتکا در موضوعات مربوط به توسعه گردشگری روستایی مورد استفاده قرار گیرد.
تیموری با اشاره به اینکه هدف از اجرای پروژه اعتبارسنجی، ارزیابی و رتبه بندی مقاصد گردشگری روستایی این است که همه روستا هدف گردشگری باشند؛ اظهار داشت: بر این اساس ابتدا باید جاذبه های گردشگری را احصا نماییم. ببینیم در چه شرایط هستیم. چه ظرفیت هایی در این عرصه وجود دارد و سپس با رتبه بندی جاذبه ها، اولویت پرداختن به آنها بررسی شود. این مساله در آینده گستره وسیعی از مقاصد گردشگری را در بر خواهد گرفت و می تواند علاوه بر روستاها، شهرها، استانها و همین طور جاذبه ها و سایت های گردشگری و تاریخی را به صورت مستقل در بر بگیرد. طبق رویکرد علمی روز در رتبه بندی و ارزیابی مقاصد گردشگری هیچ یک از حلقه های جاذبه های گردشگری حذف نمی شوند؛ به شکلی که وقتی گفته می شودگردشگری روستایی، نباید هیچ روستایی از جامعه مخاطب گردشگری حذف شود بلکه باید همه روستاها مشمول برنامه ریزی و پیشرفت در این عرصه باشند، البته در سطح رتبه و اعتباری که در ارزیابی معین می شود.
معاون گردشگری همین طور موضوع عرضه و تقاضا را نیز در رتبه بندی روستاها بعنوان مقاصد گردشگری مؤثر دانست و اظهار داشت: هدف از انجام این طرح این است که فرد روستایی شامل دهیار یا مسئول مربوطه بعنوان عرضه کننده خدمات، ضمن آگاهی از نتایج حاصل، خودرا در ارتقای درجه ستاندن شده مؤثر بداند و با برداشتن یک گام موجی از حرکت مسئولانه را از بطن جامعه محلی ایجاد کند.
وی اشاره کرد: همین طور در بخش تقاضا نیز دیدگاه و خدمات مورد نیاز گردشگران نیز می تواند به شکل گیری نهایی فاکتورهای تشکیل دهنده هرم ارزیابی نهایی روستا مؤثر واقع شود. بدین ترتیب ایجاد چنین ساختاری سبب می شود تا افراد تأثیرگذار در این منظومه که قابلیت ارزیابی و ارتقا دارد؛ خودرا مؤثر بدانند و ضمن کسب منافع اقتصادی روستاییان، توسعه پایدار و مسئولانه گردشگری را منطبق بر پذیرش جامعه محلی بنا کنند.


منبع:

1399/08/06
12:09:28
5.0 / 5
1474
تگهای خبر: باغ , تاریخی , تخصص , جاذبه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری