وزیر میراث فرهنگی خبر داد:

آغاز گردشگری خارجی از ماه آینده

آغاز گردشگری خارجی از ماه آینده

به گزارش تور و گردشگری وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از آغاز ورود توریستهای خارجی از ماه آینده اطلاع داد.علی اصغر مونسان عصر سه شنبه در حاشیه افتتاح یکی از کارگاه های صنایع دستی تهران و افتتاح برخی از پروژه های استانی صنایع دستی که به مناسبت روز جهانی صنایع دستی برگزارشده است، به لزوم کاربردی کردن صنایع دستی اشاره نمود و اظهار داشت: این مساله که در حال اجرا شدن است در جهت توسعه بازار صنایع دستی بسیار اهمیت دارد.
وی اظهار داشت: ملزومات مورد نیاز در خانه های ایرانی در خط تولید صنایع دستی در حال طراحی است که علاوه بر زیبایی این صنایع اشیاء با کیفیتی با هویت ایرانی - اسلامی است.

مونسان با اشاره به اینکه مبحث حفظ فرهنگ هویت ایرانی و اسلامی سال ها است که توسط مسؤلان کشور بخصوص مقام معظم رهبری مورد تاکید بوده است، ابراز امیدواری کرد: هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی هرچه بیشتر در این حوزه موفقیت به دست آورند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تصریح کرد: متأسفانه قبلاً صنایع دستی قدیمی نشانه دهاتی بودن داشت و برخی به دنبال طرح های اروپایی بودند ولی امروزه حتی در کشورهای اروپایی صنایع دستی ایران را به قیمت های بالا خریدارند و خوشحالم که علاوه بر اروپا متقاضی صنایع دستی در کشور هم زیاد شده است.
وی با بیان این که تلاش می نماییم حجم بازار صنایع دستی را افزایش دهیم، اظهار داشت: اتفاقات خوبی در این حوزه در حال انجام شدن است. قبلاً هنرمندان به صورت جداگانه در زمینه صنایع دستی فعال بودند ولی حالا با ورود سرمایه گذاران این امکان وجود دارد که فعالان صنایع دستی و هنرمندان در کنار یکدیگر محصولات شان را تولید و هم افزایی ایجاد کنند.

اختصاص ۵۰ هزار میلیارد تومان بسته حمایتی برای ۱۰ بخش

عضو کابینه دولت دوازدهم در پاسخ به پرسشی درباره تاثیر ویروس کرونا بر روی صنعت صنایع دستی و گردشگری هم، اظهار داشت: دولت اقدام خوبی در جهت پشتیبانی از این صنعت در شرایط کرونا انجام داد و ۵۰ هزار میلیارد تومان بسته حمایتی برای ۱۰ بخش در نظر گرفته شد که سه بخش آن مربوط به گردشگری و صنایع دستی بود.

صادرات ۵۰۰ میلیون دلاری صنایع دستی در سال ۹۸مونسان در مورد میزان صادرات صنایع دستی اظهار داشت: سال پیش ۲۷۳ میلیون دلار حجم صادرات صنایع دستی از مبادی رسمی گمرکی و ۲۵۰ میلیون دلار هم توسط گردشگران و به صورت چمدانی صنایع دستی صادر گردیده است که در مجموع به بیشتر از ۵۰۰ میلیون دلار می رسد.

وی در مورد بزرگداشت روز صنایع دستی اظهار داشت: به هنرمندان کشورمان این روز را تبریک می گویم و آرزوی موفقیت برای شان دارم. صنایع دستی هنر آن از بطن جامعه بیرون می آید و در کشور حالا بیشتر از ۲ میلیون نفر در این عرصه مشغول هستند.

تاکید بر بازاریابی بیشتر صنایع دستی

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی عنوان کرد: بخش زیادی از هنرمندان و فعالان حوزه صنایع دستی را زنانی می سازند که سرپرست خانوار هستند.

مونسان اظهار داشت: باید هرچه بیشتر بازاریابی لازم را برای صنایع دستی انجام دهیم و تجاری سازی مبتنی بر سلیقه مشتری صورت گیرد.
وی در مورد تاثیر کرونا بر صنعت توریسم اظهار داشت: کرونا به صورت کلی این صنعت را منهدم کرد و برآورد شده بود که تا آخر سال میلادی در جهان این صنعت در رکود کامل باشد ولی به نظرم این مورد به همین رویه نخواهد بود و بعضی از کشورها در حوزه گردشگری فعالیتهای خویش را شروع کرده اند. ایتالیا همچون کشورهایی است که درهای گردشگری را به روی گردشگران گشوده است.

۲ میلیون اقامت شب از آغاز خردادوزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اضافه کرد: گردشگری داخلی در کشور ما فعال شده و از آغاز خرداد ۲ میلیون اقامت شب در سرتاسر کشور داشته ایم که این آمار بیشتر از انتظارمان بود.

مونسان اظهار داشت: البته مردم باید با رعایت شیوه نامه بهداشتی و رعایت فاصله های اجتماعی سفرهای ایمن را برای خود و خانواده هایشان رقم بزنند.
وی اعلام نمود: در زمینه آغاز گردشگری خارجی هم در ستاد کرونا مباحثی در دست بررسی می باشد و امیدواریم که ماه آینده بتوانیم مانند خیلی از کشورها گردشگری خارجی را هم مجدد راه اندازی نماییم.

سهم استان تهران از صادرات محصولات صنایع دستی حدود ۹۳ میلیون دلار

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همینطور در این مراسم افتتاحیه با بیان این که استان تهران در زمینه تولید و عرصه محصولات صنایع دستی هموار پیشتاز بوده است، اظهار داشت: سهم استان تهران از صادرات محصولات صنایع دستی حدود ۹۳ میلیون دلار از ۲۷۰ میلیون دلار پارسال بود که حدود یک سوم آن است.
پرهام جانفشان مهمترین محصولات صنایع دستی تهران را به ترتیب، شبیه و آب گینه، زیور آلات و منبت و چوب اعلام نمود و اضافه کرد: تلفیق هنر و تجارت از اهدافی است که به آن تاکید داریم.
جان فشان از افتتاح سومین مدرسه صنایع دستی در استان تهران در هفته جاری اطلاع داد و اظهار داشت: حضور افراد اقتصادی هنرشناس در حوزه میراث فرهنگی در حال شکل گیری است.
پویا محمودیان معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی با بیان این که صنایع دستی گنج پنهان ایران زمین است، اظهار داشت: فعالان این حوزه سرمایه ملی کشور محسوب می شوند و به همت آنها ایران سومین تولید کننده صنایع دستی در جهان شده است.
وی در ادامه از صدمه گسترده کرونا به حوزه صنایع دستی گفت و اضافه کرد: این حوزه جز ۱۳ رسته ای بود که به نظر ستاد ملی کرونا صدمه زیادی دید. که دولت برای آن بسته حمایتی تدوین کرد.
محمودیان اظهار داشت: امروز به صورت نمادین کارگاه تولید صنایع دستی در چهار شهر از چهار استان گیلان، کرمانشاه، گلستان و کرمان افتتاح می شود.منبع:

1399/03/24
14:25:44
5.0 / 5
2326
تگهای خبر: خرید , زمین , سفر , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
ttma تور و گردشگری