میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

زن نمكی مومیایی شده در موزه

زن نمكی مومیایی شده در موزه

مرمت ساعت قدیمی شهر، آمادگی برای ورود هتل ها به مدیریت كرونا، جسد مومیایی زن نمكی در موزه و تخریب بنای تاریخی زند نوابی در تهران ازجمله خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، این هفته خبرگزاری مهر درباره جسد مومیایی شده زن یزدی گزارشی را منتشر نمود در این گزارش نوشته شده بود که این جسد مومیایی متعلق به زن ۶۵ ساله ای است که به علت وجود نمک فراوان در منطقه، مومیایی شده است و با وجود اینکه اطلاعات زیادی از آن نبوده ولی چند روز پیش در لیست میراث ملی به ثبت رسید. پیگیری خبرنگار مهر نشان می داد که تنها یک نمونه جسد مومیایی سال ها قبل از یزد به تهران منتقل شده که آن هم در مقبره شهدای فهرج دفن بوده است.
گزارش روزنامه کیهان در سال ۱۳۵۳ هم نشان می داد که اهالی محل و مسئول میراث فرهنگی آن زمان اعلام نموده اند که این جسد متعلق به بی بی حیات از نامداران سپاه اسلام بوده است. هنوز این گفته ها مورد تأیید نیست چون مطالعات دیرینه شناسی روی این جسد انجام نشده است. این مومیایی حالا در موزه تاریخ پزشکی ایران نگهداری می شود. جزیره شیف تبدیل به قطب گردشگری و تفریحی شود معاون پشتیبانی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور اظهار داشت: جزیره شیف در شهرستان بوشهر تبدیل به قطب گردشگری و تفریحی شود. هادی درفشیدر بازدید از روند تکمیل پروژه مجتمع مسکونی ویلایی ۱۰۰ واحدی جزیره شیف از توابع شهرستان بوشهر اظهار داشت: این پروژه در زمینی به مساحت ۲ هکتار اجرایی شده است. جانمایی بسیار خوبی که برای واحدهای تجاری در این مجتمع مسکونی- تجاری صورت گرفته، فرصت مناسبی برای عرضه محصولات مورد نیاز مردم با قیمت ها و کیفیت مطلوب را فراهم می آورد تا جایی که جزیره شیف قطب گردشگری و تفریحی شود.
مرمت و احیای خانه نیما یوشیج در دستور کار سازمان زیباسازی سرپرست معاونت فنی و طرح های شهری سازمان زیباسازی شهر تهران اظهار داشت: مرمت و احیای خانه نیما یوشیج بعنوان یکی از پروژه های میراث معاصر شهر تهران، به صورت ویژه در دستورکار قرار دارد. سمیه فدایی نژاد با تکیه بر اینکه خانه نیما یوشیج یک اثر تاریخی یادآور پدر شعر نو فارسی است، افزود: سازمان زیباسازی در جهت رسیدن به نتیجه مطلوب در امر مرمت و احیای خانه نیما یوشیج، روند تهیه طرح آن از مهرماه سالجاری شروع شده و در جریان است. فدایی نژاد ضمن اشاره به انتخاب مشاور برای تهیه طرح حفاظت و استفاده مجدد تطبیقی بنا، اظهار داشت: با عنایت به نیازهای بنا و بر مبنای طرح های مشاور و همینطور به منظور پیشگیری از صدمه به بنا، عملیات حفاظت و مرمت اضطراری شامل مرمت و استقامت بخشی سقف و ستون های آن شروع شده است. سرپرست معاونت فنی و طرح های شهری سازمان زیباسازی شهر تهران، با تکیه بر اینکه کار مرمت و احیای این بنای تاریخی با همکاری سازمان میراث فرهنگی خواهد بود، اظهار نمود: با تکمیل طرح حفاظت و تغییر کاربری بنا، عملیات اجرایی اصلی بنا بر اساس طرح مشاور و با در نظر گرفتن ارزش های ملموس و ناملموس و حفظ اصالت بنا ادامه می یابد.
تهران دیگر خانه زند نوابی ندارد هر بار که خبرنگاران حوزه میراث فرهنگی از میدان فلسطین تهران عبور می کردند متوجه ریزش، تخریب و ایجاد کارگاه حذف خانه تاریخی زند نوابی می شدند و اطلاع رسانی های آنها و دوست داران میراث فرهنگی سبب می شد تا این تخریب به تعویق بیفتد شاید وزارت میراث فرهنگی اقدامی انجام دهد غافل از اینکه مدیران اداره کل میراث فرهنگی تهران در ساعات اداری پشت میز کارشان و در ساعات غیر اداری زحمت بازدید از بناهای در حال تخریب را به خودشان نمی دهند. حتی این بنا که وسط شهر واقع شده بود و اطلاع رسانی ها درباره آن کم نبود.
تا اینکه در این هفته خبر رسید که عملیات این بنای تاریخی شروع شد. عملیاتی که از مدتها پیش شروع شده بود و اتفاقاً اداره کل میراث فرهنگی استان تهران هم از آن خبر داشت. پیرو این اتفاقات مرتضی ادیب زاده معاون میراث فرهنگی تهران که چند رو پیش خبرگزاری مهر از عدم پاسخگویی وی در ساعات غیراداری مطلبی را نوشته بود، به روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی اعلام نمود: خانه تاریخی زند نوابی همچون بناهای پرارزش معماری معاصر تهران به شماره ۱۶۳۶۹ در تاریخ ۲۴ آبان ۱۳۸۵ در لیست آثار ملی ثبت شده اما متأسفانه بر مبنای رأی شعبه ۲ دیوان عدالت اداری دارای حکم خروج از ثبت است و بخش های قابل توجهی از این اثر ارزشمند، تخریب شد. با این حال، در مذاکرات انجام شده از جانب معاونت میراث فرهنگی کشور با شهرداری، فعلاً عملیات تخریب متوقف شده است.
جزئیات مزایده ۵۴ مجموعه تاریخی توسط صندوق توسعه اعلام شد این هفته برای چندمین بار صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی، لیستی از ۵۴ مجموعه تاریخی را در ۲۵ استان به منظور احیا، مرمت و واگذاری حق بهره برداری مدت معین به مزایده گذاشت که خیلی از آنها قبلاً هم در این مزایده شرکت کرده بودند اما سرمایه گذاری برای تحویل آنها پیدا نشد! بعنوان مثال صندوق احیای آثار تاریخی در تازه ترین دور از مزایده های خود بناهای تاریخی مجموعه پردیس کردشت جلفا، محور تاریخی طبیعی ارسباران (مجموعه کردشت جلفا، کاروانسراهای گویجه بل هریس و جانانلو کلیبر)، خانه ناصح زاده تبریز استان آذربایجان شرقی، عمارت های بانک ملی، شهربانی، دارایی، کلاه فرنگی و شیر خورشید ماکو استان آذربایجان غربی، کاخ شهرستانک استان البرز، حمام پیرزرگر اردبیل، عصارخانه شهید عصاری آران و بیدگل، خانه سالک شهر اصفهان، حمام شاه اصفهان، خانه های حکیم باشی کاشان و مغنی اصفهان، عمارت والی کهره شهر چرداول و قلعه کنجانچم استان ایلام را به مزایده گذاشت.
همچنین خانه آذین، خانه نجفی و عمارت گلشن بوشهر، خانه سعادت خواه و خانه پدری جلال آل احمد تهران، اتاق آئینه شهرکرد، قلعه چالشتر استان چهارمحال و بختیاری، خانه تیزنو دزفول، خانه مستوفی شوشتر، خانه سوزنگر دزفول استان خوزستان، حمام قدمگاه نیشابور خراسان رضوی، کاروانسرای مهر سبزوار استان خراسان رضوی، ساباط و خانه مستوفی بشرویه استان خراسان جنوبی، کاروانسرای شاه عباسی دامغان و کاروانسرای میاندشت استان سمنان، باغ خالصه بمپور ایرانشهر، قلعه سب سراوان، ارگ محمدحسین خان ناروئی زهک و خانه رهبری ایرانشهر استان سیستان و بلوچستان از دیگر بناهایی هستند که طی این آگهی به مزایده گذاشته شدند.
پیگیری مجوز حرکت خانه های چرخ دار در جاده ها این هفته خبرگزاری مهر با عضو کلوپ کمپرداران ایران صحبت کرد که از پیگیری مجوز حرکت خانه های چرخ دار در جاده های ایران خبر می داد و می اظهار داشت: با تشکیل این کلوپ و داشتن مجوز راحتتر می توانیم در جاده ها حضور داشته باشیم.
رضا قزوینی از کمپرداران با سابقه و از تجهیز کنندگان فضای داخلی خودرو ها برای تبدیل آنها به کمپر است که درباره نوع جدید سفر در ایران به خبرنگار مهر اظهار داشت: کمپر به هر خودرویی می گویند که امکانات اولیه برای تسهیل یک سفر را داشته باشد مانند جایی برای خواب و استراحت و یا امکانات پخت و پز برای یک روز کامل یا حتی بیشتر. این خودرو ها می تواند از سواری کوچک باشند تا تریلی ها و اتوبوس های بزرگ آن هم در کلاس های مختلف شاید این خودرو ها تعاریف پیچیده ای داشته باشند اما در اصل مبحث هیچ فرقی نمی کنند. اما آن چیزی که در ایران جا افتاده استفاده از ون و یا خودرو های مشابه آن است که امکانات پخت و پز و شست و شو و خواب را به ما می دهد. ازاین رو به هر خودرویی که دارای چنین خصوصیات و امکانات اولیه باشد کمپر می گویند و اگر اتاقکی هم به آن وصل باشد، نام کاروان را به خود می گیرد. ایرانیان شاید خیلی با مبحث خانه چرخ دار یا متحرک آشنا نباشند اما از گذشته کاروان و کجاوه داشته اند. در ایران معمولاً افراد خودرو های مختلفی را به کمپر تبدیل می کنند مانند سواری، سواری شخصی، ون با ظرفیت ۷ نفر و یا بیشتر و ….

قزوینی بیان نمود: حالا از ماشین هایی برای کمپر استفاده می شود که از رده خارج شده اند مانند غزال های روسی که برای ناوگان عمومی استفاده می شدند اما بعداً دپو شدند. زمانی که بحث کمپرها پیش آمد، افراد علاقه مند مشکلات این خودرو ها را حل کردند چون خیلی زود داغ می کرد اما هم اکنون گروه غزال سواران را داریم. بعد از آن اویکوها هستند که در بین کمپرسواران مقبول افتاده اند چون پلیس با آنها مشکلی ندارد این خودرو ها می توانند ۳ و نیم تن وزن داشته باشند و نیازی به بارنامه برای آنها نیست. دارندگان کامیونت های مسقف فلزی هم که دارای ۶ چرخ هستند معمولاً مشکلی با پلیس راهور ندارند. این خودرو ها برای افرادی که به سفر می روند محبوب تر هستند هر کسی بنا به سلیقه و بودجه ای که دارد داخل آنرا تجهیز می کند اما هم اکنون حداقل هزینه ای که برای تجهیز آنها می شود حدود صد میلیون تومان است. که البته این هزینه به خودرو و امکانات داخلش بستگی زیادی دارد.
مرمت قدیمی ترین ساعت شهری تهران آغاز شد مرمت قدیمی ترین ساعت شهری تهران در مسجد مشیر السلطنه که ۱۲۱ سال پیش در دوران قاجار ساخته شد و ۷۰ سال قبل از کار افتاده، ازسوی شهرداری منطقه ۱۱ و با استفاده از خبره ترین افراد شروع شد. نصراله آبادیان شهردار منطقه ۱۱ در اینباره اظهار داشت: اداره زیبا سازی معاونت خدمات شهری و محیط زیست در جهت انجام برنامه های حفظ و مرمت بافت تاریخی که با هدف نگهداری اماکن واجد ارزش میراثی و تاریخی تدوین شده است؛ مبادرت به مرمت ساعت و جداره مسجد و مدرسه علمیه مشیرالسلطنه کرده است. آبادیان اضافه کرد: مرمت ساعت و جداره این مسجد که بعد از انجام مکاتبات با اتحادیه ساعت سازان و هم اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران برای معرفی خبره ترین افراد در ساخت و مرمت مساجد قدیمی و تعمیرکاران ساعت از هفته گذشته شروع شده است؛ تا اسفند ماه به پایان خواهد رسید. شهردار منطقه ۱۱ بیان نمود: با عنایت به فرسودگی ساعت این مسجد که بیشتر از ۱۲۰ سال از عمر آن می گذرد؛ مرمت آن از پیچیده ترین و سخت ترین کار بین ساعتهای قدیمی موجود در کشور است. استفاده از ظرفیت ها واقامتگاه های قوه قضائیه برای بیماران کرونایی این هفته بسیاری از ارگان ها اعلام نمودند که هتل هایشان را در اختیار وزارت بهداشت برای مدیریت و جداسازی بیماران کرونایی قرار می دهند. در اینباره رئیس قرارگاه پشتیبانی طرح آموزش، بیماریابی و جداسازی مدیریت کرونا خواهان مساعدت، همکاری و بهره مندی از ظرفیت های قوه قضائیه در جهت استفاده از اقامتگاه های آن قوه شد. پیرحسین کولیوند رئیس قرارگاه پشتیبانی طرح آموزش، بیماریابی و جداسازی مدیریت کرونا، با آیت الله رئیسی، رئیس قوه قضائیه و غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی آن قوه در مورد مسائل و ابعاد مختلف امور پشتیبانی طرح شهید حاج قاسم سلیمانی ملاقات و گفتگو کرد. در این دیدار، کولیوند اهداف و سیاست های امور پشتیبانی طرح شهید حاج قاسم سلیمانی را تشریح و از آیت الله رئیسی خواهان مساعدت، همکاری و بهره مندی از ظرفیت های قوه قضائیه در جهت استفاده از اقامتگاه های آن قوه برای استفاده در طرح شهید حاج قاسم سلیمانی شد.


منبع:

1399/09/08
13:17:55
5.0 / 5
1553
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری