طلسم شكنی سرمایه گذاری گردشگری در كلاردشت

طلسم شكنی سرمایه گذاری گردشگری در كلاردشت

سد سرمایه گذاری هدفمند گردشگری در شهرستان کلاردشت که به ˮ بهشت گم شده ایران ˮ شهرت دارد سرانجام بعد از یک دهه تضاد سلیقه ها به پایان رسید تا راه برای ورود سرمایه چند هزار میلیارد ریالی باز شود.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از ایرنا، کلاردشت که از آن با عنوان " پایتخت اکوتوریسم ایران " هم یاد می شود، طی ۲ دهه گذشته شاهد رشد قارچ گونه ویلاسازی مجاز و غیرمجاز بود تا جایی که رونق کسب و کار را حتی برای اندک هتل آپارتمان های موجود تنگ کرد و صدای سرمایه گذاران واقعی بخش گردشگری مازندران را در آورد، ولی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران بتازگی سوت ورود سرمایه گذار بخش خصوصی با سرمایه کلان را به این شهرستان نواخت.
سیف الله فرزانه ۲ روز پیش اعلام نمود که پنج موافقت اصولی برای سرمایه گذاری گردشگری در کلاردشت صادر گردیده است
وی حجم سرمایه گذاری برای این طرح های دریافت کننده موافقت اصولی را که از آن با عنوان " مجتمع گردشگری " یاد کرد، ۶ هزار میلیارد ریال اظهار داشت و اظهار داشت که با فعال شدن این مجتمع برای ۳۰۰ فرصت اشتغال مستقیم ایجاد می شود.
فرزانه این مجتمع گردشگری را شامل یک هتل پنج ستاره، سه متل، یک مرکز سرگرمی و تفریحی و همینطور تله کابین اعلام نمود.
مدیرکل میراث فرهنگی مازندران از کلاردشت بعنوان یکی از مناطق قابل توجه گردشگری مازندران یاد کرد و اضافه کرد: جنبه های میراثی کلاردشت از ظرفیت های بکر توریستی این شهرستان است که امیدواریم با بهره برداری چنین مجتمع هایی، بیشتر از پیش مورد توجه قرار گیرد.

اردیبهشت گره گشا
تلاش برای بازکردن گروه یک دهه ای بر سرمایه گذاری گردشگری در کلاردشت اردیبهشت ماه سال ۹۸ با سفر علی اصغر مونسان معاون وقت رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور کلید خورد. نتیجه آن سفر تشکیل " نشست هم اندیشی " با مدیران استانی و شهرستانی در شهر کلاردشت جهت بررسی چگونگی آشتی دادن سلیقه ها بود، سلیقه هایی که یک طرف آن بر تمرکز گردشگری در کلاردشت بر بومگردی و اکوتوریسم بدون عرضه هرگونه برنامه ای تاکید داشت و طرف دیگر معتقد به انجام سرمایه گذاری هدفمند برای پذیرایی از گردشگران انبوه ورودی به منطقه بخصوص توریستهای خارجی با راه اندازی زنجیره ای کامل و تاسیسات درخور بود.
معاون وقت رئیس جمهوری که حالا با تغییر ساختار وزیر میراث فرهنگی شده است، در آن زمان وعده داده بود که مجموعه تحت مدیریتش از سرمایه گذارانی که در کلاردشت قصد سرمایه گذاری در بخش های مختلف همچون تله کابین، جاده سلامت، پل معلق، ساخت هتل پنج ستاره و دیگر زنجیره های حوزه گردشگری را داشته باشد، حمایت می کند، حمایتی که حالا با صدور موافقت های اصولی به هم پیوسته رنگ اجرایی به خود گرفته است.
اگر چه ویلاسازی در مناطق مختلف مازندران یکی از مهم ترین موانع جذب سرمایه برای رونق بخش گردشگری بوده است، ولی این معضل در کلاردشت به خاطر مزیت های فراوانش از لحاظ اقلیم جغرافیایی، آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی به مثابه سد محکمی عمل می کرد که گاهی مورد حمایت شهرستانی هم قرار می گرفت.
معضل ویلاسازی در کلاردشت برای رونق گردشگری چنان جدی بوده است که کامران پولادی فرماندار این شهرستان در نشست هم اندیشی با معاون وقت رئیس جمهوری اظهار داشته بود: حدود هفت هزار ویلای خوش نشین در کلاردشت ساخته شده و دستکم هر سال نزدیک ۱۰۰ هزار توریست داخلی و خارجی به این شهرستان سفر می کنند منتهی زیرساخت های موجود گردشگری در این منطقه پاسخگوی نیاز همه نیست.
وی خواهان ارتقای کلارشت به منطقه ویژه گردشگری شده و گفته بود که با عنایت به توانمندی های بالای کلاردشت، در صورت انتخاب این شهرستان به منطقه ویژه گردشگری شاهد بهبود فضای کسب و کار و هم رشد کیفیت زندگی مردم خواهیم بود.
فرماندار کلاردشت جذب اعتبارات برای انجام کارهای پژوهشی، ثبت آثار تاریخی، استقرار اداره میراث فرهنگی، تخصیص اعتبار برای بافندگان فرش، توجه به گسترش طرح های بوم گردی را از مهم ترین خواسته ها در کلاردشت بیان کرد.
پولادی همینطور گفته بود که در کلاردشت ۱۸ واحد پذیرایی شامل هتل، متل، هتل آپارتمان، مجتمع خدمات رفاهی با ۲۰۰ تخت وجود دارد، ضمن این که در مجموع ۴۰۰ باب خانه مسافر هم در این شهرستان شناسایی شد که زمینه برای مجوز دار شدن ۲۰۰ واحد فراهم گردید.
وی همینطور شمار خانه های مسافرهای بی نام و نشان در این شهرستان را نزدیک به یکهزار واحد برآورد کرده و افزوده بود که در این شهرستان ۶ دفتر خدمات مسافرتی هم فعالیت دارد.

کشمکش ضد توسعه
تضاد سلیقه و کشمکش برای سرمایه گذاری هدفمند گردشگری در بهشت گمشده ایران به اواسط دهه ۸۰ بر می گردد، زمانی که قرار شد یک هتل پنج ستاره به همراه تله کابین و زنجیره های دیگری از خدمات گردشگری توسط یک سرمایه گذاری ایرانی - کویتی ساخته شود، ولی شورای شهر و شهرداری وقت حاضر به همراهی نشدند و به بهانه های مختلف سرمایه گذار را از ادامه پیگیری منصرف کرده بودند.
با این وصف با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، مبحث سرمایه گذاری " آبرومند " گردشگری در کلاردشت بار دیگر با پا درمیانی استانداری مازندران و امضای تفاهمنامه ای با سرمایه گذار در سال ۹۳ از سر گرفته شد. قرار بر این شد که سرمایه گذار ساخت هتلی ۱۰ طبقه و خط تله کابین را شروع کند، اما مدیران شهری با قرار دادن شرط و شروطی بر سر راه سرمایه گذار، بار دیگر روند کار را با مشکل مواجه کردند.
سوابق رسانه ای آن زمان نشان داده است که مدیران شهری وقت کلاردشت سنگ سرمایه گذاری مشارکتی را جلوی پای سرمایه گذار قرار می دهند و تلاش می کنند تا از ناحیه سرمایه گذاری بخش خصوصی و با مشارکت در آن از راه اهرم زمین، برای شهر درآمد پایدار ایجاد کنند، موضوعی که مورد قبول سرمایه گذار واقع نمی گردد.
اعضای شورای وقت معتقد بودند که واگذاری قطعی مالکیت زمینی که سرمایه گذار درخواست آنرا دارد به خاطر قرار گرفتن در یکی از بهترین نقاط کلاردشت از ظرفیت بالایی برای اجرای پروژه های گردشگری برخوردار می باشد و در صورتیکه این زمین به سرمایه گذار واگذار شود، شهرداری از دستیابی به عواید و درآمد های پایدار محروم می شود. آنها تاکید داشتند که در صورت مشارکت با سرمایه گذار می توان یکی از اشکالات شهرداری را که همان نداشتن درآمدهای پایدار و اتکا به صدور پروانه و فروش تراکم است، تا حد بسیار زیادی حل کنند.
یکی از اختلاف سلیقه های دیگر میان سرمایه گذار و مجموعه های مدیریتی پشتیبان سرمایه گذاری گردشگری هدفمند با مدیریت شهری و شورای وقت کلاردشت بر سر ساخت تله کابین بود. مدیریت شهری کلاردشت بر این اعتقاد بود که با در نظر گرفتن شرایط ترافیکی در تعطیلات و فصول توریست پذیر، مسیر انتخابی برای تله کابین مکان مناسبی برای راه اندازی ایستگاه ابتدایی نیست و با پیش شرط سرمایه گذار برای آسفالت مسیر جنگلی " مازیچال " جهت دستیابی به ایستگاه پایانی خط تله کابین هم مخالفت داشتند. آنها بر این اعتقاد بودند که مسیر انتخاب شده یکی از بهترین مسیرهای گردشگری طبیعت، گردشگری ورزشی، گردشگری هیجانی و گردشگری سلامت در کشور است و بایستی با حفظ وضع موجود برای آن برنامه ریزی و به بهترین شکل از آن بهره برداری نمود.

اگر چه آنها مدعی بودند که سرمایه گذارانی پشت خط هستند تا با عنایت به خواسته هایشان چنین کاری را انجام دهد، ولی با گذشت سال ها هیچ برگی برای اثبات صحتشان رو نکردند تا پروژه بزرگ ترین سرمایه گذاری گردشگری برای کلاردشت ناکام بماند.
نکته جالبی که از پیگیری مباحث مطرح شده در این ارتباط در رسانه های محلی می توان به آن دست یافت، گره زدن سرنوشت پیگیری چند باره سرمایه گذاری گردشگری در سال ۹۳ به عدم تخصیص اعتبار برای سیل سال ۹۰ کلاردشت از جانب مدیران شهری وقت بود، موضوعی که حالا با گذشت ۶ سال از آن زمان نمی توان ارتباط طرح شدن آنرا با پیگیری سرمایه گذاری برای اجرای یک پروژه گردشگری زنجیره ای در شهرستان پیدا کرد.
اکنون با اینکه با بیان رسمی صدور موافقت اصولی برای زنجیره سرمایه گذاری گردشگری در کلاردشت به نظر می آید اختلاف سلیقه ها از میان رفته باشد، ولی این پرسش همچنان پا برجاست که چرا مدیریت شهری و شورا در شهری که بیشترین ظرفیت گردشگری مازندران را در خود جای داده است، به جای کوشش برای جذب سرمایه گذار بخش خصوصی این گونه یک دهه روند سرمایه گذاری را به تعویق انداخته بودند؟
کلاردشت در استان مازندران منطقه ای بکر برای گردشگری می باشد، هم گردشگری تابستانی و هم گردشگری زمستانی. علم کوه، دیوار سخت گذر، سنگ سماور، دریاچه ولشت، جاده جنگلی کلاردشت-عباس آباد، دهکده مازیچال، روستای رودبارک، روستای دلیر، یخچال طبیعی حصارچال، شیرچشمه واحد به همراه تپه تاریخی کلار تنها بخش کوچکی از جاذبه های طبیعی و تاریخی کلاردشت با قدمت چهار هزار ساله است، ظرفیت هایی که وجود یکی از آنها برای رونق گردشگری و جذب سرمایه گذار کفایت می کند تا برای مردم منطقه شبانه روزی تولید ثروت کند.
منبع:

1399/10/02
14:03:46
5.0 / 5
1333
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
ttma تور و گردشگری