هنرمند نگارگر:

از ثبت جهانی نگارگری ایران احساس غرور می كنم

از ثبت جهانی نگارگری ایران احساس غرور می كنم

تور و گردشگری: هنرمند نگارگر با اشاره به اینکه از ثبت جهانی نگارگری ایران احساس غرور می کنم، ابراز امیدواری کرد تا به زودی در خانه هر ایرانی در کنار همه نمادهای اصیل فرهنگی و هنری یک تابلوی نگارگری هم دیده شود.به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، ثبت جهانی نگارگری در ایام پایانی پاییز ۹۹ در جامعه هنردوست ایران، موجی از غرور و افتخار را به همراه داشت؛ ایرانیان که همیشه در جهان به هنرمندی و هنرپروری شهره هستند، این دفعه هنری را در مجموعه آثار ناملموس جهان به ثبت رساندند که هر بیننده ای را مجذوب و به تحسین وامیدارد، آثاری که شأن و منزلت جهانی دارند و خالقان آن از اعصار دور تا دوران معاصر، مهر اعتباری بر هنر ایرانیان است.

هنر نگارگری (مینیاتور) ۲۶ آذر ۱۳۹۹(۲۰۲۰) در پرونده ای مشترک میان ایران، ترکیه، جمهوری آذربایجان و ازبکستان در پانزدهمین کمیته جهانی میراث ناملموس یونسکو در لیست میراث جهانی ناملموس بشری قرار گرفت و بعنوان پانزدهمین میراث ناملموس ایران در یونسکو ثبت گردید.

ساناز خلعتبری هنرمند نگارگر جوانی است که بعد از آموختن هنر نگارگری، گونه طراحی گل ومرغ را انتخاب نموده است و الان طرح هایش را بر روی کاشی اجرا می کند؛ او گل ومرغ ها را نمادی از طبیعت و تجلی عشق به هستی و مهربانی مادرانه می داند. این هنرمند نگارگر از ثبت جهانی نگارگری ایران، رشته ای که به روش استاد-شاگردی و کارگاهی فراگرفته و الان آنرا بر روی کاشی اجرا می کند، احساس افتخار و غرور دارد.

وی در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره ثبت جهانی هنر نگارگری در یونسکو، اظهار داشت: نگارگری هنری مظلوم و نجیب است که در تمام این سال ها کمتر دیده شده بود و الان جایگاه خودرا در جهان هنر پیدا کرده است، ثبت جهانی نگارگری رویداد بسیار مهمی در تاریخ هنر و میراث فرهنگی و هنرهای سنتی ایران است و سبب می شود مردم خصوصاً جوانان با این هنر کهن بیشتر آشنا گردند و البته زمینه ای مهیا شود تا پژوهشگران و مسئولان بیش از گذشته به این رشته هنری توجه نمایند.

این هنرمند نگارگر اضافه کرد: وقتی نام استاد محمود فرشچیان در جهان برده می شود و آثار وی به نمایش در می آید و یا زمانی که نام اساتیدی همچون مجید مهرگان، مهین افشان پور، اردشیر مجرد تاکستانی و محمدباقر آقامیری از پیشکسوتان نامدار ایرانی بعنوان گنجینه های زنده بشری در جهان برده می شود، به مسیری که انتخاب نموده ام و هنری که آموخته ام، افتخار می کنم.

خلعتبری بیان کرد: البته از سالیان دور مردم جهان، سرزمین ایران را به فرهنگ و تمدن و آثار باستانی آن می شناختند و هنر ایرانیان از موسیقی و قالی بافی تا هنرهای سنتی و بافته های نفیس ایرانی همیشه مشهور و معروف بوده است، اما وقتی نگارگری ثبت جهانی شد بعنوان یک دختر ایرانی که نگارگر هستم احساس غرور ملی دارم.

نگارگری را به شیوه استاد-شاگردی آموختم

خلعتبری گفت: از سال ها پیش نگارگری را به روش استاد-شاگردی در کارگاه استاد صفری آموختم، اما نگارگری و طرح های گل ومرغ بر روی کاشی با الهام از آثار یک هنرمند اصفهانی و راهنمایی اساتید در پژوهشکده هنرهای سنتی پژوهشگاه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را از چهار سال پیش شروع کردم.

این هنرمند نگارگر اضافه کرد: طرح های نگارگری گل ومرغ معمولا با گواش و آبرنگ بر روی مقوا انجام می شود که من این هنر را با بهره گیری از رنگ های پودری و شیشه بر روی کاشی انجام می دهم که بعد از اختتام طراحی، کاشی ها در کوره قرار داده می شود و در دمای ۷۵۰درجه سانتیگراد پخت می شوند.

خلعتبری با اعلان اینکه طرح های گل ومرغ روی کاشی از مجموعه نقطه پردازی بسیار ریز کنار هم تشکیل می شود، اظهار داشت: در آثارم بیشتر از طیف متنوع رنگ های شاد و گرم که منجر به آرامش و شادمانی در بیننده است، استفاده می کنم، که تولید هر اثر ۲۰*۴۰ سانتیمتر مربع، حدود ۲ ماه زمان می برد.

گل ومرغ نگارگری نماد عشق و مهربانی مادرم است

این هنرمند نگارگر، طرح های گل ومرغ در آثارش را نمادی از عشق و مهربانی مادر خود عنوان نمود و اضافه کرد: طرح های گل ومرغ را به خاطر علاقه به طبیعت و احترام و عشق به محیط زیست و تعابیر معنوی که از تجلی هنر اسلامی–ایرانی دارد، انتخاب کردم؛ امیدوارم همه بچه های ایرانی از کودکی از زمانی که به مهدکودک یا مدرسه می روند نقاشی طبیعت را بیاموزند و با محیط زیست دوست بشوند، نمایشگاه آثار کودکان و دانش آموزان در مدارس برگزار شود، و بچه ها بهترین آثار نگارگری را که طراحی می کنند به پاس همه زحمات پدر و مادر و معلمان خود، به آنها هدیه دهند.

خلعتبری اظهار داشت: اولین آثاری که در نگارگری کاشی انجام دادم گل های زنبق بود، که زمانی که دکتر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از کارگاه هنرهای سنتی پژوهشکده بازدید کردند مورد توجه ایشان قرار گرفت که به ایشان اهدا کردم.

این نگارگر جوان اظهار داشت: امیدوارم این روزهای سخت کرونا تمام شود و همه مردم جهان سالم و سلامت باشند و کارگاه های آموزشی نگارگری به زودی دایر شود؛ آرزو کردم بعد از کرونا نمایشگاه آثار اساتید پیشکسوت نگارگری ایران همچون اساتیدی که بعنوان گنجینه زنده بشری یونسکو ثبت شده اند، اجرا شود و من هم افتخار داشته باشم و بتوانم در کنار آثار این اساتید، یکی از کارهایم (نگارگری گل ومرغ بر روی کاشی) را به نمایش بگذارم.منبع:

1399/10/25
20:03:56
0.0 / 5
1507
تگهای خبر: آموزش , زمین , فرهنگ , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
ttma تور و گردشگری