با هجوم خیل گردشگران به جزیره:

سوغات كرونا در قشم آوردی یا میبری؟

سوغات كرونا در قشم آوردی یا میبری؟

تور و گردشگری: بعد از آن که وضعیت کرونا در شهرهای شمالی به رنگ قرمز درآمد، حالا مسافران به جزیره یک هزارو 500کیلومتر مربعی در جنوب هجوم آورده اند که یا سوغات کرونا را به قشم بیاورند و یا با خود ببرند.


در حالی که مناطق هدف گردشگری در ماه های گذشته و خصوصاً در خطه شمالی کشور از نظر شیوع ویروس کرونا به رنگ قرمز درآمد، حالابا سرد شدن هوا، گردشگران جنوب کشور و خصوصاً جزیره قشم را هدف قرار دادند تا به احتمال قریب به یقین تا ۲ هفته آتی رنگ آبی این خطه به قرمز متمایل شود.
سال گذشته و با شروع شیوع ویروس کرونا در ایران، قشم به سبب ظرفیت توریست پذیری خود، یکی از اولین شهرهایی بود که خیلی زود به رنگ قرمز درآمد.
این روند در کشور ادامه یافت و نقاط گردشگری در فصل های مختلف و با تغییر آب و هوا یکی بعد از دیگری به رنگ قرمز درآمد.
هم حالا نیز باتوجه به تعطیلی روز یکشنبه بیست و هشتم دیماه جاری، همانگونه که پیش بینی می شد، از روز چهارشنبه هفته گذشته موجی از مسافران به سمت جزیره قشم سرازیر شدند.
در روزهای اخیر هجوم مسافران به شکلی شدید می باشد که امکان مدیریت آن برای انجام تب سنجی و دیگر دستورالعمل های بهداشتی وجود نداشت و خیل گردشگران بدون توجه به بیماری کرونا به صورت فشرده وارد قشم شدند و این امر همچنان ادامه دارد.
اگرچه مسئولان مربوطه مانند بنادر و دریانوردی و سازمان منطقه آزاد از ارائه آمار دقیق خودداری کردند اما منابع غیر رسمی از ورود ۶ هزار خودرو در فاصله ای کوتاه به جزیره قشم خبر دادند که بوسیله بندرگاه شهید حقانی به سمت اسکله شهید ذاکری قشم به راه افتادند و بسیاری نیز با خودرو بوسیله بندر پل وارد بندر لافت شدند.
مسوولان وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی و شبکه بهداشت روز شنبه در ستاد ملی کرونا با هشدار افزایش مسافر به قشم از حضور ۳۰ تا ۴۰ هزار توریست در جزیره قشم خبر دادند و از طرف دیگر برخی کسبه آنرا زمینه رونق کسب وکار می دانند.
رییس شبکه بهداشت قشم: وضعیت جزیره نگران کننده است
رییس شبکه بهداشت و درمان قشم در گفت و گو با رسانه ها اعلام نمود: حجم بالای مسافران سبب شده تا وضعیت جزیره قشم نگران کننده شود.
حمیدرضا بهزادی اضافه کرد: بیشتر گردشگران شیوه نامه های بهداشتی همچون استفاده از ماسک را رعایت نمی کنند که این امر کنترل شیوع ویروس کرونا را مختل می کند.
وی افزود: مسافران از تمامی نقاط کشور به قشم وارد شده اند که این امر موجب جابه جایی ویروس خواهد شد.
رییس شبکه بهداشت اشاره کرد: فوج جمعیت به اندازه ای شدید بود که انجام پروتکل های بهداشتی در عمل غیرممکن شد.
وی اضافه کرد: در روزها و هفته های پیشین، با همراهی مردم و نظارت بر اجرای پروتکل های بهداشتی، تعداد افراد بستری در بیمارستان های قشم کاهش یافته بود که با شرایط موجود پیش بینی می شود باردیگر بستری ها افزایش یابد.
بهزادی افزود: پیشنهادات و نظر کارشناسی ستاد کرونای شهرستان قشم جهت بررسی و اعلام برنامه نهایی به مرکز استان و ستاد ملی کرونا ارسال شده است.
استقبال مردم قشم از گردشگران در سایه بیم و امید
از سوی دیگر هجوم بی مهابای مسافران از اقصی نقاط کشور به جزیره قشم منجر به عکس العمل های متفاوتی از طرف ساکنان جزیره قشم شده که در فضای مجازی نیز بازتاب یافته است.
برخی از ساکنان جزیره با انتقاد از پذیرش توریست در ایام اخیر این امر را متضاد با دستورالعمل های کرونائی دانسته اند.
برخی دیگر که بیشتر دغدغه مذهبی داشته اند، به این امر انتقاد کرده اند که چرا فقط مراسم های مذهبی مشمول ممنوعیت کرونا هستند و دستورالعمل ها فقط برای این حوزه به دقت و شدت اعمال می شود.
برخی دیگر با مقایسه آمار ورود توریست به قشم با دیگر نقاط گردشگرپذیر کشور بیان کرده اند که باتوجه به نسبت ورود جمعیت گردشگر، مخالفت ها با حضور گردشگران چندان کارشناسی شده نیست.
این افراد که بیشتر از تاجران و سرمایه گذاران در بخش گردشگری هستند، معتقدند که با توجه به این که زمان گردشگری در قشم محدود به پنج ماه می شود، جلوگیری از ورود مسافران برای سال دوم موجب فلج شدن بخش خصوصی خواهد شد.
مدیر مرکز نوپک قشم دراین زمینه اظهار داشت: ورود ۶ هزار خودرو به جزیره قشم رقم بالایی نیست و مسئولان باید با اندیشیدن تدابیر لازم برای ساماندهی آنان از قبل آماده باشند.
بهروز سالاروند اضافه کرد: آمار شهرهای توریست پذیری مانند شیراز، مشهد و اصفهان افزونتر از روزی ۲۰ هزار خودرو در روز است.
وی افزود: جزیره قشم نیز وسعت زیادی دارد و از ۲۲ کشور مستقل جهان بزرگتر است.
سالاروند با اشاره به آمار ورود گردشگران به قشم بین سال های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۷ اذعان کرد: جمعیت ورودی گردشگران که حالا در جزیره حضور دارند به هیچ عنوان فشار مضاعفی نسبت به سال های گذشته بر قشم وارد نکرده است.
وی اضافه کرد: مسئولان باید همزمان نگران سلامت و اقتصاد مردم باشند و یکی را فدای دیگری نکنند.
مدیر مرکز نوپک قشم افزود: ازدحام جمعیت در ورودی لافت به این علت بود که فقط ۲ گیت مشغول فعالیت بود و همین طور حداکثر ۶ لندینگ کرافت خودروها را منتقل می کرد.
وی اشاره کرد: با ایجاد یک گیت بهداشتی امکان تب سنجی نیز به وجود می آمد تا از ورود افراد مشکوک جلوگیری شود.
سالاروند اشاره کرد: تعطیلی امور بهداشتی به سبب زیاد بودن جمعیت توجیهی ندارد و مردم نباید با بیکاری خود تاوان این کوتاهی را بدهند.
استادار هرمزگان: ورود خودرویی مسافران به قشم ممنوع است


استاندار هرمزگان در این زمینه به رسانه ها اظهار داشت: هیچ نوع خدماتی در پارک ها، بوستان ها، سواحل و همین طور در بنادر پل و چارک برای انتقال خودروی گردشگران به جزایر قشم و کیش ارائه نمی گردد.
فریدون همتی اضافه کرد: گزارش های جدید نشان دهنده کاهش استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری و پروتکل های بهداشتی در هرمزگان است که این امر خطری برای وضعیت آبی استان است.
وی افزود: از مردم می خواهیم تا همچنان با همکاری مناسب، دستورالعمل های بهداشتی خصوصاً استفاده از ماسک، رعایت فاصله، عدم تجمعات و برگزار نکردن دورهمی ها و مهمانی ها را رعایت نمایند.
استاندار هرمزگان اشاره کرد: مراسم هایی همانند نمازجمعه با مجوز ستاد مدیریت بیماری کرونا و با یک چهارم ظرفیت و رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار می گردند.
وی اشاره کرد: قسمتی از مسافران ورودی به هرمزگان به دعوت اقوام خود به این استان سفر کرده اند که از مردم باید از دعوت اقوام و آشنایان خود در این شرایط شیوع ویروس کرونا اجتناب کنند.
همتی اضافه کرد: مردم هرمزگان نیز از هرگونه سفر غیرضروری به دیگر استانها و حتی سفرهای غیرضروری درون استانی به شهرها و روستاها بپرهیزند.
هجوم جمعیت توریست در اواخر دی و اوایل بهمن ماه به جزیره قشم در سالهای اخیر به یک رویه تبدیل گشته است. بدین جهت مسئولان قشم باید همچون ستاد نوروزی، کمیته ای برای این ایام تعریف کنند تا بتوانند با پیشبینی تمهیدات لازم، به صورت شایسته از گردشگران پذیرایی کنند. این امر بویژه در وضعیت کنونی گسترش ویروس کرونا موجب می شود که مسئولان بتوانند هم خود دستورالعمل های بهداشتی را اجرا کنند و هم مردم را به رعایت پروتکل های بهداشتی وادار کنند.

 


منبع:

1399/10/28
15:19:24
0.0 / 5
1625
تگهای خبر: آموزش , توریست , خدمات , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
ttma تور و گردشگری