با هدف آشنایی گردشگران با خوراك محلی؛

مزاج شناسی خوراك ایرانی منتشر گردید

مزاج شناسی خوراك ایرانی منتشر گردید

تور و گردشگری: کتاب آشپزی و مزاج شناسی خوراک های ایرانی در 2 هزار نسخه توسط انتشارات میرماه منتشر گردید.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، این کتاب بعد از شرحی از خاصیت های هر استان، برخی از غذاهای معروف آن استان را معرفی و طرز پخت آن توضیح داده شده سپس به مزاج شناسی آن غذا پرداخته است.
کتاب «آشپزی و مزاج شناسی خوراک های ایرانی» نوشته نسرین صالحی، داود حاج محمدخانی و مهناز جوادبلاغی به قیمت ۴۰ هزار تومان انتشار یافته است.
داود حاج محمدخانی یکی از نویسندگان این کتاب در قسمتی از مقدمه این کتاب نوشته است: «این کتاب هدف هایی دارد همچون احیا، یادآوری و آموزش مجدد خوراک های سنتی ایران، کمک به ترویج فرهنگ سالم آشپزی توجه به اصول تغذیه در پخت ترکیب و آماده سازی خوراک های ایرانی، ترویج فرهنگ گردشگری برمبنای اصول تغذیه و آشنایی گردشگران با خوراک های محلی هر منطقه، تذکر و توجه به منع یا تشویق مصرف کننده به رعایت برخی نکات در طبخ غذا بر طبق مبانی طب سنتی و ….
در بررسی محتوای این کتاب به نکات خاصی از تجربه های صحیح و علمی گذشتگان در تنظیم برنامه غذایی به جهت حفظ سلامت برخورد می نماییم که قابل تأمل است.
در بررسی غذاهای مندرج در کتاب به نکاتی برخورد کرده ام از جمله: تغییرات غذایی در ادوار گوناگون، منحصر به فرد بودن غذا باتوجه به امکانات محیطی در بعضی از استانها، و سازگاری خوراک های سنتی با مزاج اقلیم، بیماریها و شرایط هر منطقه.

این نکات بود که تغییرات غذاهای سنتی و محلی خصوصاً در سال های اخیر از باب مد یا تزئین و یا ذائقه غذایی صورت گرفته و کمتر مصدر علمی داشته است. برخی تذکرات از قبیل حذف و یا منع مواد غذایی برای مثال تخم مرغ و گوشت به ذائقه افراد خوشایند نیست ولی رعایت آن در کتب طب سنتی الزامی است.
شناخت مزاج با طبیعت غذا قطعی نیست و حذف شرایط فرآوری، پیمانه اندازه گیری، نوع و یا کهنه بودن مواد تشکیل دهنده اقلیم فرآوری غذا و … می تواند تغییر کند. برای مثال برنجی که در جنوب ایران کشت می شود با برنج شمال تفاوت های مزاجی دارد برای بیان این مطلب مجبور شدیم از برخی اصطلاحات طب سنتی فاصله بگیریم و از اصطلاحات طب رایج به جهت فراگیر بودن درک موضوع استفاده نمائیم.»


منبع:

1399/10/29
23:20:52
0.0 / 5
1722
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
ttma تور و گردشگری