فرماندار:

مطالعه ایجاد دومین ژئوپارك كشور در مراغه بزودی شروع می شود

مطالعه ایجاد دومین ژئوپارك كشور در مراغه بزودی شروع می شود

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مراغه اظهار داشت: مطالعه ایجاد دومین ژئوپارک کشور در این شهرستان با استفاده از توان تخصصی دستگاههای اجرایی و مراکز دانشگاهی بزودی شروع می شود.


سیدعلی موسوی روز سه شنبه در بازدید از مرکز فسیل شناسی ایران در مراغه اضافه کرد: ایجاد ژئوپارک در این شهرستان با عنایت به وجود جاذبه های طبیعی و تاریخی و هم استقرار مرکز فسیل شناسی کشور، به مطالعه نیاز دارد.
وی افزود: استفاده از کارشناسان و محققان دانشگاهی و هم رایزنی با سازمان زمین شناسی هم همچون راهکارهای موثر برای تسهیل در روند اجرای مطالعه ژئوپارک مراغه است اما این طرح در ابتدا باید مورد اهتمام جدی متولی آن یعنی سازمان محیط زیست قرار گیرد.
وی بیان نمود: ایجاد زمینه مساعد برای تاسیس و راه اندازی مرکز یا نمایندگی سازمان زمین شناسی در مراغه هم از راهبردهای موثر برای توسعه و ایجاد ژئو پارک در این شهرستان به حساب می آید.
وی ضمن اشاره به توقف عملیات اجرایی مرکز فسیل شناسی در سالهای اخیر به علت تخصیص نیافتن اعتبار لازم، عنوان کرد: تابحال ۴۵ میلیارد ریال برای راه اندازی این مرکز هزینه شده و تکمیل آن نیازمند اعتبارات ملی و استانی است.
فرماندار: تکمیل مرکز فسیل شناسی ایران در اولویت چشم انداز توسعه مراغه قرار می گیرد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست مراغه هم در بیان نمود: جاذبه های گردشگری شامل طبیعی، تاریخی، فرهنگی و زمین شناسی مراغه با قدمتی چندین میلیون ساله، مراغه را به بهشت فسیل شناسی خاورمیانه تبدیل نموده و فرصتی مناسب برای ایجاد ژئوپارک در این شهرستان فراهم ساخته است.
غلامرضا زارع اضافه کرد: وجود کوهپایه های سهند، سدها و دره ها بخصوص دره گشایش و غارهای مختلف تاریخی و کهن همچون «هامپوئیل» و «چوان» با اعتباری جهانی، زمینه مساعدی برای ایجاد ژئوپارک مراغه به حساب می آید.
وی افزود: با عنایت به این ظرفیت های طبیعی و تاریخی، اجرای طرح های پژوهشی ملی و بین المللی، راهبردی اساسی برای بهره مندی از این مواهب طبیعی است.
وی ضمن اشاره به نقش مرکز فسیل شناسی ایران در معرفی مراغه بعنوان بهشت فسیلی منطقه، افزود: برای مطالعه و ایجاد ژئوپارک، موافقت های اولیه از سازمان زمین شناسی کشور دریافت شده و روند آن هم در ایام آینده تسریع می شود.
زارع بیان نمود: مرکز فسیل شناسی ایران در زمینی به مساحت ۱۰ هکتار و با ۹ هزار و ۲۰۰ مترمربع زیربنا راه اندازی می شود و تکمیل آن نیازمند تأمین اعتبار مورد نیاز ملی و استانی است.
به گزارش تور و گردشگری به نقل از ایرنا منطقه فسیلی مراغه به خاطر تراکم بالای فسیل مهره داران ۷ تا ۱۲ میلیون ساله به بهشت فسیلی جهان شهرت دارد و اولین فسیل ها از این منطقه ۱۷۰ سال پیش توسط روس ها استخراج شد.
دیرینه شناسان خیلی از زمان شناسایی این منطقه در آن کاوش، و فسیل های با ارزشی استخراج کرده اند که امروزه زینت بخش برخی موزه های باستان شناسی دنیاست.
شهرستان مراغه با حدود ۲۶۸ هزار نفر جمعیت در ۱۲۷ کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی قرار دارد.


1399/11/01
18:10:49
0.0 / 5
1584
تگهای خبر: تاریخی , تخصص , جاذبه , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
ttma تور و گردشگری