با اعلام فهرست ۸۳ پروژه اقتصاد مقاومتی سال ۹۹؛

گردشگری جزو پروژه های اولویت دار اقتصاد مقاومتی لحاظ نشد

گردشگری جزو پروژه های اولویت دار اقتصاد مقاومتی لحاظ نشد

تور و گردشگری: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی درحالی 83 پروژه اولویت دار سال 99 را به 19 دستگاه عضو این ستاد ابلاغ نمود كه در بین هیچ یك از این پروژه ها به موضوع گردشگری و صنایع دستی پرداخته نشده است.گروه فرهنگ؛ اواخر اردیبهشت سال جاری اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در نامه ای به وزرا و رؤسای ۱۹ دستگاه و وزارتخانه عضو ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ۸۳ پروژه اولویت دار اقتصاد مقاومتی را ابلاغ نمود.
در بخشی از این نامه آمده: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، به استناد مفاد مصوبه سال ۹۴ هیأت وزیران، در جهت سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، منویات مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب و بیانات نوروزی سال ۹۹ که توسط معظم له بعنوان سال جهش تولید نامگذاری شده است، با هدف مقاوم سازی اقتصاد کشور، پروژه های اولویت دار اقتصاد مقاومتی سال ۹۹ را مورد تصویب قرار داد.
اجرای پروژه های مزبور هم به رعایت ۷ مورد ملزم شده است. در این موارد اعلام شده که باید منابع مالی لازم برای اجرای این پروژه ها تأمین و طبق زمان بندی پیش رود. همینطور باید آن دستگاه مجری به صورت ماهانه گزارش اقدامات انجام شده را به دبیرخانه ستاد اعلام نماید و همه دستگاه ها موظف به انجام همکاری لازم هستند.
در این ۸۳ پروژه اعلام شده مواردی همچون توسعه و فرآوری گیاهان دارویی، توسعه خدمات الکترونیک، بهره برداری و تکمیل محورهای اولویت دار شبکه بزرگراه ها، بازبینی و اصلاح نظام آموزش عالی و … به دستگاه مجری اعلام و ابلاغ گردیده است اما در بین هیچیک از آنها مبحث گردشگری و صنایع دستی نیست چون وزارت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در بین ۱۹ دستگاه عضو ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، حضور ندارد.
درحالی که بخش های زیادی از گردشگری و صنایع دستی طبق تعریف اقتصاد مقاومتی وابسته به خارج از کشور نیست درون زاست و توانمندی اشتغال زایی و صادراتی را دارد این مورد از هر دو جهت چه اینکه وزارت میراث فرهنگی پیگیر آن نبوده باشد و یا اینکه دولت از وزارت میراث فرهنگی پروژه های مربوط به صنایع دستی و گردشگری را نپذیرفته باشد، جای سوال دارد.
از طرفی پروژه هایی که از نظر ستاد اقتصاد مقاومتی اولویت دار شناخته شده اند مورد حمایت قرار می گیرند و جهت گیری در سال برای آنها مشخص می شود. برنامه های دیگر هم بر این اساس اجرا می شود.
پیش از این در سال ۹۸ معاون اول رئیس جمهور و رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، ۷۶ پروژه اولویت دار دستگاه های مختلف «مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی» برای اجرا در سال ۱۳۹۸ را ابلاغ کرده بود که در این میان ایجاد ظرفیت های جدید هتلینگ و صنایع وابسته پروژه اولویت دار سازمان میراث فرهنگی وقت بود. پارسال هم صنایع دستی، مبحث هیچیک از پروژه های اولویت دار این ستاد نبود.
در این باره، بخش خصوصی فعال در گردشگری و صنایع دستی هم یا پیگیر الحاق پروژه های اولویت دار به این ستاد نبوده و یا اینکه رصد کافی را نداشته است با این وجود حرمت الله رفیعی رئیس انجمن دفاتر مسافرتی کشور بعنوان یکی از تشکل های گردشگری در بخش خصوصی درباره پیگیری این مورد به خبرنگار مهر اظهار داشت: ما نمی توانیم بگوییم چرا ما را در جلسات دعوت نمی کنید. متأسفانه فضای فکری معاونت گردشگری حمایتی نیست.
انتشار لیست پروژه های اولویت دار اقتصاد مقاومتی نشان داده است در سال جهش تولید، بخش گردشگری و صنایع دستی در اولویت نیست. حتی وزارت میراث فرهنگی هم بعنوان متولی این دو بخش نتوانسته آنرا در لیست پروژه ها جای دهد. این مورد در تناقض با سخنرانی های علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی و یا رئیس جمهور است که همیشه گردشگری را صنعتی می دانستند که می تواند جایگزین نفت باشد. حالا این اقدام نشان داده است که این سخنرانی ها تنها سخنرانی انگیزشی در جهت قوت قلب دادن آنی به فعالان این بخش است وگرنه موقع اجرا و عمل نه گردشگری در اولویت است و نه صنایع دستی.


منبع:

1399/04/04
12:01:47
5.0 / 5
2250
تگهای خبر: آموزش , خدمات , دستگاه , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
ttma تور و گردشگری