ایجاد زیرساخت های گردشگری كشاورزی در كهگیلویه و بویراحمد كلید خورد

ایجاد زیرساخت های گردشگری كشاورزی در كهگیلویه و بویراحمد كلید خورد

به گزارش تور و گردشگری معاون گردشگری و سرمایه گذاری کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: ایجاد زیرساخت های گردشگری کشاورزی با تصویب چهار طرح در شهرستان های بویراحمد، دنا و گچساران کلید خورد.


محمد حسین زاده روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا عنوان کرد: برپایه تصمیم کارگروه گردشگری کهگیلویه و بویراحمد سرمایه گذاران این طرح ها ابتدا پروانه بهره برداری دریافت می کنند و سپس تسهیلات بانکی ارزانقیمت برای ایجاد زیرساخت های گردشگری به آنان اعطاء می شود.
وی بیان نمود: معرفی واحدهای گردشگری کشاورزی به مسافران تورهای گردشگری از دیگر برنامه های حمایتی برای رونق این شاخه نوپای گردشگری در کهگیلویه و بویراحمد است.
حسین زاده اظهار داشت: برگزاری جشنواره های محلی برداشت انگور، سیب، برنج و لیمو در شهرستان های استان هم برای رونق گردشگری کشاورزی بعد از مهار ویروس کرونا برنامه ریزی شده است.
وی ضمن اشاره به اینکه یکی از مهم ترین طرح های گردشگری کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد در شهرستان سی سخت اجرا خواهد شد اظهار داشت: این طرح در کنار یک مزرعه پرورش ماهی و در نزدیکی باغستان های انگور راه اندازی می شود.
وی تصریح کرد: برپایه برنامه ریزی مقرر است امکان ماهی گیری و پختن آن و چیدن میوه بعنوان تجربه ای تازه در این واحد گردشگری از جانب گردشگران فراهم گردد تا ضمن فروش محصولات بهره برداران سفری خاطره انگیز در تاسیسات اقامتی این شهرستان برای ایرانگردان فراهم گردد.
حسین زاده تصریح کرد: همینطور ۲ طرح گردشگری کشاورزی در منطقه آبشار یاسوج و نرهگاه شهرستان بویراحمد اجرا می شود.
وی ایجاد اقامتگاه های بومگردی در کنارگلخانه های گل رز را از بخشی از برنامه های طرح های گردشگری کشاورزی شهرستان بویراحمد عنوان نمود.
حسین زاده ضمن اشاره به موفقیت کشورهای توسعه یافته در کسب درآمد از راه گردشگری کشاورزی بخصوص محصولاتی مانند گل رز به علت زیبایی های بصری و بوی مطبوع آن ابرازامیدواری کرد: با بهره برداری از این طرح ها بتوان به درآمدزا شدن این صنعت در مرکز استان کمک کرد.
وی اظهار داشت: همینطور اجرای یک طرح گردشگری کشاورزی در کنار یک واحد دامپروری در شهرستان گچساران از دیگر برنامه های میراث فرهنگی در استان برای رونق این شاخه گردشگری می باشد.
حسین زاده افزود: شالیزارهای برنج، مزارع پرورش ماهی، مزارع کشت زعفران، مناطق پرورش کرم ابریشم، مزارع پرورش شترمرغ همچون بخش هایی از حوزه کشاورزی است که با ایجاد اقامتگاه های بومگردی می تواند مقصدی برای گردشگران باشد.
وی بیان نمود: گردشگری کشاورزی همچون ظرفیت های فراموش شده توسعه اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد است که رونق آن نیازمند شناسایی، تدوین طرح جامع و فراهم کردن زیرساخت هاست.
ثبت ۱۴ منطقه نمونه گردشگری و یک هزار و ۷۵۰ روستا با صدها جاذبه چون بافت های تاریخی، جاذبه های طبیعی و آب و هوای متنوع گوشه ای از ظرفیت های توسعه گردشگری کشاورزی در کهگیلویه و بویراحمد به حساب می آید.
طبیعت بکر و مردمانی میهمان نواز، ضرب آهنگی آرام و دل نشین برای ذهن های خسته از شهرنشینی را به صدا درآورده است.
چوپانی گله گاو، گوسفند در مراتع و چمنزارها، پرورش احشام، دوشیدن شیر، درست کردن کشک، برداشت و پاک کردن زعفران، چیدن میوه های جنگلی، تداعی خاطره شیرین رویاهای دوران کودکی برای برخی شهرنشین ها و انبساط خاطر و آرامش روحی آنان خواهد شد.
تجربه ای همگون با محیط زیست که علاوه بر کاهش استرس و فشارهای روحی زندگی شهرنشینی، درآمدزایی پایدار با حفظ شیوه زندگی سنتی را برای اهالی مناطق روستایی به همراه دارد.
گردشگری کشاورزی (اگروتوریسم) نوعی گردشگری می باشد که در آن، میهمانان با خانوارهای روستایی و کشاورزان زندگی کرده و علاوه بر آموزش نحوه فعالیتهای کشاورزی و زندگی در کشتزارها و مناطق کشاورزی، در کار سنتی کشاورزی هم مشارکت می کنند.منبع:

1399/11/18
23:41:19
0.0 / 5
1160
تگهای خبر: آموزش , باغ , تاریخی , جاذبه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری