فرماندار جزیره ابوموسی خبر داد؛

برگزاری تورهای گردشگری ابوموسی ویژه خانواده شهدا

برگزاری تورهای گردشگری ابوموسی ویژه خانواده شهدا

فرماندار جزیره ابوموسی از برگزاری تورهای گردشگری ویژه خانواده شهدا در این جزیره اطلاع داد و اظهار داشت: معمولاً ۹۰ درصد گردشگران جزیره میهمان خانواده های ساکن هستند.رضا پوربابایی فرماندار شهرستان ابوموسی به خبرنگار مهر اظهار داشت: اخیرا با شرکت زیرمجموعه سازمان بنیاد شهید صحبت شده تا بتوانیم میزبان خانواده شهدا در جزیره، برای انجام تورهای دو روزه گردشگری باشیم. برای این منظور، مجوز پرواز گرفته شده و از اسفندماه اجرا می گردد. مقرر است کلوپ غواصی هم در جزیره داشته باشیم در این حوزه منتظر نهایی شدن استعلامات هستیم. در واقع ۹۰ درصد توریستهایی که به اینجا می آیند؛ میهمان خانواده های ساکن هستند و تعدادی هم از دستگاههای اجرایی در چارچوب مأموریت های اداری از جزیره دیدن می کنند.
فرماندار ابوموسی درباره پروژه های گردشگری جزیره بیان نمود: سواحل بکر و زیبا، ماهیان زینتی، ماهیگیری با قلاب و آرامش جزیره در انتهای تنگه هرمز و در قلب خلیج فارس، جزیره ابوموسی را به نگینی در میان ۱۴ جزیره خلیج فارس تبدیل نموده است. پیگیری و آماده سازی بسته ورود گردشگران با ساخت هتل و ایجاد زنجیره های مرتبط از قبیل ایجاد بازارچه ملوانی، مراکز خرید کالا و … یکی از اهداف و رویکردهای دولت می باشد.
پوربابایی درباره ترددها به جزیره ابوموسی هم اظهار داشت: ترابری باری از بندرعباس با ۲۲۰ کیلومتر راه انجام می شود. هفته ای یک مرتبه لندیگراف بعنوان چارتر تردد کرده و خودرو، بار پیمانکاری و مواد غذایی و مایحتاج عمومی ساکنان را حمل می کند. حمل و نقل هوایی مسافری هم طی قراردادی با هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران انجام می شود که به صورت فول چارتر بود اما حالا به علت وجود ویروس کرونا با ظرفیت ۵۰ درصدی انجام می شود. ۶۳ سیت داریم که هر صندلی با خدمات فرودگاهی برای ما نزدیک به یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان تمام می شود. قرارداد پروازی ما با خدمات فرودگاهی حدود ۱۶ میلیارد تومان در سال است. کشتی مسافربری هم ماهانه با چهار تردد از بندرلنگه مشغول خدمات رسانی به شهروندان است.

وی درباره فعالیتهای انجام شده در این جزیره هم اظهار داشت: در حوزه عمرانی، طی سال های دولت آقای روحانی از سال ۹۲ تا ۹۹ حدود ۳۷۹ پروژه در همه حوزه ها مثل مسکن، عمران شهری، آموزش، بهداشت و توسعه شهری، منابع آب و انرژی و غیره اجرا شده است. مبلغ ۵۰۶ میلیارد تومان هم برای این پروژه ها مصوب شده که از این مبلغ، ۳۷۰ میلیارد تومان تخصیص پیدا کرده و جذب شده است.
وی در ادامه بیان نمود: از آنجائیکه شهرستان ما جزو شهرستانهای خاص هست؛ از وضعیت بهتری برخوردار هست چون حدود ۶۷ درصد در طول ۸ سال گذشته تخصیص داشته ایم. برای سال ۹۹ هم ۳۷ پروژه در دست اجرا داریم که حدود ۹۳ میلیارد تومان به آن مصوب است اما ۸۱ میلیارد تومان آن تخصیص پیدا کرد.
بزرگترین پروژه ابوموسی
پوربابایی افزود: بندرگاه چند منظوره ابوموسی بزرگترین پروژه در حال اجراست. این بندرگاه هشت و نیم هکتار مساحت و ۸ اسکله مانند شیلات، سوخت رسانی، مسافری و امداد و نجات و دریابانی دارد. برای اجرای این پروژه ۲۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است. تا هم اکنون هم حدود ۳۵ میلیارد تومان از این ۲۰۰ میلیارد تومان تخصیص پیدا کرده و حدود ۳۰ درصد هم پیشرفت داشته است. این طرح ۳ ساله بسته شده است. با این وجود در مجموع سازه های دریایی آن در حال اجراست و ابنیه آن هم در حد فونداسیون و انعقاد پیمان است. پروژه راه اندازی ۵۴ واحد مسکونی هم یکی دیگر از پروژه های مهم دیگری است که ۱۸ واحد با پیشرفت ۸۰ درصد و ۱۸ واحد دیگر با پیشرفت ۳۰ درصدی رو به رو بود. حدود ۱۰ میلیارد تومان برای این پروژه تا کنون تأمین شده است.
وی درباره طرح جامع و تفصیلی شهر هم اظهار داشت: شهرداری در این حوزه اجرای بلوارها و خیابان ها را در دستور کار دارد. بلوار مدافعان حرم در شهر ابوموسی، بزرگترین بلوار در حال راه اندازی، با طول دو کیلومتر و عرض ۲۶ متر است و تا اسفند ماه هم آماده خواهد شد.
فرماندار ابوموسی اظهار داشت: اجرای بلوار خلیج فارس، پارک بانوان و پروژه های حوزه شهری مانند آسفالت معابر کل شهر، بازسازی فضای سبز و کاشت درختان هم انجام شده است. بوستان امام خامنه ای هم در دست راه اندازی است. سال جاری پارک ساحلی را هم به مساحت یک هکتار در دست اجرا داریم. طول این پارک ساحلی ۳۰۰ متر و عرض آن حدود ۳۵ متر است که با اعتبار چهار میلیارد تومان توسط اداره کل میراث فرهنگی استان هرمزگان در دست اجراست. زمین آن هم با تعامل و همکاری نیروی دریایی سپاه آزادسازی شد.

رینگ دور جزیره با طول ۱۱ کیلومتر
وی اضافه کرد: پروژه های آب و فاضلاب و خط رینگ دور جزیره در حال اجراست. ما ۱۱ کیلومتر رینگ دور جزیره را داریم که ۹ کیلومتر آن انجام شده است. مخزن دو هزار مترمکعبی ذخیره آب شیرین جزیره هم در جزایر تنب بزرگ و ابوموسی در حال راه اندازی است. ساختمان ارتباطات زیرساخت هم با مبلغ قرارداد حدود ۷ میلیارد تومان ۵۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
پوربابایی خاطرنشان کرد: از سال قبل سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی به منطقه ما روی آورده اند که دلیل آن هم معافیت های سود بازرگانی و مالیاتی تولید و ماشین آلات، زمین ارزان، آب و برق مجانی بوده است. استقبال سرمایه گذاران باعث شد، با دستور استاندار برای اینجا ناحیه صنعتی تعریف شود. این ناحیه صنعتی ۲۵ هکتاری آماده سازی شده و در مرحله طراحی شهری است. اگر این طرح صورت گیرد، زیرساخت اساسی بخش صنعت فراهم گشته است.
وی اضافه کرد: مجوز تأسیس کارخانه تولید و مونتاژ لوازم خانگی هم صادر شده و متقاضی در حال ورود مواد اولیه است. نخستین گام آن هم تولید اسپیلت گازی است. واگذاری زمین به یک فروشگاه زنجیره ای در حال رایزنی است تا هم جزیره یک فروشگاه بزرگ زنجیره ای داشته باشد و هم پدافند غیرعامل برای ذخیره سازی مواد غذایی خواهد بود. چون گاهی دریا طوفانی است و تردد لندیگراف برای ورود مواد غذایی گرفتار مشکل می شود.

1399/11/26
15:44:44
0.0 / 5
1257
تگهای خبر: آموزش , توریست , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری