به رغم پیگیری ها و مدارك موجود؛

نقض حریم گنبد نمكی پس از گذشت چند ماه حل نشد

نقض حریم گنبد نمكی پس از گذشت چند ماه حل نشد

به گزارش تور و گردشگری مدیر ژئوپارك جهانی قشم اظهار داشت: باآنكه تنها در مدت كوتاهی فعالیت مزرعه پرورش میگو متوقف شده بود اما بازهم سرمایه گذاران آغاز به كار كرده و حریم ژئوسایت گنبد نمكی را مورد تعرض قرار دادند.علیرضا امری کاظمی مدیر ژئوپارک جهانی قشم به خبرنگار مهر اظهار داشت: با وجود پیگیری های زیاد در حوزه امور اراضی کشوری و یا تهیه مستندات و مدارک لازم برای توقف پروژه پرورش میگو در حریم ژئوپارک قشم؛ اما همچنان این فعالیت ها ادامه دارد و ژئوسایت گنبد نمکی قشم در معرض خطر قرار دارد.
وی اضافه کرد: به رغم اینکه تنها مدت کوتاهی فعالیت ها متوقف ماند اما هنوز نتوانستیم دستوری برای لغو ایجاد مزرعه پرورش میگو بگیریم. تمام مدارک ما مستند است و دادستان هم تنها ۱۵ روز دستور توقف داد. ما می خواهیم اتمام حجت نماییم که اگر اتفاقی در سطح بین المللی افتاد و ژئوپارک قشم از لیست یونسکو خارج شد، اعلام نماییم هر آنچه که در توان ما بوده انجام داده ایم اما گویا منافع شخصی چند سرمایه گذار بر منافع ملی ارجح است.
امری کاظمی اظهار داشت: وزارت میراث فرهنگی در این حوزه باید ورود کند چون گنبد نمکی قشم در لیست میراث ملی و طبیعی هم ثبت شده است این مورد در کمیته ملی ثبت حریم آثار، بعنوان نقض حریم عنوان شد.
وی بیان نمود: پیش از این سازمان منطقه آزاد قصد داشت تا در همین محدوده ورود کند اما چون اعلام کردیم که اینجا جزو محدوده ژئوپارک قشم است، پروژه را اجرا نکرد این نشان داده است که سازمان منطقه آزاد قشم باآنکه می توانست محل مناقشه را واگذار کند اما به علت اهمیت حفظ حریم ژئوپارک از آن دست کشید و تمکین کرد.


منبع:

1399/04/07
14:38:53
5.0 / 5
2301
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری