یادداشت مهمان،

راهنمایان گردشگری و راهگشایی بحران

راهنمایان گردشگری و راهگشایی بحران

تور و گردشگری: روز راهنمایان گردشگری را باید به راهنمایان ایرانی که سالی سخت را در بحران اشتغال سرکرده اند با گشودن راهی برای آنها تبریک گفت.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، رضا دبیری نژاد کارشناس موزه و راهنمای موزه به مناسبت سوم اسفند روز جهانی راهنمایان گردشگری دریادداشتی که در اختیار خبرگزاری مهر قرار داد، نوشت:
روزها برای یادآوری هستند. یادآوری اینکه راهنمایان گردشگری چه کسی هستند و در چه وضعیتی قرار دارند. راهنمایان گردشگری بگفته ای؛ واسطه ها، مفسران و راویان سفر هستند اما این واسطه ها در یکسال گذشته در بحران و خاموشی کامل به سر بردند. نه به خاطر اینکه کرونا سفر را کاهش داد و چراغ کم فروغ گردشگری خاموش شد، بلکه به سبب اینکه کسی در حوزه بحران گردشگری آنها را ندید و همه نگران سرمایه گذاران بزرگ این حوزه بودند و فعالان گردشگری به مثابه دست اندرکاران بزرگ خوانده شدند و راهنمایان، همان ها که به گردشگری معنا و اعتبار فرهنگی می دهند؛ دیده نشدند و کسی درکشان نکرد، به دادشان نرسید و برایشان برنامه ای حمایتی ایجاد نکرد.
این روزها هم که خبرهایی از سفرهای نوروزی مطرح می شود تا جبران رکود سال و نوروز گذشته شود، همه به فکر سرمایه گذاران و تأسیسات گردشگری هستند اما کسی به فکر سرمایه های انسانی این حوزه نیست. در حالی که همین سرمایه های انسانی و راهنمایان گردشگری با اهمیت ترین کسانی هستند که بیشتر از هر کسی سفر و گردشگری را درک کرده اند و می توانند راهگشای رونق برای گردشگری حتی در این شرایط بحران پاندمی باشند. اما یقیناً کسی به هم سخنی آنها ننشست و کسی نخواست تا آنها خلاقیت شان را وسط بگذارند و در روزگاری که مقرر است سبک دیگری جهت زندگی در پیش بگیریم سبک جدیدی برای سفر و تجربه سفر رقم بزنند. همه تلاش متولیان گردشگری معطوف به این شد تا هر روشی درها بگشایند و گردشگری را به گذشته بازگردانند و از این طریق فتح الفتوح کنند. در صورتیکه هنوز پاندمی هست و ترغیب به سفر یعنی جابجایی های بزرگ و دامن زدن به شکستن فاصله گذاری فیزیکی..
اگر کرونا ادامه دارد به مفهوم حذف سفر نیست. بلکه معنای ساخت سفر به شیوه دیگری است. ساخت این سفرهای دیگرگونه با راویان خلاق میسر می شود در حقیقت راهنمایان می توانند همسفرانی باشند که تجربه همسفری را در اشکالی تازه رقم بزنند. حالا وقت سفرهای درونی شهری و توجه به سفرهای پیاده یا رفتن به فضاهای باز با روایت راویان ویژه است. از طرف دیگر در این دوره انواع تجربه های زیست مجازی پدید آمد که رفتن به سمت سفرهای مجازی خود می تواند یکی از راهگشاها در این عرصه باشد اما همه اینها نیازمند بسترسازی است.
اما متولیان گردشگری تلاش نکردند تا بستر این امور را فراهم آورند یا جاذبه های گردشگری را در خدمت گردشگری خلاقانه قرار دهند.
هنوز کرونا هست اما نوروز، بهار و تابستانی در راه هست که سفر به یکی از عادت های این ایام تبدیل گشته است و خوب است که متولیان، نهادها و ستادهای گردشگری از سطح ملی تا محلی و شهرها بجای دستورنویسی هایی که کمتر اجرا می شوند این ظرفیت انسانی موجود در گردشگری را به کار بگیرند و با ایجاد برنامه هایی در زمینه های گردشگری شهری و یا جاذبه سازی در فضای باز برای جامعه فرصت سازی کنند. حمایت عملی از سرمایه های انسانی هر حوزه از وظایف اصلی متولیان آن حوزه است.
روز راهنمایان گردشگری را باید به راهنمایان ایرانی را که سالی سخت را در بحران اشتغال سرکرده اند تبریک نگفت بلکه باید برایشان آرزوی گشایش کرد. گشایشی که قسمتی از آن نیز نیازمند خلاقیت در نوع نگرش آنها است. شاید همین راهنمایان بتوانند راهگشای گردشگری منطقی، ایمن و به دور از بحران افزایی در نوروز امسال باشند
.


منبع:

1399/12/04
13:35:22
0.0 / 5
1176
تگهای خبر: جاذبه , زمین , زندگی , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
ttma تور و گردشگری