پیاده سازی حساب های اقماری گردشگری در كشور با ازسرگیری سفر

پیاده سازی حساب های اقماری گردشگری در كشور با ازسرگیری سفر

به گزارش تور و گردشگری مدیركل دفتر برنامه ریزی و پشتیبانی از توسعه گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: با وجود آمادگی برای اجرای حساب های اقماری در كشور از آغاز امسال، به سبب شیوع بیماری كرونا و ركود در بخش سفر، امكان اجرای آن فراهم نشد كه باتوجه به از سرگیری سفرها این طرح وارد فاز اجرا می شود.


به گزارش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، علیرضا رحیمی با اعلام این خبر اضافه کرد: اواخر سال قبل قرارداد استقرار حساب های اقماری گردشگری (TSA) در قالب نظام جامع آماری گردشگری بین این وزارتخانه و مرکز آمار ایران بمنظور ایجاد ابزار بررسی منافع حاصل از صنعت توریسم، امکان سنجش راندمان صنعت توریسم، میزان اشتغال زایی و محاسبه گردشگری در حساب های ملی کشور به امضا رسید.
او اضافه کرد: به دنبال اقدام ها و هماهنگی های انجام شده با سازمان جهانی جهان گردی، سازمان برنامه و بودجه کشور، مرکز آمار ایران و بانک مرکزی، بستر لازم بمنظور پیاده سازی و استقرار حساب اقماری گردشگری (TSA) از شروع سال جاری در کشور برقرار شد.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی و پشتیبانی از توسعه گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تاکید بر اینکه هدف کلی از تهیه حساب اقماری گردشگری (TSA) سنجش اثرات اقتصادی گردشگری در کشور به صورت سالانه است، اشاره کرد: با وجود آمادگی برای اجرای حساب های اقماری در کشور از آغاز امسال، متأسفانه به سبب شیوع بیماری کرونا و رکود در بخش سفر، امکان اجرای آن فراهم نشد، که باتوجه به از سرگیری سفرها این طرح وارد فاز اجرا خواهدشد.
او اظهار داشت: حساب های اقماری گردشگری، این امکان را فراهم می آورد که جنبه های اقتصادی گردشگری در حساب های ملی کشور بطور مجزا بررسی و مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرند. با اجرای این طرح و توجه به اهمیت نقش گردشگری زمینه بهتری برای تجزیه و تحلیل اثرات گردشگری در اقتصاد و تصمیم گیری ها درباره گردشگری فراهم می شود.
به گفته رحیمی خیلی از کشورها استقرار نظام حساب های اقماری گردشگری را به صورت جدی در دستور کار خود قرار داده اند و با بهره گیری از این حساب ها و نیز ایجاد قوانین و تخصیص اعتبارات مورد نیاز، سیاستگذاری های کلان و تصمیم گیری های خرد حوزه گردشگری را مدیریت می کنند.
او ابراز امیدواری کرد: با تهیه حساب اقماری گردشگری گام مهمی برای ایجاد ابزار بررسی منافع حاصل از صنعت توریسم، مقایسه رشد صنعت گردشگری با سایر بخش ها، امکان سنجش راندمان صنعت توریسم، اشتغال زایی و تراز پرداخت های ملی برداشته خواهد شد.منبع:

1399/04/08
21:27:24
5.0 / 5
2196
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری