مرمت و احیای بناهای تاریخی با تدبیر دولت و سرمایه گذاری مردم

مرمت و احیای بناهای تاریخی با تدبیر دولت و سرمایه گذاری مردم

تور و گردشگری: افتتاح ۳۲۰ طرح مرمت و احیای بناهای تاریخی و فرهنگی در کشور بار دیگر نشان داد حفظ و نگهداری آثار تاریخی اولویت دولت تدبیر و امید است و تداوم این رویکرد نیازمند عزم ملی و حمایت و همکاری مردم و دولت و سرمایه گذاری بخش خصوصی است.به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، ۳۲۰ طرح مرمت و احیای آثار تاریخی و فرهنگی زیرمجموعه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به ارزش سرمایه گذاری ۱۵ هزار و ۸۰۴ میلیارد تومان با اشتغال زایی برای ۱۳ هزار و ۳۵۸ نفر در هفته گذشته (روز دوشنبه ۱۸ اسفند) با دستور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری به صورت ویدئو کنفرانس رونمایی گردید.

بناهای تاریخی کشور به علت جاذبه های فراوان اقتصادی و فرهنگی از جانب سرمایه گذاران بخش خصوصی در حال مرمت است و توانسته جایگاه مناسبی در بهبود وضعیت اقتصادی مناطق ایجاد کند؛ از طرفی توجه به مرمت بناهای تاریخی کشور، تغییر سبک معماری ساختمان های جدید از سبک غربی به معماری ایرانی - اسلامی بوجود آورده است؛ همینطور تبدیل بناهای مرمت شده به فضاهای گردشگری و اقامتی با استقبال توریستهای داخلی و خارجی روبرو شده و رونق بعضی از آنها از هتل های چند ستاره هم بیشتر است.

علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در آیین رونمایی از ۳۲۰ طرح مرمت بناهای تاریخی در کشور اظهار داشت: مقابله با تهاجم فرهنگی یکی از اهداف اصلی احیا و مرمت بناها و اماکن تاریخی و مذهبی کشور است.

قرار است تا آخر دولت دوازدهم مرمت و احیای ۳۲۰ طرح تاریخی، فرهنگی و مذهبی کشور تکمیل و بخش عمده آنها به مکان های اقامت گردشگران تبدیل گردد که با عنایت به قول مساعد رئیس جمهوری برای تأمین اعتبار این طرح ها، آمادگی کامل برای تسریع در روند تکمیل و بهره برداری از آنها به وجود آماده است. این بناها بعد از مرمت و احیا با جذب سرمایه بخش خصوصی به امکانات اقامتی تجهیز و در خدمت گردشگری قرار می گیرد.

حسن روحانی رئیس جمهوری در آیین بهره برداری از طرح های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ارتباط تصویری با استان گلستان اظهار داشت: مراکز و بناهای فرهنگی و تاریخی آثار تمدنی ایران برای ما بسیار مهم می باشد، این آثار به معنای علم و هنر ایرانی ها در طول تاریخ است که این بناها یکی از آثار و ثمرات محاسبات علمی، ریاضی و اجتماعی است و طراحی خیلی خوب در گذشته بوده است.

رییس جمهوری آثار فرهنگی و تمدنی ایران را باعث افتخار دانست و اضافه کرد: این آثار نشان داده است ایرانی ها در قرن ها پیش چگونه می اندیشیند و می زیستند، چگونه ایران مهد علم و دانش و هنر و فرهنگ بوده است؛ احیا و مرمت این آثار بسیار پرارزش است که در تصاویر قبل و پس از آن کاملا مشخص است و نشان می هد که وزارت میراث تا چه اندازه زحمت کشیده است، مردم و دولت باید کنار یکدیگر در حفظ و احیا و مرمت اثار تاریخی و فرهنگی تلاش کنند.

وی تصریح کرد: هر طرح مرمتی که تا آخر دولت تکمیل بشود دولت بودجه آنرا تأمین خواهد نمود تا این کار با سرعت بیشتری در انتهای سال ۱۳۹۹ و اوایل سال آینده صورت گیرد و مردم ایران بهره مند شود معماری و هنر بسیار از این بناها چشم نواز است و دل را روشن می کند. ما را به تاریخ متصل می کند و زیبا و پرارزش است و مورد توجه هم گردشگران و هم مردم و جوانان و دانش آموزان و دانشجویان خواهد بود. استان گلستان بسیار زیبا است و گردشگری کشاورزی بسیار زیبا و در ترکمن صحرا در این استان بسیار پرارزش است برای مردم هم بسیار دیدنی خواهد بود.

بیش از ۲ هزار طرح مرمت بنا در کشور فعال است

همچنین با دستور رئیس جمهوری هفت طرح میراث فرهنگی در همدان افتتاح شد، قبل از دستور رئیس جمهوری محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که به این استان سفر کرده بود در گزارشی عنوان کرد: در چهار سال قبل بیشتر از ۲۰۰ شهر و روستای تاریخی در کشور تعیین محدوده شده و ضوابط حفاظت آنها ابلاغ گردیده است. بیشتر از چهار هزار کارگاه مرمت طی چهار سال قبل در نقاط مختلف کشور ایجاد و فعال گشته است و هم اکنون بیشتر از ۲ هزار طرح مرمت بنا در کشور فعال است که با بهره برداری از آنها بیشتر از ۲۵ هزار شغل ایجاد می شود.

به گفته معاون میراث فرهنگی کشور مرمت بناهای تاریخی نه تنها سرمایه های بی بدیل را به چرخه خدمت درآورده، بلکه تنها عرصه ای است که دانش سرزمینی، فرهنگی، معماری و شهرسازی را حفظ و تداوم بخشیده است؛بعد از چهار دهه از زمان الحاق ایران به کنوانسیون میراث فرهنگی و جهانی نخستین بار بیابان لوت و جنگل های هیرکانی به ثبت جهانی رسیده که از مهم ترین پرونده های جهان به حساب می آید.

مرمت ۶۱ هزار شی مهم موزه ای و راه اندازی ۱۵۸ موزه که بالغ بر ۱۲۷ موزه با مشارکت بخش خصوصی انجام شده و همینطور کشف و ضبط ۳۳۰ دستگاه فلزیاب و ۱۷ هزار قلم شی، نشان از عزم راسخ و توجه دولت تدبیر و امید و وزارت میراث فرهنگی به حفاظت از آثار و بناهای تاریخی، موزه ها و اشیا است، مسیری که علاوه بر توجه عمومی مردم، سرمایه گذاری بخش خصوصی و نیازمند حمایت نمایندگان مجلس برای افزایش اعتبارات دولتی این بخش در بودجه های سالانه است.

به گزارش تور و گردشگری به نقل از ایرنا، ۳۰۸ پروژه حفظ، احیا و مرمت بناهای تاریخی و مذهبی کشور همچون ۱۳ طرح در استان گلستان روز دوشنبه با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهوری از جانب علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مورد بهره برداری قرار گرفت؛برای آماده سازی و مرمت پروژه حوزه میراث فرهنگی استان گلستان ۲۴۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال از محل منابع مختلف هزینه شد. همینطور بهره برداری از هفت طرح میراث فرهنگی استان همدان با حضور محمدحسن طالبیان معاون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و با دستور رئیس جمهوری در یک ارتباط زنده تصویری در موزه مخزن تپه هگمتانه شروع شد.منبع:

1399/12/24
12:38:28
0.0 / 5
1471
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری