سردار رحمت اللهی خبر داد؛

فیلترینگ ۸۶ سایت متخلف و ضبط آثار تاریخی در ۳ ماه نخست امسال

فیلترینگ ۸۶ سایت متخلف و ضبط آثار تاریخی در ۳ ماه نخست امسال

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی كشور از فیلتر شدن 180 سایت و كشف و ضبط 40 هزار قلم شی ء تاریخی در سال قبل آگاهی داد و اظهار داشت: در سه ماهه اول سال جاری با 86 سایت برخورد كردیم كه فیلتر شدند.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، سردار امیر رحمت اللهی فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی کشور در جلسه ای با مدیرعامل یک سایت خرید و فروش آنلاین درباب درج آگهی خریدوفروش اموال فرهنگی تاریخی در این سایت اظهار داشت: عده ای می کوشند با از بین بردن فرهنگ، اهمیت آنرا کمتر کنند و موضوعاتی را که بسیار حائز اهمیت می باشد، عادی جلوه دهند. اگر هرگونه خدشه ای به فرهنگ وارد شود به یک بخش یا کل کشور آزار وارد می شود بنا بر این با حساسیت این مساله را دنبال می نماییم.
او خطاب به مسئول سایت خرید و فروش آنلاین اظهار داشت: کاری که شما انجام می دهید به صورتی خدمات اجتماعی شمرده می شود، هر نوع خدمات و کارهای اجتماعی که ارائه و انجام می شود، حتما یک اصل لازم الاجرا دارد و این که برخلاف سیاست کیفری کشور نباشد، این سیاست خاص کشورمان است، البته ممکنست در یک کشور یک موضوعی جرم شناخته نشود.
او اشاره کرد: موضوع میراث فرهنگی به اندازه ای اهمیت دارد که در قانون مجازات اسلامی، قانون گذار در تقسیم بندی ها، جرایم مقابل میراث فرهنگی را در ردیف جرایم مقابل امنیت قرار داده و استثنائاً در مواردی گفته است که آغاز به جرم نیز بعنوان جرم شناخته می شود.
فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی کشور درباره جرایم در فضای مجازی اظهار داشت: آمار جرایم در فضای مجازی از رشد فزاینده ای برخوردارست و دلیلهای مختلفی دارد، مهم ترین دلیل آن این بوده که تعقیب کردن آن دشوار است. در بعضی موارد ما با مجرم به شکل مستقیم برخورد می نماییم، ادوات حفاری و شی ء تاریخی غیرمجاز آنها را ضبط می نماییم. قانون در این موارد صراحت دارد اما فضای مجازی از ظرافت های خاصی برخوردارست.
سردار رحمت اللهی اظهار داشت: اعتقاد داریم در بحث جرایم مقابل میراث فرهنگی، رویکردمان باید پیشگیرانه باشد، هر چقدر در برخورد با جرایم مقابل میراث فرهنگی، هزینه های ارتکاب جرم را بالا ببریم، لطمه کمتری به آثار تاریخی وارد می شود. در فضای مجازی سیاست گذاری ما مبتنی بر این نظریه است که باید اقداماتی بازدارنده و پیشگیرانه انجام دهیم. بخش حقوقی و فنی ما هرروز سایت ها و فضای مجازی را رصد و پایش می کند.
فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی کشور اظهار داشت: اگر اجازه خریدوفروش دستگاه فلزیاب، طلایاب و… را با عناوین مختلف بدهیم و سبب شویم تا خریدوفروش اشیای تاریخی به آسانی صورت گیرد، درواقع یک عملیات مجرمانه را ترغیب کردیم. باید موضع بگیریم و مداخله و برخورد قانونی نماییم به این علت به دنبال ظرفیت سازی رفتیم تا در فضای مجازی با مجرمان برخورد نماییم.
او از فیلتر شدن ۱۸۰ سایت و کشف و ضبط ۴۰ هزار قلم شی ء تاریخی در سال قبل آگاهی داد و اظهار داشت: در سه ماهه اول سال جاری با ۸۶ سایت برخورد کردیم که فیلتر شدند.
سردار رحمت اللهی اضافه کرد: با لینک شدن به سامانه برخط فضای مجازی دادستانی کل کشور دیگر نیازی نیست به پلیس فتا برای فیلترینگ و برخورد با سایت های غیرمجاز مراجعه نماییم، این ابزار به شکل مستقیم در اختیار ما قرارگرفته است و ما بعنوان یک کاربر فعال دادستانی در امور فضای مجازی می توانیم، کار رصد فضای مجازی را بیش از پیش دنبال نماییم. درگذشته درخواست فیلترینگ را به شکل کتبی ارسال می کردیم که انجام این کار زمان بر بود و با مشکلات بروکراسی روبرو بودیم، اما باتوجه به شرایط و امکانات فعلی طی ۲۴ ساعت یا درنهایت ۴۸ ساعت یک سایت را فیلتر می نماییم.
او اشاره کرد: قانون گذار معمولاً در فضای مجازی، قانون مبارزه با جرایم کامپیوتری را مورد ملاک برخورد و تشخیص قرار می دهد و دادستانی نیز بر این اساس برخورد می کند. درگذشته یکی از مشکلاتی که داشتیم این بود که جرایم مقابل میراث فرهنگی را برمبنای بند چهار ماده ۲۱ قانون جرایم کامپیوتری تحت عنوان تشویق، تحریک و تسهیل ارتکاب جرایمی که دارای جنبه عمومی هستند از قبیل بی نظمی در نظم، تخریب اموال عمومی، ارتشا، اختلاس، کلاه برداری، قاچاق مواد مخدر، قاچاق مشروبات الکلی و… در نظر می گرفتند که این نظر ما را تامین نمی کرد.
فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی اضافه کرد: با تعاملات و جلساتی که داشتیم و برمبنای پیگیری های بخش حقوقی یگان حفاظت میراث فرهنگی درنهایت کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه قبول کرد تا برمبنای قانونی که در سال ۱۳۷۹ به تصویب رسیده است هرگونه خرید، فروش، تبلیغ و نگهداری فلزیاب باید با ستاندن مجوز از سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی وقت باشد، اگر کسی مجوز نگرفت عمل غیرقانونی مرتکب شده و دستگاه ضبط می شود.
او اظهار داشت: ضمانت اجرایی این قانون درگذشته فقط ضبط دستگاه فلزیاب بود، به این منظور این اقدام نمی توانست بازدارنده باشد، متأسفانه آمارهای ما حکایت از آن داشت که میزان خریدوفروش دستگاه فلزیاب در فضای مجازی افزایش پیداکرده است درنتیجه به قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استناد کردیم که تعریفی از کالای مجاز مشروط داشت البته این مشروط بودن منوط به ستاندن مجوز از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است.
سردار رحمت اللهی بیان کرد: امروز پرونده هایی که با این عنوان به دادگاه می فرستیم، ضمانت اجرایی آن این است که علاوه بر ضبط دستگاه فلزیاب، یک تا سه برابر ارزش کالای مکشوفه جزای نقدی برای مرتکب در نظر گرفته می شود، درنتیجه هزینه های ارتکاب جرم افزایش پیداکرده و می تواند یک اقدام بازدارنده مناسب تلقی شود.
او درباب درج آگهی خریدوفروش اشیای تاریخی در فضای مجازی اظهار داشت: این کار با سودجویی در فضای مجازی انجام می شود چون انگیزه خیلی از این افراد، کلاه برداری است در حقیقت این یک مانور متقلبانه شمرده می شود. قانون گذار خریدوفروش طلایاب، فلزیاب، فروش اشیای تاریخی که عمدتاً اصل نبوده و تقلبی هستند بعنوان جرم مستقل با عنوان کلاه برداری تلقی می کند. تمامی اقداماتی که برای خریدوفروش اشیای تاریخی انجام می شود غیر قانونی بوده و عملیات مجرمانه شمرده می شود.
او اشاره کرد: افرادی که مبادرت به تبلیغ خریدوفروش اشیای تاریخی در فضای مجازی می کنند یک عمل مجرمانه انجام می دهند و قصد دارند با تغییر عناوین به آن وجاهت ببخشند و از ساده انگاری عوام استفاده می نمایند، معمولاً انگیزه آنها کلاه برداری بوده و افراد طماع و ساده اندیش را به دام می اندازند و اموال آنها را تحصیل می کنند.
او اضافه کرد: یکی از اقدامات دیگر ما این است که در بعضی موارد خاص، نماینده حقوقی یگان حفاظت میراث فرهنگی به دادسرای فرهنگ و رسانه می رود و شکایت خودرا ارائه می دهد، با همکاری نیروی انتظامی کشف جرم انجام می دهیم و فقط به فیلتر کردن یک سایت بسنده نمی نماییم.

1399/04/12
14:10:11
5.0 / 5
2184
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری