مدیر كل میراث فررهنگی استان مركزی:

مرمت تاق های لطمه دیده بازار تاریخی اراك در اولویت قرار دارد

مرمت تاق های لطمه دیده بازار تاریخی اراك در اولویت قرار دارد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی اظهار داشت: مرمت تاق های لطمه دیده و شکسته بازار تاریخی به همراه تعدادی از سراها و تیمچه ها در اولویت کاری سال جاری قرار دارد.به گزارش تور و گردشگری به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی مصطفی مرزبان، اظهار نمود: بازار تاریخی اراک، یکی از با اهمیت ترین جاذبه های فرهنگی، تاریخی، اقتصادی و باارزش شهر اراک بشمار می رود که بعد از گذشت ۲۰۰ سال از عمر آن همچنان مرکز فرهنگی و اقتصادی اراک شمرده می شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی با بیان اینکه، این مجموعه تاریخی در طول زمان گرفتار لطمه هایی شده است که مرمت آن ضرورت دارد، اضافه کرد: سال قبل موضوع طرح احیا و مرمت بازار تاریخی اراک در دستور کار قرار گرفت و قسمتی از سراهای دارای اولویت مشمول مرمت شد و این رویه در سال ۱۴۰۰ نیز ادامه خواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه در سال ۹۹ بام سرای کاشانی و بخش هایی از حیاط این سرا مرمت شده است، اشاره کرد: هم اکنون اداره کل درصدد انعقاد قرارداد مرمت بخش های لطمه دیده بازار با پیمانکار واجد شرایط است، البته برخی مالکین بازار نسبت به ستاندن مجوز مرمت از اداره کل اقدام نموده اند و از این فرصت به دست آمده برای مرمت مغازه های خود استفاده می نمایند.
مرزبان اضافه کرد: عمده موانع بر سر راه مرمت بازار تاریخی اراک، عدم مشارکت همه بخش های دخیل در این مجموعه، خصوصاً اداره کل اوقاف و امور خیریه است و باتوجه به اهمیت این بازار، ضروری دارد با مشارکت همه بخش ها مرتبط، مرمت بازار ادامه یابد.
وی بیان کرد: خوشبختانه در دو سال اخیر شهرداری اراک، قدم های مثبتی در راه حفظ و مرمت بازار برداشته بطوریکه در سال قبل در مرمت سرای نبی زاده همکاری داشت و امسال نیز در تامین ۳۰ میلیارد ریال اعتبار جهت مرمت بازار مساعدت خواهد داشت.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی اظهار داشت: امسال مرمت نقاط حادثه خیز و خطرآفرین خصوصاً مرمت تاق های لطمه دیده و شکسته بازار، سراها و تیمچه ها در دستور کار قرار دارد، همین طور تلاش بر این است که مبلغ ۱۰ میلیارد ریال اعتبار ملی برای مرمت بازار تاریخی اراک جذب شود.

1400/02/12
23:06:05
5.0 / 5
1474
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری