گزارش تور و گردشگری؛

نابودی میراث ناملموس خوزستان بر اثر خشكسالی هورالعظیم

نابودی میراث ناملموس خوزستان بر اثر خشكسالی هورالعظیم

به گزارش تور و گردشگری یکی از فعالان گردشگری در خوزستان اظهار داشت: میراث ناملموس مردم محلی این منطقه تحت تأثیر خشکسالی هورالعظیم قرار گرفته است.گروه جامعه؛ نشست مجازی میراث ناملموس مردم خوزستان با حضور کارشناسان و فعالان گردشگری در حالی برگزار شد که یکی از فعالان این حوزه اعلام کرد، میراث ناملموس تحت تاثیر خشکسالی هورالعظیم قرار گرفته است.
باسم حمادی سرپرست گروه هنری میسان و یکی از فعالان گردشگری عرب خوزستان است که سال ها در نمایشگاه های گردشگری کوشیده تا آئین مردم عرب در جنوب کشور را به دیگران معرفی نماید. او در این جلسه با اظهار تأسف از برخی سیاست ها پیرامون قطع حق آبه هورالعظیم و رودخانه های دیگر، سدسازی ها و طرح هایی مانند انتقال آب کارون، زندگی عادی مردم را در این استان طاقت فرسا دانست و اظهار داشت: مردم خوزستان در دمای ۵۰ درجه و قطعی برق کلافه شده اند. زیرساخت های اقتصادی و گردشگری این استان درحال از بین رفتن است. هورالعظیم یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری کشور خشک شد. دو سال پیش ما را سیل برد حالا چه شده که در مدت دو سال داریم از تشنگی می میریم؟
وی در ادامه با بیان این که خوزستان ۵ نهر بزرگ دارد بیان نمود: معضل زیست محیطی روی فرهنگ ما تاثیر می گذارد. امروز هورالعظیم به یک صحرا و کویری تبدیل گشته که تنها ریزگردهای آن به چشم مردم می خورد. ما موسیقی خویش را از آب می گیریم. ساز ما از نی ایجاد می شود. مضیف سازه ای است که ۶ هزار سال قدمت دارد و از نی ایجاد می شود. اما وقتی بی آبی باشد دیگر نی وجود ندارد تا این اقامتگاه های سنتی ایجاد شود. در حالیکه سالانه صدها هزار توریست به مقصد مضیف به خوزستان می روند. اما وقتی تالاب نباشد اینها هم از بین می روند. مردم هورنشین هم اکنون مهاجرت کرده و به شهرها رفته اند.
وی اظهار داشت: هم اکنون آب پشت سد داریم اما مافیای آب و مدیریت غلط سبب شده تا حقابه را ندهند. انتقال آب کارون به فلات مرکزی اشتباه است.
مردم حاشیه هور، دامپروری می کنند. صنعتگران سالهاست که بوریا بافی داشته اند اما دیگر نمی توانند تولید داشته باشند. صید و صیادی به خوبی انجام می شد اما هم اکنون همین صیادی که یکی از فرهنگ های مردم هورنشین است هم از بین رفته است. در کنار صیادی، مردم کارآوا دارند یکی از مقام ها توسط صیادان هنگام کار اجرا می شود. اگر آب نباشد چطور این فرهنگ زنده می ماند؟
این فعال گردشگری اظهار داشت: شهرهای ما دور آب بوجود آمده اند. فرهنگ مردم عرب خوزستان برگرفته از آب است. سی و سه پل از آب کارون پر می شود ما دوست داریم مردم آب بخورند اما نه این که برای کارخانه ها و شرکت ها مصرف شود. این شرکت ها باید در جایی قرار می گرفتند که آب های آزاد وجود دارد. چرا ما تشنه باشیم اما شرکت ها آب داشته باشند؟
وی افزود: ما قبلاً بحث بیکاری، تبعیض و غیره را مطرح می کردیم، اما هم اکنون از همه آنها کوتاه آمده ایم و تنها آب می خواهیم. رئیسی رئیس جمهور منتخب در خوزستان گفته بود که مخالف انتقال آب به اصفهان است و مردم منتظر هستند که این وعده عملی شود.
در ادامه این نشست، امیررضا هادی از فعالان رسانه ای در حوزه گردشگری هم اظهار داشت: وقتی در غایت حکمران باشید و قرار باشد آب آشامیدنی مردم را تأمین کنید شاید اجبارهای حکمرانی شما را وادار کند که اول آب آشامدینی مردم تأمین شود. منابع آبی ایران به شدت صدمه دیده است. شاید باید اظهار داشت که آب خوراکی مهم تر از آب هورالعظیم است. هم اکنون شرایطی نیست که بتوان گفت در کوتاه مدت حاکمیت را مجبور کند فکری برای وضعیت فعلی داشته باشد.
وی اضافه کرد: شاید یکی از طریق حل ها برای حفظ میراث فرهنگی، برگزاری تورهای خاص در همین شرایط باشد و به بهانه جذب گردشگر ثروت به منطقه وارد شود.
هادی اظهار داشت: در دهه ۵۰ طرح آمایش سرزمین توسط فرانسوی ها انجام شده بود و گفته بودند که صنایع فولاد باید در کنار بنادر و آب باشد اما متأسفانه آن سند اجرا نشد، در حالیکه همین هم اکنون هم نسخه گشایش و برون رفت از این فضاست. چون گفته شده که چه صنعتی برای کجا باید اجرا شود.


منبع:

1400/04/23
17:56:51
5.0 / 5
1284
تگهای خبر: توریست , جاذبه , زمین , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری