خطیب زاده:

آمریکا با یک رویکرد واقع گرایانه به وین برگردد

آمریکا با یک رویکرد واقع گرایانه به وین برگردد

به گزارش تور و گردشگری سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: امنیت خلیج فارس برای ما خط قرمز است و ما همواره تلاش خویش را کرده ایم که این آبراه از ناامنی هایی که کشورهایی چون انگلیس ایجاد می کنند در امان باشد.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از ایسنا، سعید خطیب زاده در نشست هفتگی خود در پاسخ به سوالی در ارتباط با روند مذاکرات ایران و عربستان و این که آیا ادامه این مذاکرات منتظر تغییر دولت در ایران و مسائل در ارتباط با آن بوده است، گفت: گفت وگوها با عربستان در چند دور برگزار گردید. در ارتباط با موضوعات دوجانبه، منطقه ای و بین المللی بحث و گفتگو شد. سوال های مهمی در پیش روی دو طرف برای گفتگو قرار داشت و ما در ایران فکر می نماییم در یک مسیر مبتنی بر گفتگو و حل و فصل مسائل فی درخلال می توانیم به یک نگاه مشترک در مورد بعضی از مسائل برسیم. فکر می نماییم که اگر عربستان سعودی به این پیام ایران توجه جدی داشته باشد که امنیت در منطقه صرفاً از راه وجود ترتیبات منطقه ای بین کشورهای منطقه ایجاد می شود می توانیم در این راه به نتایج خوبی برسیم.
وی همینطور در ارتباط با بیانیه وزرای خارجه گروه ۷ ضد ایران در ارتباط با اتفاقی که برای یک کشتی در دریای عمان رخ داده و طرح این مورد که کمیته تحقیقی در ارتباط با این مساله در شورای امنیت ایجاد شود و آیا ایران عضو این کمیته خواهد بود یا خیر، اظهار داشت: اتهامات بی پایه و اساسی با سناریوسازی رژیم صهیونیستی ضد ایران مطرح گردیده است. این اظهارات و بیانیه های بی اعتبار و بی اساس نزد ایران مردود است. ایران بعنوان پایه اساسی امنیت و صلح در منطقه همچون خلیج فارس در تمامی چاره هایی که به تأمین امنیت و صلح در این منطقه منجر شده حضور و مشارکت داشته و کسی نمی تواند این مورد را نادیده بگیرد. متأسفانه شاهد تروریسم دولتی رژیم صهیونیستی با حمایت بعضی از کشورها در آب های بین المللی هستیم. ایران در مورد امنیت کشتی های تجاری خود سکوت نمی کند و از هر اقدام جامعی که به امنیت کشتی های تجاری و صلح وثبات بیانجامد حمایت کرده و در این راه حرکت می کند.
خطیب زاده همینطور در پاسخ به سوالی در مورد اعزام زائرین به عربستان سعودی و این که عربستان تاکید کرده که زائرین باید واکسن های خاصی را زده باشند که از بین واکسن های مطرح شده دو واکسن در ایران استفاده شده و افرادی که از این دو واکسن استفاده نکرده اند وضعیت شان چگونه خواهد بود، تأکید کرد: برای مبحث اعزام زائرین به عربستان و همینطور کشور عراق گفت وگوهایی در سطوح مختلف و بخش های مختلف انجام شده است و به خاطر مبحث کرونا و شرایط ویژه ای که وجود دارد سازمان حج و زیارت به تنهایی نمی توانست امور را به پیش ببرد. دوستان البته زحمات زیادی کشیدند و همان گونه که گفتم گفت وگوهایی در سطوح مختلف صورت گرفته و در دو مورد ذکر شده وزارت خارجه کوشیده که زمینه های لازم را فراهم آورد.
وی همچنین در ارتباط با وضعیت مرزهای ایران و حضور طالبان در بعضی از نقاط مرزی کشور گفت: بعضی از نواحی مرزی ما به خاطر تحولات موجود در افغانستان گاها گرفتار یکسری تحولات بوده ولی این مرزها با حضور مرزداران غیور کشور و همینطور عزیزان ارتش در آرامش قرار دارد و ما همواره کوشیده ایم که این پیام مقتدرانه را بدهیم که مرزهای ایران باید آرام بماند.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری در مورد مبحث طالبان هم اظهار داشت: همان گونه که پیش از این هم گفته ایم طالبان بخشی از آینده افغانستان است. ما به گفت وگوهای اصیل بین الافغانی با حضور گروه های مختلف افغانستانی پایبند هستیم و تلاش می نماییم که صدای حق شنیده شود.
خطیب زاده همینطور در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با مبحث افغانستان و این که آیا ایران می خواهد دور دوم مذاکرات تهران را در ارتباط با مبحث افغانستان برگزار کند، اظهار داشت: ما رایزنی های گسترده ای در سطح اعلامی و غیراعلامی در ارتباط با مبحث افغانستان داشته ایم که در مورد بعضی از این رایزنی ها اطلاع رسانی شده است همچون خبر سفر آقای طاهریان نماینده ویژه وزارت امور خارجه به افغانستان و پاکستان.
وی با اشاره به اینکه گفت وگوهای منظمی به صورت روزانه توسط نهادهای ذیربط در مورد افغانستان صورت می گیرد، اظهار داشت: همان گونه که پیش از این هم اعلام نموده ایم ما امنیت افغانستان را امنیت ایران می دانیم و با جدیت مسائل افغانستان را پیگیری می نماییم. ما معتقدیم تنها راه صلح در افغانستان ایجاد یک دولت فراگیر در این کشور با حضور گروه های مختلف افغانستانی است و ابتکار تهران هم در همین راستاست. ما کوشیده ایم که در یک بستر مناسب فضایی ایجاد شود که گفت وگوهای اصیل بین الافغانی ایجاد شود چون که تنها مسیر صلح و ثبات در افغانستان همین مسیر است. آمادگی برگزاری دور دوم ابتکار تهران را داریم و تلاش داریم که نشستی را با حضور کشورهای همسایه افغانستان برگزار نماییم. مهم ترین نکته در این حوزه رعایت حقوق مردم افغانستان است و از سوی دیگر مرزها باید مرزهای صلح و امنیت باشد و تمامی گروه ها باید اعلام کنند که به قانون پایبند هستند. ما کوشیده ایم که دسترسی به تمام طرف های افغانی به صورت یکسان فراهم گردد و به تمامی کشورها سفارش می نماییم که از انجام اقداماتی که این شائبه را به وجود آورد که آنها می خواهند برای مردم افغانستان تعیین تکلیف کنند، اجتناب کنند و این که همه باید توجه نمایند جغرافیای افغانستان باید جغرافیای صلح باشد و نباید گروه های تندرو اجازه پیدا کنند که از این منطقه برای انجام اقدامات ضد مردم منطقه و افغانستان استفاده کنند.
سخنگوی وزارت خارجه همینطور در این نشست در پاسخ به سوال ایسنا در مورد موضع جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با اظهارات وزیر خارجه بریتانیا ضد ایران و با عنایت به ابراز نگرانی این کشور در مورد امنیت کشتیرانی تجاری در خلیج فارس، گفت: این اظهارات وزیر خارجه انگلیس ضد ملت ایران اظهارات جدیدی نیست و یک حلقه از زنجیره اظهارات غیرمسئولانه از جانب مقامات انگلیسی ضد ملت ایران طی سالهای گذشته است.
وی با اشاره به اینکه با وزیر خارجه انگلیس در یک نقطه مشترک هستیم و ما هم نگران امنیت کشتیرانی تجاری در آب های بین المللی هستیم، اظهار داشت: این دقیقا همان نقض آشکاری است که انگلیس در مقابل نفتکش ایران در آب های بین المللی انجام داد. اقدام آنها راهزنانه بود و چون بی مبنا بود مجبور به آزادسازی نفتکش ایرانی شدند که البته این تنها مورد در نقض امنیت کشتیرانی در آب های بین المللی توسط انگلیسی ها نیست. سفارش ما به دولت انگلیس توجه به مسئولیت ها و وظایفش در این خصوص است. امنیت خلیج فارس برای ما خط قرمز است و ما همواره کوشیده ایم که این آبراه از ناامنی هایی که کشورهایی چون انگلیس ایجاد می کند، در امان باشد.
خطیب زاده افزود: این که انگلیس در کنار رژیم یاغی و بدنام صهیونیستی قرار گرفته جایگاه این کشور در نظام بین المللی را نشان داده است و هر چقدر اظهارات مسئولانه تری از مقامات انگلیسی ببینیم بطور قطع برای منطقه هم بهتر خواهد بود.
وی همینطور با اشاره به اینکه من به خانواده دو قربانی این حمله در انگلیس و رومانی تسلیت عرض می کنم، اظهار داشت: ما تاکید می نماییم که این گونه سناریوسازی های رژیم صهیونیستی با همراهی بعضی از کشورها حاکی از همان خوی ضد حقوق بین الملل آنها است و آنها باید این رفتار را اصلاح کنند.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگر ایسنا در مورد تحولات افغانستان و این که با عنایت به گسترش حوزه نفوذ طالبان در افغانستان شاهد ورود برخی از اتباع افغانستانی به ایران هستیم، نگاه و سیاست ایران در این ارتباط چیست، خاطرنشان کرد: ایران عمیقا نگران تحولات در افغانستان است. ایران همواره امنیت افغانستان را امنیت خودش دانسته و از تمام ظرفیت های خود در سطح منطقه ای و بین المللی و دوجانبه بهره برده که به صلح و ثبات و ایجاد آرامش در افغانستان کمک نماید. در همین چارچوب ابتکار صلح تهران را آمادگی داشته و داریم که پیگیری نماییم تا در یک گفت وگوی بین الاصیل افغانی با حضور گروه های مختلف افغانستانی یک دولت فراگیر تشکیل گردد.
خطیب زاده اظهار داشت: کشورهای همسایه افغانستان هم به جهت اینکه مساعی خویش را هماهنگ کنند و مبحث انسانی آوارگان ناشی از جنگ را مدیریت کنند و اجازه ندهند که جغرافیای افغانستان مورد سوءاستفاده گروه های افراطی قرار بگیرد و به جهت اینکه به پایان این جنگ خونریزی و برادرکشی کمک کنند، لزوم دارد گفت وگوهای منظم تر و ساختارمندی با یکدیگر داشته باشند و جمهوری اسلامی ایران اعلام آمادگی می کند که میزبان مقامات عالی رتبه و مقامات کشورهای همسایه در مورد مبحث افغانستان باشد.
وی با اشاره به اینکه ایران در طول چهار دهه گذشته میزبان میلیونها مهاجر افغانستانی بوده اضافه کرد: ما همواره نگاه خویشاوندی به مردم افغانستان داشته ایم. این نگاه انسانی وجود داشته و انشاءالله ادامه خواهد داشت.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در مورد سفر وزیر خارجه عراق به تهران و این که گفته می شود احیانا وزیر خارجه عراق در مسافرت به تهران از مقامات ایران دعوت خواهد نمود که در نشست منطقه ای که بغداد در صدد برگزاری آن با کشورهای مختلف است شرکت کند، گفت: سفر وزیر خارجه عراق به ایران در دستور کار است و بزودی انجام می شود ولی گمانه زنی در مورد محتوای پیامی که در این سفر به رئیس جمهور محترم عرضه خواهد شد زود است و ما برپایه پیامی که دریافت می نماییم تصمیم می گیریم.
خطیب زاده افزود: ایران همواره منادی گفتگو و روابط منطقه ای بوده و همواره کوشیده که دیگر کشورهای منطقه را به مراودات منطقه ای دعوت کند و کشور عراق می تواند نقش مهمی در این راستا داشته باشد.
وی همچنین در مورد اخبار انتشار یافته در ارتباط با سفر وزیر خارجه ژاپن به تهران نیز اظهار داشت: سفر وزیر خارجه ژاپن به تهران چند ماه است که در دستور کار است و وقتی که جزئیات آن نهایی شد آنرا اعلام می نماییم.
سخنگوی وزارت خارجه همینطور در پاسخ به این پرسش که وزیر خارجه عربستان سعودی اعلام نموده که این کشور به تلاش هایش برای حل بحران یمن ادامه خواهد داد و این که آیا ایران عزمی واقعی در مقامات سعودی برای حل بحران یمن مشاهده می کند یا خیر، اظهار داشت: بنده ابتدا باید به این مورد اشاره کنم که ما از تعیین نماینده جدید ویژه در امور یمن توسط دبیرکل سازمان ملل استقبال می نماییم و امیدواریم در قالب حقوق حقه مردم یمن به منظور پایان دادن به این کشتار ظالمانه و محاصره غیرانسانی مردم این کشور با کمک ایشان و دیگر کشورها اقداماتی صورت بگیرد. ایران آمادگی خویش را برای کمک به حل این بحران همواره اعلام نموده است.
خطیب زاده اضافه کرد: متأسفیم که دولت عربستان همچنان به دنبال چاره نظامی در ارتباط با این مساله است در حالیکه به خوبی می داند جنگ جز کشتار مردم غیرنظامی و صدمه زدن به امنیت منطقه و مردم آن حاصلی ندارد. عربستان سعودی باید هر چه زودتر پایبندی خویش را به راهکارهای سیاسی نشان دهد و به این جنگ خانمان سوز آخر دهد.
وی در مورد سفر انریکه مورا به تهران و دیدارش با امیر عبداللهیان و دیگر مقامات وزارت خارجه خطاب به خبرنگار پرسش کننده اظهار نمود: ایران عضو برجام است و در قالب برجام اقدامات خویش را انجام داده است و آن کشوری که برجام را ترک کرده و به تعهداتش عمل نکرده و از آن خارج شده است آمریکاست. آقای مورا در سفری که به ایران داشتند ملاقاتی هم با آقای امیرعبداللهیان داشتند و ایشان نظر رئیس جمهور محترم را اعلام نمودند. آقای مورا مذاکراتی را هم از مقامات وزارت خارجه داشتند. مواضع آقای رئیس جمهور به صراحت در نطق تحلیف ایشان گفته شده است. در نشست مطبوعاتی هم که با خبرنگاران داشتند مواضع خویش را تبیین کردند و چیزهای بیشتر از این گمانه زنی است.
خطیب زاده همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا آقای امیرعبداللهیان وزیر خارجه آتی خواهند بود، اظهار داشت: اجازه دهید که در مورد اعضای کابینه، دفتر رئیس جمهور اظهار نظر کند.
سخنگوی وزارت خارجه همینطور در پاسخ به این سؤال که تغییر فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن برای حل این بحران کافی است، گفت: ما بعنوان جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با حل بحران یمن با سازمان ملل همکاری گسترده ای داشته و داریم و بطور قطع با نماینده ویژه جدید که چهره شناخته شده برای ما هم هست همکاری خویش را ادامه می دهیم و امیدواریم که نماینده جدید بتواند در قالب حقوق بین الملل، توافقات قبلی و رعایت حقوق مردم یمن به این جنگ خانمان سوز آخر دهد و ما تمامی مساعی خویش را برای کمک به این مورد به کار می گیریم.
وی افزود: بطور قطع تنها تغییر نماینده ویژه سازمان ملل به خودی خود در حل این بحران میسر نیست مگر این که منجر به تغییر رویکرد از جانب کشورهایی شود که در جنگ ضد مردم یمن به صورت مستقیم حضور دارند و یا کشورهایی که به صورت مستقیم به گسترش این بحران کمک کرده اند، مثل انگلیس که از این فضا برای فروش سلاح های خود به کشورهای متجاوز به یمن بهره برده و این راه را ادامه می دهد.
خطیب زاده در ارتباط با بعضی از مسائل بوجود آمده بین اعضای اتحادیه میهنی کردستان عراق و نگاه ایران به این تحولات با عنایت به نوع رابطه ای که با این اتحادیه از قدیم داشته است، گفت: نگاه جمهوری اسلامی ایران به عراق یک نگاه کاملا شناخته شده است. سیاست ما احترام به تمامیت ارضی و وحدت سرزمینی این کشور است و این سیاست غیرقابل تغییر است. ما روابط نزدیکی با گروه های مختلف در عراق همچون دوستان در اقلیم داریم. همواره کوشیده ایم در قالب روابط و همکاری که داریم بتوانیم نقش موثری در توسعه صلح و امنیت این منطقه داشته باشیم.
سخنگوی وزارت خارجه در مورد موضع ایران در ارتباط با امضای توافق نامه بین بحرین و رژیم صهیونیستی برای همکاری منطقه ای با یکدیگر اظهار نمود: رژیم اشغالگر قدس ریشه ناامنی، تروریسم و خشونت در منطقه و جهان بوده و هست. این رژیم سمبل یک رژیم نامشروع و بی آبرو در نظام بین الملل بوده است و تمام کشورهایی که با محاسبه اشتباه خودشان به این رژیم نزدیک شده اند از این بی آبرویی و ناامنی رژیم صهیونیستی گرفتار آسیب شده اند و از این طریق خودشان را هم بعنوان منبع ناامنی معرفی می کنند چون که صهونیست ها هر کجا پا گذاشته اند ناامنی بوجود آورده اند و ادامه حیات این رژیم در ایجاد ناامنی و بحران است. رژیم صهونیستی در حضیض مشروعیت خود به سر می برد و این اشتباه محاسباتی است که اگر کشوری فکر کند که با تمسک به این رژیم می تواند برای خود امنیت ایجاد نماید.
خطیب زاده در بخش دیگری از صحبت های خود در پاسخ به این سؤال اظهار داشت: ایران بارها نشان داده است که در مورد تأمین امنیت خود هیچ گونه مسامحه ای با کسی ندارد و همگان باید بدانند که ایران با زبان منطق و در عین حال قاطع خود از منافع خود و مردمش دفاع می کند.
وی در این جلسه در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات وین و بعضی از مسائلی که در این حوزه گاها در رسانه ها مطرح می شود، تصریح کرد: نکته حائز اهمیت این است که ما هیچگاه این گفت وگوها را ترک نکرده ایم. یک فرآیند انتقال دموکراتیک قدرت در جمهوری اسلامی ایران رخ داده و طبیعتا در این فرآیند تغییراتی در تیم های اجرایی صورت می گیرد و این نه تنها قابل فهم است بلکه حاکی از شکوه مردم سالاری در جمهوری اسلامی ایران است.
سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به اینکه آقای رئیسی هم در سخنان خود در روز تحلیف و همینطور در نخستین کنفرانس مطبوعاتی شان به صراحت اشاره کردند که درباره رفع تحریم های ظالمانه ضد مردم ایران لحظه ای تردید ندارم، اظهار داشت: همه این ها در قالب منافع عالی مردم صورت خواهد گرفت. با رعایت تمامی جزئیات و دستورالعمل های اعلامی و مشخص شده از جانب نهادهای بالادستی.
وی اظهار داشت: باید منتظر باشیم که دولت به صورت کامل مستقر شود، وزرا تعیین شوند و حتما این مسیر ادامه می یابد.
خطیب زاده در ادامه پاسخ خود به این سؤال خاطرنشان کرد: واشنگتن باید بداند که نمی تواند با ذهنیت ترامپ نتیجه غیر از آنچه که در چند سال قبل مقاومت حداکثری مردم ایران اتفاق افتاده بدست آورد. رویکرد آمریکا باید تغییر کند و به حقایق روی زمین بیشتر از پیش توجه کند.
وی با اشاره به اینکه آنها می دانند که فشار حداکثری شکست خورده است و برای جمهوری اسلامی ایران هیچ چیز فراتر از برجام قابل قبول نیست و همینطور چیزی کمتر از برجام در رفع تحریم ها برای دولت و نظام قابل قبول نیست، اظهار داشت: آنها باید با یک رویکرد واقع گرایانه به وین برگردند تا بتوانیم در کوتاه ترین زمان به نتیجه برسیم. بطور قطع اگر به چاره ای برسیم که آمریکا به تعهداتش ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ برگردد و به تعهدات خود عمل کند جمهوری اسلامی هم برپایه آنچه که اعلام نموده اقدامات جبرانی خویش را متوقف و به تعهداتش عمل کند.
سخنگوی وزارت خارجه همینطور در پاسخ به سوال دیگری در مورد بدهی انگلیس به ایران خاطرنشان کرد: این بدهی که بیشتر از چهار دهه است انگلیس به ایران دارد یک بدهی قطعی است که محاکم کشور انگلیس هم آنرا تأیید کرده اند. البته دولت انگلیس تا به امروز متأسفانه نه تنها بدهی قبلی خویش را به بهانه های واهی پرداخت نکرده بلکه رفتارهایی داشته که حاکی از عدم صداقت آنها در پرداخت این بدهی ها بوده است. شاهد این بوده ایم که هر بار دولت انگلیس به بهانه ای این را گروگان مبحث دیگری کرده است و جای تأسف دارد که منطق دولت انگلیس عدم پرداخت بدهی های قطعی خودش است در حالیکه ادعاهای زیادی را در مورد رعایت حقوق بین الملل مطرح می کند ولی در عمل نشان داده که به هیچ کدام پایبند نیست.
خطیب زاده افزود: نه تنها دریافت این بدهی از دولت انگلیس همواره در دستور کار ما بوده است بلکه اگر دولت انگلیس بخواهد از پرداخت آن سرباز بزند این دولت را درباره عدم پرداخت بدهی هایش مسئول خواهیم کرد.
سخنگوی وزارت خارجه همینطور در این جلسه مطبوعاتی در مورد اظهارات اخیر مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا و همینطور بیانیه گروه ۷ ضد ایران خاطرنشان کرد: این اظهارات غیرمسئولانه و جانبدارانه مردود است و جای تعجب دارد پس از اینکه آن بیانیه صادر شد و ایران این بیانیه را محکوم نمود این اظهارات جانبدارانه و غیرمسئولانه از جانب ایشان (بورل) عنوان شد. این اظهارات هیچ کمکی به صلح و ثبات در این آبراه بین المللی و خلیج فارس نمی کند و همه باید توجه داشته باشند در حالیکه ماه هاست درباره تجاوزات رژیم صهیونیستی، راهزنی های این رژیم و تروریسم دولتی این رژیم و خرابکاری هایی در کشتی های تجاری به کرات انجام داده سکوت کرده اند نباید امروز موضعی را بگیرند که نشان دهد که در اظهاراتشان جانبداری و حمایت بی چون و چرا دارند چون که این مورد اعتبار کلام و بیانیه هایشان را به صفر می رساند و نشان داده است که از چه جایگاه جانبدارانه ای صحبت می کنند.
به گزارش تور و گردشگری به نقل از ایسنا، سخنگوی وزارت خارجه در این نشست که به خاطر موج پنجم کرونا به صورت آنلاین برگزار شده بود، گفت: متأسفانه موج کرونا در کشور تشدید شده است و همه باید پروتکلهای بهداشتی را با دقت بیشتری رعایت نماییم. تک تک جان هایی که از دست می رود جان عزیزانی است که برای ما مهم هستند و مسئولیت مدنی و قطعی ما این است که برای حفظ جان عزیزان و کسانی که با آنها در تماس هستیم پروتکلهای بهداشتی را به صورت کامل در کنار واکسیناسیون رعایت نماییم.
وی همینطور فرا رسیدن روز خبرنگار را هم تبریک گفت.
خطیب زاده به برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید ایران اشاره نمود و اظهار داشت: بعضی از مقامات شرکت کننده در این مراسم با وزیر خارجه رایزنی و گفتگو کردند.
او در این جلسه گزارشی از این رایزنی ها و دیدارها عرضه کرد.
منبع:

1400/05/20
10:20:30
5.0 / 5
1609
تگهای خبر: زمین , سفر , مسافرت , مقاومت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری